Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Preisner. Kompozytor, który w święta uwielbia ciszę

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2012 16:41
Zbigniew Preisner Boże Narodzenie spędza w górach niedaleko Nowego Sącza. – W tym okresie najbardziej lubię ciszę, nie lubię świąt w wielkim gronie – przyznał.
Audio
  • Zbigniew Preisner w radiowej Jedynce o świętach i nie tylko
Zbigniew Preisner i Teresa Salgueiro w Preisner Studio
Zbigniew Preisner i Teresa Salgueiro w Preisner StudioFoto: www.preisner.com/ Anna Wloch

Zbigniew Preisner jest kompozytorem muzyki filmowej oraz teatralnej, a także producentem muzycznym. Zamiłowanie do muzyki nie przeszkadzało mu jednak wyznać, że w święta wcale nie musi być otoczony dźwiękami.  – Lubię w święta ciszę. Niespecjalnie przepadam za spędzaniem ich w wielkim gronie. A słucham głównie radia, bo interesują mnie opowieści ludzi, wywiady, wspomnienia – mówił gość Programu 1 Polskiego Radia.

Zbigniew Preisner jest autorem wielu kolęd wykonywanych przez artystów krakowskiej "Piwnicy pod Baranami”. Jaki jest jego przepis na dobre kompozycje świąteczne?  –Jak się jest wiernym sobie i chce się opowiedzieć prawdę, to ona zawsze dotrze do ludzi. I może dziwi mnie trochę popularność tych kolęd, ale to jest bardzo miłe – mówił kompozytor.

Artysta przyznał zarazem, że z czasem kolędy kojarzą mu się jednak coraz smutniej. – Bo przez kolędy chciałbym też powiedzieć, że świat wcale nie jest taki kolorowy. I święta coraz bardziej kojarzą mi się ze stwierdzeniem "kolęda samotnych". Wprawdzie coraz łatwiej jest się kontaktować, ale tak naprawdę coraz mniej ze sobą rozmawiamy, raczej siedzimy w swoich twierdzach. A to się źle skończy. I moi przyjaciele za granicą czują to samo. My się wszyscy alienujemy, odcinamy – uważa Zbigniew Preisner.

Dlaczego denerwują go współczesne media i co to oznacza, że Polacy wracają do piekła? A czego Zbigniew Preisner życzy słuchaczom Jedynki? O tym wszystkim usłyszysz w nagraniu audycji Pawła Sztompke.

ei/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak