X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
82 lata Dwójki

Roman Jasiński. "Chciałem nasycić radio polską muzyką"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2017 19:00
- Tuż po wojnie mieliśmy szczególnie trudne zadanie, bo wszystkie biblioteki były w dużej mierze zniszczone. Partytury trzeba było wyławiać z prywatnych rąk i schowków - mówił w archiwalnym nagraniu kultowy dziennikarz muzyczny, który związany był z Polskim Radiem od 1935 roku.
Audio
  • Elżbieta Jasińska o swoim ojcu Romanie Jasińskim (Audycja okolicznościowa/Dwójka)
Roman Jasiński
Roman Jasiński Foto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Roman Jasiński w latach 1945-1969 był dyrektorem muzycznym Polskiego Radia, autorem ponad tysiąca audycji z cyklu "Rozmaitości muzyczne", a także książek o życiu muzycznym Warszawy. Kilka lat temu ukazały się również jego wspomnienia zatytułowane "Zmierzch starego świata". Jego córka Elżbieta, która opracowała ów tom, opowiadała w Dwójce, że jej ojciec był prawdziwym pasjonatem muzyki i prowadził skrupulatny wielogodzinny nasłuch radiowej anteny, podczas którego wynotowywał uwagi na temat prezentowanych utworów. - Na zewnątrz sprawiał wrażenie człowieka chaotycznego i roztrzepanego, ale tak naprawdę był metodyczny i pedantyczny.

Elżbieta Jasińska dodawała, że jej ojciec miał poczucie misji podzielenia się ze społeczeństwem mniej znanym polskim repertuarem, dlatego chętnie zamawiał nagrania utworów symfonicznych i operowych spoza kanonu. - Choć nie był entuzjastą muzyki współczesnej, to umiał ocenić, co jest wartościowe, dzięki czemu wybrane przez niego utwory reprezentujące Polskie Radio podczas Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów przez lata zwyciężały.

W audycji mówiliśmy też, dlaczego Roman Jasiński, który był dobrze zapowiadającym się pianistą, zrezygnował z kariery zawodowego muzyka oraz dlaczego postrzegał los pianistów jako ciężki. Ponadto Elżbieta Jasińska opowiadała o powojennych zapiskach swojego ojca, z których wyłania się fascynujący obraz ówczesnego życia muzycznego w Polsce. W audycji zabrzmiały też archiwalne wypowiedzi legendarnego radiowca.

***

Przygotowała: Joanna Szwedowska

Gość: Elżbieta Jasińska (córka Romana Jasińskiego)

Data emisji: 1.03.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak