Święta Bożego Narodzenia w Polskim Radiu

Boże Narodzenie w Boliwii

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2014 17:54
Barok misyjny przewyższa - choć w wyobrażeniu Europejczyka brzmi to dziwnie - ten europejski. Tak przynajmniej dowodzi ojciec Piotr Nawrot, redemptorysta, misjonarz, profesor historii misji i muzyki kościelnej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także profesor chorału gregoriańskiego i klasy organów w Konserwatorium Muzycznym w La Paz, który tę epokę w muzyce odkrył dla świata.
Audio
  • 27.12.2014 Piotr Nawrot: "Po prawie 20 latach studiów nad barokiem misyjnym twierdzę, że w latach 1700- 1750 centrum rozwoju muzyki sakralnej znajdowało się w Ameryce Południowej."
Boże Narodzenie w Boliwii
Foto: flickr/Mariano Mantel

"Dziś, po prawie 20 latach studiów nad barokiem misyjnym  twierdzę, że w latach 1700- 1750 centrum rozwoju muzyki sakralnej nie znajdowało się w Europie, w Watykanie, czy innych centrach katolickich, ale na misjach Indian w Ameryce Południowej".

W boliwijskiej dżungli o. Piotr Nawrot odnalazł 5500 stron muzyki Indian Chiquitos z okresu ewangelizacji, a wśród Indian Moxa 7200 stron. Aby uzyskać dostęp do niezwykłych manuskryptów, redemptorysta musiał najpierw zdobyć zaufanie Indian.

- Indianie byli zakochani w swoim skarbie i gdy ja poprosiłem o dostęp do manuskryptów, zrobili mi egzamin, chcieli najpierw mnie poznać. Zaproponowali spotkanie, które trwało około trzech godzin. Pytali mnie, dlaczego chcę poznać ten skarb, co wiem o ich kulturze, historii, misjach, a nawet, jak na katechizmie, pytali o moją wiarę - opowiadał Gość Polskiego Radia 24.

Ojciec Piotr Nawrot w rozmowie z Pauliną Kozion mówił również o tym, jak obchodzone są święta Bożego Narodzenia w Boliwii i dlaczego ewangelizacja muzyką jest tak skuteczna.

Zapraszamy do odsłuchania audycji!

PR24/ pk

Zobacz więcej na temat: Boliwia Boże Narodzenie
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak