Polskie Radio
Section05
felieton

FELIETON Mój pies kandyduje do Senatu. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Mam w domu rewolucję. Płowy potwór zwany Jarvisem nasłuchał się noworocznych mądrości dyrektor poznańskiego ZOO Ewy Zgrabczyńskiej i uroiło mu się, że jest osobą. W efekcie nie dość, że odmawia wykonywania poleceń, to jeszcze postanowił kandydować w najbliższych wyborach na senatora. Obecnie terroryzuje mnie, szczerząc zęby i powarkując, żebym po znajomości załatwiła mu wywiad w radiu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA felieton zwierzęta

FELIETON I weź tu promuj kulturę… Felieton Magdaleny Złotnickiej

TVP wyemitowała trzy odcinki serialu poświęconego Agnieszce Osieckiej. Co do samego obrazu mam mieszane uczucia, niemniej jednak szczerze doceniam fakt, że podejmuje się próbę przybliżenia szerszemu gremium postaci wybitnej poetki i autorki tekstów. Tymczasem Tomasz Raczek pozwolił sobie na wypowiedź torpedującą tę ze wszech miar słuszną ideę. Co gorsza, z przyczyn pozamerytorycznych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA felieton Magdalena Złotnicka Agnieszka Osiecka serial KULTURA Tomasz Raczek TVP

FELIETON Moda na sukces. Występuje: Platforma Obywatelska. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Media rozpisują się o konflikcie, który tli się między obecnym szefem Platformy Obywatelskiej Borysem Budką a Grzegorzem Schetyną. Jednak, jeśli spojrzeć na PO jako całość, to powodów do sporu jest więcej. Wewnętrzne relacje w największym segmencie Koalicji Obywatelskiej zaczynają swoim skomplikowaniem przypominać słynną amerykańską operę mydlaną - pisze w swoim felietonie Magdalena Złotnicka.
Zobacz więcej na temat:  Platforma Obywatelska koalicja obywatelska opozycja polityka Borys Budka Grzegorz Schetyna Rafał Trzaskowski Magdalena Złotnicka felieton POLSKA

FELIETON PSL szuka żony. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Stało się. Koalicja Polska, czyli fuzja PSL-u i Kukiz’15 rozeszła się w dwie strony. Politycy PSL-u w rozlicznych wywiadach mówią, że nie są ani PiS-u, ani Platformy, że są gotowi popierać słuszne projekty niezależnie od ich autorstwa. Paradoks polega na tym, że wysyłając sygnały o niezależności, ludowcy tak naprawdę komunikują: "Jesteśmy do wzięcia".
Zobacz więcej na temat:  PSL POLSKA felieton PSL-Koalicja Polska Paweł Kukiz polityka

Boże Obiady

Wiele osób nie wie, co to jest „boży obiad”, a ci nieliczni, co wiedzą, kojarzą go z kurpiowskim obrzędem, który z inicjatywy niektórych mieszkańców oraz przy pomocy Stowarzyszenia Trójwiejska odradza się w kilku wsiach Puszczy Zielonej. Sprawa jest jednak daleko bardziej złożona. Bo, po pierwsze, był to niegdyś obrzęd szeroko rozpowszechniony, o zasięgu właściwie ogólnopolskim. A po drugie, określenie to w historycznych źródłach bywa jednak stosowane do różniących się od siebie okoliczności i zjawisk kulturowych. Czasem używa się go bardzo ogólnie, czasem odnośnie bardzo konkretnych form. Czy jest coś, co to wszystko spaja?
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Remigiusz Mazur-Hanaj

Daleko od brzegu – wyprawy starożytnych w książce R. Schulza

– Do niedawna obowiązywało przekonanie, że starożytni podróżnicy nie zapuszczali się daleko – tymi słowami "Trójkowy chuligan literacki" Mateusz Matyszkowicz rozpoczął swój cotygodniowy felieton. Raimund Schulz w swojej książce "Łowcy przygód w dalekich krainach. Wielkie pionierskie podróże i wiedza antyku o świecie" dowiódł, że było wręcz przeciwnie.
Zobacz więcej na temat:  literatura KULTURA KSIĄŻKA Mateusz Matyszkowicz Trójka felieton starożytność starożytna Grecja podróże

Dziady

Pierwszy raz usłyszałem o Dziadach od ojca. Pojechał zaraz po pierwszej wojnie z całą rodziną na koronację obrazu Matki Boskiej Gidelskiej. Było to wielkie wydarzenie, z dziesiątkami tysięcy pielgrzymów! Opowiada ojciec: „Już na kilometr przed kościołem obie strony drogi obstawiały Dziady, w trzech rzędach: jedni leżeli, drudzy klęczeli, trzeci stali. Śpiewali nabożne pieśni, modlili się w intencji”. Po mszy i ceremonii koronacji, rodzina Bieńkowskich z Kujaw zbierała się z powrotem. Wszyscy się rozjeżdżali. Panował zgiełk, hałas, kurz, wiatr porywał papiery. Ale uwagę ojca przykuli dziadowie, którzy ładowali do worków pieniądze i upychali je kolanem! To były czasy wielkiej hiperinflacji, chleb kosztował miliardy marek!
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton Andrzej Bieńkowski

FELIETON Minister Kamiński, czyli porządnemu biada. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Każda właściwie władza w mniejszym lub większym stopniu korzysta z instytucji kozła ofiarnego. Jeśli okazuje się, że jakieś działania wywołują niechęć ludu na skalę przekraczającą przewidywania polityków, to znajduje się dyrektora, kierownika bądź innego pomagiera średniego szczebla i mówi: "Jego decyzje, jego wina". A potem delikwent albo sam się podaje do dymisji, albo go wywalają. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Magdalena Złotnicka Mariusz Kamiński policja felieton

FELIETON Ten niebezpieczny papież. Felieton Magdaleny Złotnickiej

Gdyby dawał się sprowadzić do cukierkowych opowieści o kremówkach i Tatrach, może by mu darowali. Tymczasem nieżyjący od 16 lat święty papież Jan Paweł II wciąż stanowi dla wielu Polaków kompas duchowy, jest przypomnieniem o tym, że my – pogubieni i grzeszni – jako naród wyrośliśmy na wartościach katolickich i humanistycznych. Jest symbolem tego, co w nas, Polakach, najlepsze. Tego mu nie odpuszczą, będą szargać, obrzucać błotem, licząc, że coś się ostatecznie przyczepi. Jeśli im się uda – przegramy spory kawałek polskości.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jan Paweł II wiara religia felieton Magdalena Złotnicka strajk kobiet

FELIETON Szkoła zdalna może być bardzo dobrą szkołą. Felieton Miłosza Manasterskiego

Praca nauczycieli nie należała nigdy do łatwych, ale prowadzenie lekcji online jest jeszcze większym wyzwaniem. Dobrze, że rząd dostrzega wysiłek pedagogów i przygotował dla nich kolejne wsparcie - tzw. 500+ dla nauczycieli - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  szkoła edukacja zdalne nauczanie nauczyciel Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki miłosz manasterski felieton POLSKA