Polskie Radio
Section05
felieton

FELIETON Marsjanie atakują, opozycja straszy. Felieton Miłosza Manasterskiego

Mówi się, że tonący brzytwy się chwyta. Jednak nawet najgorsze sondaże nie upoważniają partii do działania wbrew interesom państwa. W wojnie informacyjnej wszelkie pakty z diabłem polityków spod znaku ośmiu gwiazdek to niebezpieczna gra dla naszej wspólnej ojczyzny - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA felieton miłosz manasterski cyberprzestępczość opozycja

Dawniej

Czytając głośną książkę „Ludowa historia Polski” Adama Leszczyńskiego, można zobaczyć jak dalece nasze wyobrażenie o życiu w dawnych czasach odbiega od rzeczywistości, jak karmi się mitami, polityczną manipulacją, a nade wszystko – lukrowanymi obrazkami z filmu i telewizji. Wbrew pozorom bieda na zdjęciach jest o wiele bardziej malownicza, niż dostatek (co tak wspaniale utrwaliła na swych fotografiach Zofia Rydet!), a przecież to wszystko było tak niedawno…
Zobacz więcej na temat:  folklor folk kultura ludowa felieton wieś Andrzej Bieńkowski

FELIETON Maas ma dość traktatu z Maastricht? Felieton Miłosza Manasterskiego

Czy Heiko Maas mówi to, czego sama Angela Merkel nie chce stawiać ostro? Obecna kanclerz jednak niebawem przejdzie na polityczną emeryturę, a jej następca być może nie będzie już zachowywać pozorów samoograniczenia niemieckiej mocarstwowości. Przed nami twarda walka o zachowanie w Unii Europejskiej mechanizmów chroniących ją przed niemiecką supremacją.
Zobacz więcej na temat:  felieton Niemcy Heiko Maas Unia Europejska miłosz manasterski Angela Merkel ŚWIAT Europa

FELIETON Cichanouska chce dobrze, ale brakuje jej politycznego wyczucia. Felieton Miłosza Manasterskiego

Swiatłana Cichanouska przyjechała do Warszawy odkłamać antypolską propagandę Łukaszenki. Szkoda, że zabrakło jej doświadczenia politycznego, by nie dać się instrumentalnie wykorzystywać wiceprzewodniczącemu PO Rafałowi Trzaskowskiemu - pisze w swoim felietonie Miłosz Manasterski.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Swiatłana Cichanouska Aleksander Łukaszenka represje Platforma Obywatelska opozycja polityka felieton POLSKA

felieton Trzy ważne lekcje z konfliktu o Turów. Felieton Miłosza Manasterskiego

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach sprawa kopalni węgla w Bogatyni zejdzie z wokandy TSUE, a konflikt interesów pomiędzy Polską a Czechami zostanie rozwiązany polubownie. Czas by już bez emocji przeanalizować czego w wyniku "turowskiego kryzysu" dowiedzieliśmy się o politykach, sądach i Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA felieton górnictwo energetyka Unia Europejska Czechy miłosz manasterski Europa

FELIETON Podatki po polsku, czyli sprawiedliwie. Felieton Miłosza Manasterskiego

Sto złotych w budżecie państwa znaczy zawsze tyle samo, ale w budżetach domowych może zyskiwać zupełnie inne znaczenie. Polski Ład uwzględnia tę podstawową prawdę - podatki nie mogą być dodatkowym obciążeniem dla mniej zarabiających ani hamulcem rozwoju klasy średniej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA felieton Polski Ład miłosz manasterski kredyt hipoteczny kredyt mieszkaniowy społeczeństwo

FELIETON Koszt wyborów to cena naszej wolności. Felieton Miłosza Manasterskiego

Tragicznie zmarły pod Smoleńskiem prezydent Lech Kaczyński 29 lat temu został prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Doprowadził do odbudowy wiarygodności tej instytucji i odzyskania zaufania społecznego do niej. Obecny szef Izby wydaje się postępować tą drogą, ale w odwrotnym kierunku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka felieton miłosz manasterski Najwyższa Izba Kontroli wybory prezydenckie 2020

FELIETON Izba refleksji nad dwoma zdaniami. Felieton Miłosza Manasterskiego

Złośliwi twierdzą, że marszałek Senatu chce wrzucić uchwałę w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej do politycznej zamrażarki, żeby knuć jakieś polityczne intrygi. Inni uważają, że głosowanie przez Senat tej ustawy powinno odbyć się na pierwszym posiedzeniu. Oczekują od Izby Wyższej, żeby działała bezrefleksyjnie – a przecież marszałek Grodzki nie może na to pozwolić.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Senat Tomasz Grodzki felieton miłosz manasterski

FELIETON Guru Trzaskowski, czyli czas na "Pokolenie T". Felieton Miłosza Manasterskiego

"Takie będą Rzeczpospolite, jakie młodzieży chowanie" - mówił przed wiekami Jan Zamoyski, a dziś organizatorzy "Campus Polska Przyszłości" mogą dodać od siebie tylko "Ja, naturlich!". Rafał Trzaskowski, wsparty przez niemiecką fundację, nieuchronnie obejmie niebawem duchowe i intelektualne przywództwo nad młodym pokoleniem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka miłosz manasterski Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska felieton

FELIETON Nasi muzułmańscy sąsiedzi. Felieton Miłosza Manasterskiego

U naszych zachodnich sąsiadów mieszka już 6,3 mln muzułmanów – to o milion więcej niż w roku 2015 r. We wszystkich krajach Europy zachodniej liczba wyznawców tej religii rośnie w zdumiewającym tempie. Czy jesteśmy przygotowani na to, że w niedalekiej przyszłości muzułmanie w Niemczech, Francji czy Belgii będą mieć wpływ na politykę tych krajów?
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT miłosz manasterski Europa Zachodnia Niemcy Francja Belgia islam religia felieton

FELIETON Lisie sztuczki Platformy. Felieton Miłosza Manasterskiego

Strategia lisa to sztuka dojścia do upragnionego celu, nie trzymając się uparcie raz obranej drogi. Lis krąży, czasem zawraca, kluczy i omija przeszkody. Liderzy PO w swoich politycznych działaniach próbują posługiwać się strategią lisa. Stąd liczne niekonsekwencje, gwałtowne zwroty akcji i częste zmienianie politycznego frontu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA miłosz manasterski felieton Platforma Obywatelska