Polskie Radio
Section05

Beata Stylińska

Beata Bolesławska pierwszą kobietą na czele Związku Kompozytorów Polskich

Po raz pierwszy w blisko stuletnich dziejach Związku Kompozytorów Polskich jego prezesem została kobieta. Beata Bolesławska-Lewandowska – muzykolożka, badaczka twórczości Lutosławskiego i orędowniczka obecności muzyki współczesnej w życiu publicznym – obejmuje funkcję w jubileuszowym roku stowarzyszenia. Sięga do przedwojennych korzeni, przywraca pamięć o zasłużonych kobietach, ale też jasno mówi o przyszłości: o potrzebie większej widoczności twórców, ochronie praw autorskich muzykologów i wzmocnieniu roli instytucji w debacie o kulturze muzycznej.
Zobacz więcej na temat:  Związek Kompozytorów Polskich Beata Bolesławska-Lewandowska KULTURA Dwójka

Dyrektorka z głosem. Historia Janiny Korolewicz-Waydowej

Minęła 70. rocznica śmierci śpiewaczki operowej Janiny Korolewicz-Waydowej. – Nigdy nie podchodziła w ten sposób, że jest wielką divą, tylko niezależnie od okoliczności, w których przyszło jej śpiewać, zawsze lubiła dzielić się z innymi swoim głosem – mówiła w Dwójce Beata Kost, autorka książki "Kobiety ze Lwowa".
Zobacz więcej na temat:  opera Dwójka Janina Korolewicz-Waydowa KULTURA śpiew Lwów Beata Kost

"Kazimierz Kord. Rozmowy". Anna Skulska i portret mistrza batuty

Ścieżka kariery artystycznej prowadziła Kazimierza Korda przez największe i najbardziej prestiżowe sale koncertowe i teatry operowe świata. Od orkiestry Süddeutsche Rundfunk w Baden-Baden, poprzez symfoniczne zespoły: Chicago, Cleveland, Los Angeles, Cincinnati, Toronto. Dyrygował zespołami symfonicznymi w całej Europie, w Ameryce i na Dalekim Wschodzie. Był nie tylko znakomitym szefem orkiestry symfonicznych, ale także wielkim dyrygentem operowym.
Zobacz więcej na temat:  Anna Skulska Kazimierz Kord wywiad Dwójka

Jan Kiepura wrócił do Warszawy. Cenny dar od syna śpiewaka

- Marjan Kiepura dał mi znać, że jest gotów przekazać do naszych zbiorów portret swojego ojca. Pomyślałem, że to bardzo szczęśliwy moment dla mnie, że mogę dopełnić taką łukową formę obecności Jana Kiepury w tym teatrze - mówił w Dwójce Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kiepura Teatr Wielki - Opera Narodowa Waldemar Dąbrowski Marjan Kiepura Dwójka KULTURA malarstwo Warszawa

Muzyka na dworach Sobieskich i Stuartów w Rzymie

Farinelli, Farfallino i Cafarelli – najsłynniejsi śpiewacy tamtych czasów występowali w dziełach im dedykowanych, stworzonych przez wybitnych kompozytorów jak Leonardo Vinci i librecistów jak Pietro Metastasio. Zarówno treść utworów, jak i miejsce ich wystawienia, miało służyć budowaniu prestiżu i podkreślaniu pozycji patronów. A byli nimi Jakub III Stewart i jego żona – Maria Klementyna Sobieska, wnuczka Króla Jana III Sobieskiego.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Rzym

"Geniusz na afiszu". Koncert Szymona Nehringa w Studiu im. Witolda Lutosławskiego

"Geniusz na afiszu" to tytuł wyjątkowego koncertu w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Przemysława Fiugajskiego. Solistą będzie jeden z najbardziej obiecujących pianistów młodego pokolenia, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Awiwie - Szymon Nehring.
Zobacz więcej na temat:  Szymon Nehring Dwójka muzyka klasyczna KULTURA Johannes Brahms MUZYKA Zobacz także

Agnieszka Smoczyńska debiutuje w operze. "Dużo większe wyzwanie niż zrobienie filmu"

- Jest to zupełnie inny język, zupełnie inne wyzwanie. Dla mnie jako reżyserki filmowej jest to dużo większe wyzwanie niż zrobienie filmu. Na dodatek jest to opera Verdiego… - mówiła w Dwójce Agnieszka Smoczyńska, która przygotowuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej inscenizację "Simona Boccanegry" Giuseppe Verdiego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Smoczyńska opera Dwójka KULTURA Zobacz także Teatr Wielki - Opera Narodowa Giuseppe Verdi premiera

Najpiękniejsze utwory wielkich artystów polskiej piosenki

Najpiękniejsze utwory wielkich artystów polskiej piosenki: Jerzego Jurandota, Emanuela Schlechtera, Juliana Tuwima czy Andrzeja Własta, a także muzyka wybitnych kompozytorów: Artura Golda, Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana, Feliksa Rybickiego czy Henryka Warsa znalazły się w repertuarze koncertu "Powróćmy, jak za dawnych lat".
Zobacz więcej na temat:  koncert studio im. Witolda Lutosławskiego Dwójka Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie opera KULTURA

Konkurs Chopinowski już w tym roku. "Czekają nas ogromne emocje, i to od samego początku"

- Najdalej do 5 marca poznamy nazwiska ok. 160 uczestników eliminacji XIX Konkursu Chopinowskiego, czyli tych pianistów, którzy zostaną zaproszeni do Warszawy, żeby na przełomie kwietnia i maja w Sali kameralnej Filharmonii Narodowej zaprezentować przed jury eliminacji około 20-minutowy program - mówił w Dwójce Aleksander Laskowski, rzecznik prasowy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski 2025 XIX Konkurs Chopinowski konkurs chopinowski Aleksander Laskowski Dwójka KULTURA MUZYKA Zobacz także Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina XIX Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina