82 lata Dwójki

Twórcy felietonów muzycznych w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 15:51
Z antenami Polskiego Radia związanych było wielu krytyków muzycznych, publicystów, artystów i kompozytorów. W rocznicowej audycji przypomnieliśmy fragmenty radiowych felietonów niektórych z nich.
Audio
  • Twórcy felietonów muzycznych w Polskim Radiu (Poranek Dwójki)
Roman Jasiński
Roman JasińskiFoto: archiwum Polskiego Radia

Od felietonów pracę w radiu zaczynał jeszcze przed wojną Roman Jasiński, pianista, profesor Konserwatorium Warszawskiego, po wojnie dyrektor muzyczny Polskiego Radia. Wiele ze swoich ponad 800 audycji poświęcał postaciom, o których nawet melomani wiedzieli bardzo mało.

Z Polskim Radiem współpracował też Witold Rudziński, kompozytor, pedagog, teoretyk i historyk muzyki. Audycje umuzykalniające "Słuchamy muzyki" przygotowywał od 1948 r. Później występował często na antenach Polskiego Radia, przedstawiając różnorodne tematycznie programy i felietony.

Kolejną ważną radiową postacią był Janusz Cegiełła, popularny dziennikarz muzyczny, kompozytor i dyrygent, scenarzysta filmowy, w latach 70. naczelny dyrektor muzyczny Polskiego Radia i Telewizji. Do swoich największych osiągnięć zaliczał przypomnienie osoby i twórczości Aleksandra Tansmana.

***

Przygotowała: Beata Stylińska

Z nagrań archiwalnych: Roman Jasiński, Witold Rudziński, Janusz Cegiełła

Data emisji: 22.02.2012

Godzina emisji: 6.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak