Polskie Radio
Section05
Beata Stylińska

Witold Lutosławski: nigdy nie myślałem, by zostać pianistą

- Pewnego rodzaju temperament wykonawcy wirtuoza, bardzo silny w moich młodych latach, pozostał do dziś dnia jako pewna cecha charakterystyczna mojej muzycznej osobowości i znajduje ujście w dyrygowaniu - mówił dla Polskiego Radia kompozytor Witold Lutosławski. Archiwalne nagrania mistrza przywołaliśmy z okazji 110. rocznicy jego urodzin, która minęła 25 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  Witold Lutosławski muzyka współczesna awangarda Dwójka Beata Stylińska

Zbigniew Bargielski: muzyka po prostu mnie zainteresowała

- Mój debiut miał miejsce jeszcze przed uzyskaniem dyplomu średniej szkoły muzycznej. Tak się złożyło, że muzyka mnie zainteresowała, mój ojciec przed wojną grał na klarnecie i fortepianie, choć nie dane mi było tego usłyszeć - wspominał w Dwójce Zbigniew Bargielski. Pedagog i kompozytor, znany z takich utworów jak opera "Danton" czy "Dolina bielejących kości", w styczniu tego roku skończył 85 lat.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor MUZYKA Beata Stylińska Dwójka

Jan Kanty Pawluśkiewicz, kabaret Anawa i zagadka dwunastnicy

- Polityką się nie zajmowaliśmy, zostawiając ją ludziom wybitnym. Zostaliśmy przy klasykach poezji, a także przy odkrywaniu przed zdumioną publicznością sekretów medycyny – wspominał w Dwójce Jan Kanty Pawluśkiewicz, twórca muzyki teatralnej, filmowej i monumentalnych dzieł oratoryjno-kantatowych, a także kompozytor piosenek, pianista i artysta malarz.
Zobacz więcej na temat:  Jan Kanty Pawluśkiewicz Beata Stylińska MUZYKA Dwójka Marek Grechuta Kraków kabaret

"Ludwik Erhardt był nieprawdopodobnym erudytą muzykologicznym"

- Choć interesował się niezwykle epoką XX wieku, zwłaszcza początkami muzyki nowoczesnej, to kochał również niezależnych kompozytorów takich jak Brahms, a także znał świetnie muzykę dawną i do tego był znakomitym znawcą opery, zarówno tej strony dramatycznej, jak i muzycznej - wspominał zmarłego w tym roku Ludwika Erhardta dziennikarz muzyczny Kacper Miklaszewski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Olgierd Pisarenko Sylwester Chęciński Maryna Miklaszewska Tadeusz Bradecki Beata Stylińska Aldona Łaniewska-Wołłk Jakub Kukla Karol Furtak Anna Lisiecka wspomnienie

Murakami i Ozawa rozmawiają o muzyce

- Jest to książka, która otwiera świat muzyki dla osób, które w tym świecie czują się dość nowe, natomiast dla wszystkich, którzy całe życie spędzają w muzyce, są muzykami z zawodu książka także wiele wnosi - mówił Łukasz Borowicz w audycji "Rozmowy po zmroku" poświęconej książce, w której Haruki Murakami, pisarz i eseista, rozmawia z dyrygentem Seijim Ozawą o ich wspólnej pasji - muzyce.  
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Laskowski Łukasz Borowicz muzyka klasyczna Dwójka Beata Stylińska Płyty książki

Paweł Klecki - znany jako legendarny dyrygent, zapomniany jako kompozytor

Partytury jego utworów, odnalezione po latach w podziemiach La Scali, opracowuje i przygotowuje do wykonania muzykolog, długoletni szef Festiwalu Tansmana w Łodzi - Andrzej Wendland. Natomiast Wojciech Wendland, historyk, pracuje nad biografią Pawła Kleckiego. Warto przypomnieć, że artysta pochodził z Łodzi, był przyjacielem Aleksandra Tansmana i Juliana Tuwima.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Aleksander Tansman Julian Tuwim filharmonia narodowa

Witold Lutosławski: Szymanowski był rodzajem idola

Z okazji 140. rocznicy urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z największych polskich kompozytorów, w audycji przywołujemy postać twórcy. Sięgamy do zasobów Archiwum Polskiego Radia. - Ukazanie się Szymanowskiego zawsze było bardzo wzruszające - wspominał w 1977 roku Jerzy Waldorff. - Bo poza świadomością, że się widzi tak wielkiego artystę i kompozytora, dochodziło jeszcze oczarowanie jego osobą.
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski MUZYKA Dwójka Beata Stylińska

