X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
82 lata Dwójki

Zdzisław Nardelli. Z historii Teatru Wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 17:00
Dyrektor Teatru Polskiego Radia na przełomie lat 60. i 70. Antenę radiowej Dwójki wzbogacił o wiele wyjątkowych słuchowisk, przy produkcji których chętnie korzystał nowatorskich rozwiązań technicznych.
Audio
  • Zdzisław Nardelli – z historii Teatru Wyobraźni
Zdzisław Nardelli
Zdzisław NardelliFoto: TVP/PAP- Mirosław Stankiewicz

Związki Zdzisława Nardellego z radiem sięgają 1944 roku, kiedy po ewakuacji obozu w Buchenwaldzie, w którym przebywał, wrócił do kraju i korzystając z zachęty znajomych, udał się do Krakowa. Tam zdobywał szlify radiowca, organizując transmisje koncertów, spektakli teatralnych, z czasem - przygotowując specjalnie dla radia pogadanki i audycje literackie. Kilka lat później został oddelegowany do Szczecina, by uaktywnić tamtejszą rozgłośnię.

Zarówno w Krakowie, jak i w Szczecinie współpracował z wybitnymi pisarzami – dla przykładu: Konstanty Ildefons Gałczyński napisał specjalnie na jego prośbę "Kantatę na otwarcie Rozgłośni Polskiego Radia w Szczecinie".

No i wreszcie – Warszawa. Najpierw Zdzisław Nardelli został kierownikiem Teatru Małych Form, a później Teatru Polskiego Radia. W okresie warszawskim zrealizował bardzo wiele interesujących słuchowisk, zarówno z klasyki ("Wesele", "Dziady"), wprowadzając nowatorskie rozwiązania techniczne, jak i z repertuaru współczesnego. Żywo współpracował z pisarzami z Naczelnej Redakcji Literackiej. Wiele słuchowisk przez niego zrealizowanych (głównie o zwiększonym minutażu) miało swoje  premiery na antenie Programu II Polskiego Radia.

Audycję przygotowała Iwona Malinowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak