Polskie Radio
Section05
felieton

"Milczenie katedry", czyli Bach, Tolkien i inni samotnicy

- Ten zbiór zaczyna się od felietonu, który jest dla mnie osobiście najważniejszy i który w samym swoim tytule ma słowo "początek" - to felieton o tytule "Na początku był wrzask", napisany na pierwsze urodziny mojej córki - a zamyka ten zbiór tekst napisany w oczekiwaniu na narodziny mojego syna - mówił Jan Maciejewski o swojej książce "Milczenie katedry".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Michał Szułdrzyński filozofia felieton

Andrzej Czeczot. Jego rysunki były rysowanymi felietonami

Andrzej Czeczot to grafik, najbardziej znany jako autor rysunków satyrycznych i klasycznych filmów animowanych. Publikował w wielu polskich pismach m.in. Szpilkach", "Literaturze", "Polityce", czy "Nie" oraz w prasie amerykańskiej, szwajcarskiej i niemieckiej. Przyznawał, że jego prace były pewną formą felietonu. - To był przekaz pewnych treści, które mnie nurtują - mówił. Uważał się za dziennikarza, który używa innego niż pióro, mikrofon, czy kamera formalnego środka, a więc ołówka, którym rysuje. Zmarł 9 maja 2012 roku.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Czeczot satyra felieton Nowy Jork artysta grafika HISTORIA

FELIETON Zasada Bismarcka nadal obowiązuje w Berlinie. Felieton Miłosza Manasterskiego

Kanclerz Otto von Bismarck pytany o sekrety dobrego rządzenia państwem niemieckim odpowiedział: "Tajniki polityki? Podpisać dobry traktat z Rosją". Do dziś wiele się w Niemczech zmieniło od tamtych czasów, ale zasada Bismarcka nadal obowiązuje - pisze w swoim najnowszym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Rosja wojna na Ukrainie wojna 2022 felieton miłosz manasterski polityka Berlin Otto von Bismarck Nord Stream 2 Nord Stream Kreml Unia Europejska Donbas

FELIETON Raport podkomisji Antoniego Macierewicza jak czerwona tabletka w Matriksie. Felieton Miłosza Manasterskiego

Po 12 latach od śmierci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pierwszej damy RP Marii Kaczyńskiej i pozostałych 94 pasażerów rządowego samolotu Tu-154, nadal wiele osób broni się przed prawdą. Życie w putinowskim Matriksie daje fałszywe poczucie bezpieczeństwa i zwalnia z odpowiedzialności za wspólną przyszłość - pisze w nowym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  katastrofa smoleńska Smoleńsk Smoleńsk 2022 Rosja Władimir Putin felieton miłosz manasterski POLSKA

FELIETON Czołgi generała Abramsa: co ma wspólnego pancerz z etyką? Felieton Miłosza Manasterskiego

Kiedy były premier i prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew przedstawia plan "otwartej Euroazji - od Lizbony po Władywostok", dobrze jest wiedzieć, że na drodze do Warszawy gorące powitanie zgotuje rosyjskim agresorom polska armia wyposażona w najnowocześniejsze czołgi Abrams - pisze w swoim nowym felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Abrams armia Rosja Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 felieton miłosz manasterski

Polska wśród krajów z największym spadkiem ofiar śmiertelnych na drogach w 2021 r.

W porównaniu z przedpandemicznym 2019 rokiem śmiertelność na drogach w UE spadła w 2021 roku o 13 proc. - największe spadki zanotowano w Danii, Belgii, Portugalii, Polsce i na Litwie. Z kolei na Łotwie, w Słowenii i Finlandii w ciągu ostatnich dwóch lat liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych wzrosła - podała Komisja Europejska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo bezpieczeństwo drogi wypadek samochód felieton kierowcy Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców kierowca