Warszawska Jesień 2022. "To wyjątkowy festiwal"

- Na "Warszawską Jesień" po dwóch latach przerwy wraca symfonika i duże składy. Zwracamy także uwagę na wyjątkowe sprzężenie zwrotne między wykonawcami a kompozytorami. Szczególna będzie również obecność muzyki ukraińskiej - mówił na antenie Dwójki Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". W piątkowy wieczór 16 września Dwójka transmitowała koncert inauguracyjny, a w jego przerwie wysłuchaliśmy rozmów z twórcami festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Dwójka Beata Stylińska

Eugeniusz Knapik: "Moby Dick" to moje wyznanie wiary

- Nie ma lepszej formy doświadczenia i rozwijania wyobraźni niż śledzenie, jak dźwięk wypełnia przestrzeń - mówił w Dwójce Eugeniusz Knapik, odnosząc się do swojej pracy przy wykonaniu "La Transfiguration de Notre Seigneur Jésus-Christ" Oliviera Messiaena. - Ale nie przestrzeń akustyczną, bo dźwięk dla mnie w tym sensie niewielkie ma znaczenie, ale jak jest on nośnikiem treści - precyzował.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor muzyka współczesna Eugeniusz Knapik Dwójka KULTURA Beata Stylińska Warszawska Jesień Olivier Messiaen

Michał Klauza o Kilarze, Dvořáku i planach Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie

- Nasze działania artystyczne są coraz bardziej doceniane przez organizatorów różnych festiwali. Orkiestra wychodzi poza studio koncertowe, jesteśmy coraz bardziej zauważani i zapraszani - mówił na progu nowego sezonu Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie Michał Klauza, dyrektor artystyczny zespołu.
Zobacz więcej na temat:  koncert koncerty koncerty w Polskim Radiu Polska Orkiestra Radiowa studio im. Witolda Lutosławskiego Warszawa Wojciech Kilar Antonin Dworak muzyka klasyczna Dwójka Beata Stylińska Michał Klauza

Warszawska Jesień 2022 - kompozytorzy i zespoły mają głos

- Hasło "Połączenia" ma wieloraki aspekt. Jest informacją w pewnym sensie negatywistyczną. Dotyczy bowiem w gruncie rzeczy obsady wykonawczej. W tym roku nie wrzucamy żadnego tematu publicystycznego. Chcemy zobaczyć, co wyjdzie z postawy neutralnej festiwalu. Dajemy się wypowiedzieć kompozytorom i zespołom - mówił na konferencji prasowej Jerzy Kornowicz, dyrektor 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień". 
Zobacz więcej na temat:  Warszawska Jesień Beata Stylińska Dwójka Jerzy Kornowicz muzyka współczesna MUZYKA

Vasily Petrenko: w Warszawie Chopina gra się naturalnie

- Postawa Bruce'a jest świetnym przykładem pracy z orkiestrą. To wielka przyjemność występować z nim na jednej scenie, w takich okolicznościach wykonywanie Chopina przychodzi naturalnie. Zwłaszcza w Warszawie - mówił w Dwójce Vasily Petrenko, dyrektor artystyczny Royal Philharmonic Orchestra z Londynu, który poprowadził koncert wieńczący festiwal "Chopin j jego Europa". Solistą wydarzenia był Bruce Liu.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna dyrygent Dwójka Beata Stylińska Chopin i Jego Europa 2022

Martyna Pastuszka o tym, jak w {oh!}Orkiestrze przepaliły się kabelki

- Akompaniamenty są wyraźnie bardziej wymagające niż repertuar symfoniczny. Dla nas odkryciem jest to, jak bardzo nasze kabelki w głowie się przepalają przy tej licznie akompaniamentów - mówiła w Dwójce Martyna Pastuszka, skrzypaczka i koncertmistrzyni {oh!}Orkiestry.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Beata Stylińska Monika Zając muzyka dawna orkiestra instrumentaliści Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2022

Zygmunt Krauze: w nowej operze odchodzę od koszmaru "Dziadów"

- W nowej operze są cztery łączniki – interludia, które są tangami. To coś zupełnie obcego, a cała muzyka jest bardzo napięta, bardzo emocjonalna. I te tanga dają oddechy, przenosimy się w zupełnie inną sytuację dźwiękową, w inną atmosferę. Wydaje mi się, że to trafny zabieg, choć ryzykowny - mówił w Dwójce kompozytor Zygmunt Krauze o swojej nowej operze "Noc kruków", którą 2 i 3 lipca można oglądać w Teatrze Stanisławowskim.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Krauze Dwójka Beata Stylińska opera Adam Mickiewicz KULTURA