Polskie Radio
Section05
radio

Bohdan Tomaszewski – człowiek sportu, człowiek radia

Wybitny dziennikarz i komentator sportowy, publicysta, autor książek i scenariuszy filmowych, a w młodości znakomity tenisista – mowa oczywiście o Bohdanie Tomaszewskim, którego 101. rocznica urodzin minęła 10 sierpnia. – Ja nieprzerwanie wierzę w radio. Wierzę, że jest niezbędne, bo jest proste, naturalne – powiedział w 2009 roku bohater środowego wydania "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki społeczeństwo Tomasz Zapert Henryk Urbaś olimpiada igrzyska olimpijskie Polskie Radio Bohdan Tomaszewski radio Tenis Warszawa KULTURA dziennikarstwo

Zofia Posmysz. "Wielka postać polskiej kultury"

- To była wielka postać Polskiego Radia, w ogóle polskiej kultury - wspomina Zofię Posmysz dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła. Pisarka, scenarzystka i autorka kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, współtwórczyni popularnej radiowej powieści "W Jezioranach" zmarła w poniedziałek w Oświęcimiu. 23 sierpnia skończyłaby 99 lat.
Zobacz więcej na temat:  Zofia Posmysz Auschwitz Janusz Kukuła Teatr Polskiego Radia radio W Jezioranach

Anteny Polskiego Radia na 3. miejscu w rankingu słuchalności

Według najnowszego raportu Krajowego Instytutu Mediów "Badania konsumpcji treści audio: kwiecień - czerwiec 2022" ponad 80 proc. Polaków biorących udział w badaniu zadeklarowało, że słucha radia. Programy Polskiego Radia wybierało 13,1 proc. ankietowanych, co daje nadawcy publicznemu trzecie miejsce wśród wszystkich nadawców, za RMF FM i Radiem Zet.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo radio media Trójka badania Polskie Radio W POLSKIM RADIU POLSKA

"Historia przyszłości". Mickiewicz przewidział radio, telewizję i loty w kosmos

Najbardziej tajemniczy utwór Adama Mickiewicza jest dowodem, że nie bez przyczyny nazywano tego pisarza "wieszczem". Mamy tu i science fiction, i political fiction, i elementy dystopii. A raczej: mielibyśmy, gdyż dzieło... nie istnieje. I to nie istnieje na co najmniej kilka sposobów. Los "Historii przyszłości" był bowiem dość skomplikowany.
Zobacz więcej na temat:  Adam Mickiewicz romantyzm literatura KSIĄŻKA książki science-fiction fantastyka kosmos radio telewizja pociągi technologie historia Polski HISTORIA proza

Zanim Bohdan Tomaszewski odłożył mikrofon… Reportaż [POSŁUCHAJ]

Bohdan Tomaszewski – dziennikarz, komentator sportowy, autor książek i scenariuszy filmowych, niegdyś znakomity tenisista – zmarł 27 lutego 2015 roku, w wieku 93 lat. Tomaszewski został zapamiętany także jako jeden z największych talentów sprawozdawczych w historii Polskiego Radia. Jego życie i droga zawodowa, a także epoka i jej urokliwe obrazy zostały uwiecznione w reportażu Eweliny Karpacz-Oboładze zatytułowanej "Zanim odłożę mikrofon".
Zobacz więcej na temat:  reportaż Trójka Bohdan Tomaszewski Polskie Radio dziennikarstwo Komentatorzy radio kibice Tenis społeczeństwo

Przewodnicząca KRRiT Ukrainy dziękuje Polskiemu Radiu

Olha Herasymiuk, przewodnicząca Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Ukrainy, podziękowała za działania Polskiego Radia dla Ukrainy. Publiczny nadawca, między innymi, uruchomił Polskie Radio dla Ukrainy, od początku agresji Rosji na naszego sąsiada nadaje także serwisy w języku ukraińskim w Jedynce i Trójce. Olha Herasymiuk podkreśliła, że to bardzo ważne działania.
Zobacz więcej na temat:  radio społeczeństwo KRRiT Ukraina Polskie Radio W POLSKIM RADIU

Polskie Radio na podium najbardziej opiniotwórczych nadawców radiowych

Według raportu IMM "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce z czerwca 2022 roku" coraz częściej cytowane są Jedynka, Trójka i Polskie Radio 24, a Program 1 i Program 3 publicznego nadawcy awansowały - odpowiednio na trzecie i siódme miejsce. W ten sposób Polskie Radio - kolejny miesiąc z rzędu - plasuje się na podium wśród najczęściej cytowanych nadawców radiowych w kraju z wynikiem 1065 powołań. Daje to publicznemu nadawcy trzecie miejsce wśród najbardziej opiniotwórczych rozgłośni w kraju.
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio radio społeczeństwo

Polskie Radio na drugim miejscu wśród najbardziej opiniotwórczych nadawców radiowych

Według rankingu IMM z maja br. Polskie Radio - kolejny miesiąc z rzędu - jest drugim najczęściej cytowanym nadawcą radiowym w kraju. Największą cytowalność, spośród programów Polskiego Radia, miało Polskie Radio 24, na które inne media powoływały się 685 razy. Anteny publicznego nadawcy były cytowane w maju 2022 roku w sumie 1178 razy, co daje Polskiemu Radiu szóste miejsce w rankingu ogólnym - uwzględniającym wszystkie media w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio W POLSKIM RADIU radio

Polskie Radio drugie wśród najbardziej opiniotwórczych nadawców radiowych

Według rankingu IMM z maja br. Polskie Radio - kolejny miesiąc z rzędu - jest drugim najczęściej cytowanym nadawcą radiowym w kraju. Największą cytowalność spośród programów Polskiego Radia miało Polskie Radio 24, na które inne media powoływały się 685 razy. Anteny publicznego nadawcy były cytowane w maju 2022 roku w sumie 1178 razy, co daje Polskiemu Radiu szóste miejsce w rankingu ogólnym - uwzględniającym wszystkie media w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio W POLSKIM RADIU radio

Polskie Radio podczas II wojny światowej. Informowało i jednoczyło

Polskie Radio było w okresie II wojny światowej kluczowym środkiem masowego przekazu. Nie tylko informowało o działaniach wojennych. Miało także moc jednoczenia i tworzenia narodowej wspólnoty. O znaczeniu Polskiego Radia i jego roli w scalaniu społeczeństwa polskiego opowiedziała prof. Barbara Giza, współautorka pracy "Wrzesień 1939. Filmowe teksty i podteksty". 
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Warszawa okupacja niemiecka kampania wrześniowa POLSKA historia Polski radio historia radiofonii media Małgorzata Raducha Stefan Starzyński Władysław Szpilman Barbara Giza

Muzyka w samochodzie

„Powiedz mi jakiej muzyki słuchasz, a powiem ci jakim kierowcą jesteś”. Słuchanie muzyki w samochodzie to przyjemność, która umila nam podróże. Okazuje się, że może też decydować o naszym bezpieczeństwie za kółkiem. Czego słuchać, aby pewnie i przyjemnie dojechać do celu?
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody technologie urządzenia mobilne Polskie Radio POLSKA społeczeństwo radio radio kierowców online radio kierowców jedynka radio kierowców 24 polskie radio kierowców online polskie radio kierowcow MUZYKA relaks drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze

Polskie Radio na drugim miejscu wśród opiniotwórczych nadawców

Według rankingu IMM z kwietnia br. Polskie Radio - kolejny miesiąc z rzędu - jest drugim pod względem liczby cytowań nadawcą radiowym w kraju. Największą cytowalność, spośród programów Polskiego Radia, miało Polskie Radio 24, na które inne media powoływały się 695 razy. Anteny publicznego nadawcy były cytowane w kwietniu 2022 roku w sumie 1358 razy, co daje Polskiemu Radiu piąte miejsce w rankingu ogólnym - uwzględniającym wszystkie media w Polsce. W porównaniu z zestawieniem z marca to awans o jedno miejsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio społeczeństwo radio media

Polskie Radio na drugim miejscu wśród opiniotwórczych nadawców

Według rankingu IMM z kwietnia br. Polskie Radio - kolejny miesiąc z rzędu - jest drugim pod względem liczby cytowań nadawcą radiowym w kraju. Największą cytowalność, spośród programów Polskiego Radia, miało Polskie Radio 24, na które inne media powoływały się 695 razy. Treści z anten publicznego nadawcy były cytowane w kwietniu 2022 roku w sumie 1358 razy, co daje Polskiemu Radiu piąte miejsce w rankingu ogólnym - uwzględniającym wszystkie media w Polsce. W porównaniu z marcem to awans o jedno miejsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio społeczeństwo radio media W POLSKIM RADIU