X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
82 lata Dwójki

Witold Lutosławski. Na straży jakości Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 15:53
Witold Lutosławski nawiązał współpracę z radiem jeszcze przez II wojną. Mawiał, że przez wykonywane zajęcie narobił sobie sporo wrogów.
Audio
  • Elżbieta Markowska o pracy Lutosławskiego w Polskim Radiu
Witold Lutosławski na próbach do koncertu. Rok 1967.
Witold Lutosławski na próbach do koncertu. Rok 1967.Foto: z archiwum NOSPR

W roku 1935 kompozytor, mimo młodego wieku i braku dyplomu, cieszył się na tyle dużym poważaniem w środowisku muzycznym, że został zatrudniony w Polskim Radiu w charakterze "kontrolera audycji radiowych". - Praca polegała na sporządzaniu raportu z danego dnia i ocenianiu muzycznych propozycji radia pod względem artystycznym - opowiadała w Dwójce Elżbieta Markowska, autorka książki "Lutosławski 1913 - 2013". - Kontroler przekazywał poufnie informacje do kierownictwa wydziału muzycznego. Prawdopodobnie jego opinie wyciekały jednak na zewnątrz, skąd zapwne brała się niechęć niektórych muzyków do Lutosławskiego - wyjaśniła.

Z Polskim Radiem kompozytor był też związany po zakończeniu wojny. Przez 13 lat pozostawał etatowym ilustratorem muzycznym audycji literackich i radiowych słuchowisk. - Pierwszy ślad tej współpracy pochodzi z 23 kwietnia 1945 roku, kiedy to Lutosławski złożył podanie o przyjęcie do pracy w radiu na stanowisku referenta muzyki poważnej. Napisał bardzo dużo muzyki do słuchowisk opartych na dramatach, ale też do audycji poetyckich i audycji dla dzieci. Większość nagrań się zachowała - opowiadała rozmówczyni Anny Skulskiej.

>>Zobacz serwis specjalny: Witold Lutosławski w Polskim Radiu<<

Więcej na temat związków Witolda Lutosławskiego z Polskim Radiem w nagraniu audycji.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak