Polskie Radio
Section05
Beata Stylińska

Prof. Teresa Malecka: to była pierwsza sesja naukowa poświęcona Pendereckiemu [POSŁUCHAJ]

- Po studiach od razu dostałam pracę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. W akademii spotkało mnie jednak duże rozczarowanie. Okazało się, że przychodzę na uczelnię dwa, trzy razy w tygodniu i uczę różnych przedmiotów: harmonii, kształcenia słuchu, zasad muzyki. Ale jestem tu trzy razy w tygodniu, a reszta dni to co? Potem zorganizowaliśmy pierwszą, historyczną sesję naukową poświęconą twórczości Krzysztofa Pendereckiego z udziałem maestro - wspominała w Dwójce prof. Teresa Malecka.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Teresa Malecka Ludwig van Beethoven kompozytor kompozycja Henryk Mikołaj Górecki Krzysztof Penderecki KULTURA Mieczysław Tomaszewski

Apolinary Szeluto - Bolesław Błaszczyk o zapomnianym kompozytorze

- Nie napisałem książki muzykologicznej, to nie jest analiza lub synteza jego twórczości. Nie jest to książka biograficzna, powstała już praca doktorska o Szelucie, są inne teksty poświęcone głównie jego działalności przedwojennej i związkom z Szymanowskim. Na jego trop wpadłem wiele lat temu w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego, we wspaniałym archiwum kompozytorów polskich XX wieku - mówił w Dwójce Bolesław Błaszczyk, autor książki "Apolinarego Szeluty światy niepoznane".
Zobacz więcej na temat:  Beata Stylińska Dwójka Apolinary Szeluto Bolesław Błaszczyk kompozytor kompozycja

Wspomnienia Ewy Podleś. "Całe moje życie byłam związana ze sceną" [POSŁUCHAJ]

- Na scenie pojawiłam się już w wieku trzech lat jako córka "Madame Butterfly", którą kreowała moja późniejsza profesor Alina Bolechowska. Potem całe moje życie byłam związana ze sceną, dużo statystowałam, to mi bardzo pomogło. Trema jest zawsze, ale ja kocham scenę, kostiumy, partnerów, rekwizyty - mówiła Ewa Podleś w jednym z nagrań zarejestrowanych w archiwach Polskiego Radia. Wielka polska śpiewaczka zmarła 19 stycznia 2024 roku w wieku 71 lat.
Zobacz więcej na temat:  Ewa Podleś opera Beata Stylińska odeszli 2024 Dwójka Jerzy Marchwiński

Piotr Beczała: pierwszy raz partię Don Joségo śpiewałem w kostiumach Placida Dominga

- Rola Don Joségo jest dla mnie stosunkowo nowa. Debiutowałem w niej w Wiedniu w 2018 roku. Była to zacna, wieloletnia inscenizacja Franca Zeffirellego. Miałem przyjemność występować w kostiumach Placida Dominga - mówił w Dwójce Piotr Beczała. Światowej sławy tenor występuje obecnie na deskach nowojorskiej MET w operze "Carmen" Georgesa Bizeta.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Beczała metropolitan opera Georges Bizet Dwójka Beata Stylińska opera Placido Domingo śpiew KULTURA

Henryk Mikołaj Górecki w 90. rocznicę urodzin: twórczość to świadomy wybór i konsekwencja

- Muzyka to nie matematyka, jeden dźwięk jej nie stanowi, chodzi o to, jak jest on połączony z kolejnym. Wszelka twórczość to pewien świadomy wybór, pewna konsekwencja, należy znaleźć coś swojego, a nie postępować, tak jak nas nauczono. To może być nawet wbrew naukowym zasadom - mówił Henryk Mikołaj Górecki w archiwalnych nagraniach, które przypomnieliśmy w Dwójce z okazji 90. urodzin kompozytora.
Zobacz więcej na temat:  Henryk Mikołaj Górecki rocznica kompozytor archiwum Dwójka Beata Stylińska

Krzysztof Penderecki w 90. rocznicę urodzin. Początek drogi genialnego kompozytora

W związku z 90. rocznicą urodzin jednego z największych polskich kompozytorów, w Dwójce wyemitowaliśmy cykl nagrań archiwalnych. Ze wspomnień samego Krzysztofa Pendereckiego wyłania się obraz człowieka, który już w młodości przejawiał niesamowity talent. Dowodem na to jest chociażby opowieść o konkursie kompozytorskim, na który Penderecki wysłał aż trzy utwory. - Pamiętam, że to był jeden z najwspanialszych dni mojego życia, kiedy dowiedziałem się, że dostałem wszystkie nagrody - mówił dla Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Penderecki rocznica Mieczysław Tomaszewski Joanna Wnuk-Nazarowa Ryszard Peryt Elżbieta Penderecka kompozytor kompozycja muzyka współczesna Dwójka Beata Stylińska

International Opera Awards. Andrzej Filończyk i Teatr Wielki w Poznaniu wśród nagrodzonych! [WIDEO]

International Opera Awards, czyli najważniejsze nagrody świata opery, zostały przyznane w czwartek (9.11) w Warszawie. - Cieszyć się tym, co się ma, i trzymać najwyższy poziom, który można prezentować. Nieważne, czy to spektakl, czy próba z orkiestrą, z fortepianem czy z samym reżyserem - mówił w Dwójce baryton Andrzej Filończyk, zwycięzca w kategorii "młody śpiewak roku". Statuetkę otrzymał też spektakl "Jawnuta" Stanisława Moniuszki z Teatru Wielkiego w Poznaniu ("dzieło odkryte na nowo").
Zobacz więcej na temat:  International Opera Awards opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Beata Stylińska Andrzej Filończyk Stanisław Moniuszko KULTURA Dwójka

Marek Weiss: ważne jest rozdzielenie inscenizacji od reżyserii

- Gdy reżyseruje się spektakl za spektaklem, to po jakimś czasie człowiek zaczyna reżyserować życie swoje, przyjaciół, dzieci. To kierowanie i manipulowanie ludźmi, układanie im ścieżek to rodzaj "fiksum-dyrdum", które każdy reżyser nabywa. Jeśli jest dobrym człowiekiem to pomaga, a poza tym nie każdy się temu poddaje - mówił w Dwójce Marek Weiss, reżyser i powieściopisarz.
Zobacz więcej na temat:  Marek Weiss Dwójka opera Beata Stylińska TEATR reżyser

Premiera opery "Ślepy tor" w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. "Każdy ma swój ślepy tor"

- Są tu jakby dwa główne tematy. Dla mnie najważniejsza jest opowieść o śmierci, co to jest śmierć w życiu człowieka, że to jest jakiś ślepy tor, który każdy ma. Jeden jedzie dłużej, drugi krócej, ale każdy w końcu dojedzie do ślepego toru - mówił w Dwójce reżyser Marek Weiss przed sobotnią premierą w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (14.10). Będzie to opera "Ślepy tor" Krzysztofa Meyera do libretta Antoniego Libery.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Wielki - Opera Narodowa Krzysztof Meyer opera Antoni Libera Beata Stylińska Dwójka TEATR premiera Marek Weiss

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "To wejście w inny świat muzyki"

- To danie wykwintne, które nie oszukuje naszych kubków smakowych. Smak to najlepsze słowo, które opisuje muzykę sięgającą po inne zmysły, gdy chce się o niej mówić. Chodzi nam o ten stylistyczny rys, który był brzmieniem, sonosferą dla Fryderyka Chopina - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych koncert Dwójka Stanisław Leszczyński Beata Stylińska MUZYKA

Andrzej Boreyko: nowy sezon Filharmonii Narodowej będzie pełny rocznic i jubileuszy

- To sezon szczególny, ponieważ trzech wielkich polskich kompozytorów ma swoje rocznice: Krzysztof Penderecki, Witold Lutosławski i Henryk Mikołaj Górecki. Jednocześnie ten sezon chciałem rozpocząć od IX Symfonii Beethovena, którą planowaliśmy już dawno, ale ze względu na pandemię nie mogliśmy jej wykonać - mówił w Dwójce Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka filharmonia filharmonia narodowa Joanna Grotkowska Beata Stylińska Andrzej Boreyko koncert Krzysztof Penderecki Witold Lutosławski Henryk Mikołaj Górecki Antoni Wit Leszek Możdżer Jakub Józef Orliński Wojciech Kilar Stanisław Skrowaczewski

"Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich" - premiera Teatru Wielkiego w Łodzi

- Te wszystkie choreografie są tańczone w zupełnie innych stylach. Niełatwo z techniki współczesnej Jacka Przybyłowicza po przerwie przeistoczyć się w góralki, górali i harnasiów, przenieść się do zupełnie innego świata. "Odwieczne pieśni" to praca historyczna stworzona ponad 50 lat temu, widzimy, jak wówczas wyglądała technika tańca współczesnego - mówiła Anna Nowak, kierownik baletu Teatru Wielkiego w Łodzi. W sobotę 30 września premiera spektaklu "Wieczór Baletowy Kompozytorów Polskich: Karłowicz - Kilar - Szymanowski".
Zobacz więcej na temat:  balet Wojciech Kilar Karol Szymanowski Łódź Dwójka Beata Stylińska

Iwona Sobotka: u Straussa mocno przebija jego samoświadomość

- Ta cała głębia rozumienia świata, rozumienia siebie wychodzi w każdym z utworów Straussa. Jednocześnie ta ogromna przestrzeń… Biorąc pod uwagę, że pod koniec swojego życia mieszkał niedaleko Garmisch-Partenkirchen i miał niesamowity widok na góry, wiadomo już dlaczego - mówiła w Dwójce śpiewaczka Iwona Sobotka, solistka koncertu, który w sobotę (23.09) zainaugurował nowy sezon Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie koncert śpiew Beata Stylińska studio im. Witolda Lutosławskiego Dwójka

Marta Ptaszyńska: w Austrii byłabym baronową

- W Warszawie zrobiłam dyplom z teorii muzyki i dyplom z kompozycji u Tadeusza Paciorkiewicza, oba z wyróżnieniem, a ponieważ w Warszawie nie było jeszcze perkusji, to perkusję skończyłam w Poznaniu u Jerzego Zgodzińskiego, też z wyróżnieniem. Stefan Śledziński, który był na teorii moim głównym promotorem, powiedział, że w Austrii za trzy dyplomy magisterskie dostałabym tytuł baronowej - mówiła w Dwójce Marta Ptaszyńska, kompozytorka, perkusistka i ceniona w USA pedagog.
Zobacz więcej na temat:  Marta Ptaszyńska kompozytor Beata Stylińska Dwójka MUZYKA USA Warszawska Jesień perkusja