Rosja 2018

Rosja 2018: oto Senegal. "Lwy Terangi" potrafią głośno zaryczeć

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 08:36
Senegal, pierwszy przeciwnik biało-czerwonych na mundialu, to rywal, o którym nie mówi się dużo, jednak patrząc na skład, którym dysponuje selekcjoner Aliou Cisse, można bez problemów zauważyć potencjał, który drzemie w drużynie.
Audio
Reprezentacja Senegalu podczas treningu na stadionie Spartaka w Moskwie
Reprezentacja Senegalu podczas treningu na stadionie Spartaka w Moskwie Foto: EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

Na transmisję z meczu zapraszamy do radiowej Jedynki. Sprawozdawcami z dzisiejszego starcia Polski z Senegalem będą Andrzej Janisz i Robert Skrzyński. 

Relacje z meczu Polska - Senegal także na antenie radiowej Trójki. Poprowadzą je Adam Malecki i Jan Kałucki.

Czytaj więcej
Polska Grosicki 1920.jpg
Rosja 2018: nadszedł dzień próby. Biało-czerwoni inaugurują mistrzostwa [6. DZIEŃ MISTRZOSTW NA ŻYWO]

Ekipa ta zakwalifikowała się na turniej ze strefy CAF wygrywając grupę D, jednak nie obyło się bez kontrowersji. 12 listopada Lwy Terangi rozgrywały mecz z RPA, który zakończył się wynikiem 2:1 dla Południowoafrykańczyków.

Arbitrem głównym tego spotkania był Joseph Lamptey pochodzący z Ghany, który w ocenie FIFA wypaczył wynik meczu - dopatrzył się zagrania ręką senegalskiego obrońcy Kalidou Koulibaly'ego, który dostał piłką w nogę i niesłusznie podyktował rzut karny dla gospodarzy.

RPA po tamtym meczu zajmowała drugie miejsce, mając punkt więcej od Senegalu. Mecz został powtórzony w listopadzie i Senegal pokonał rywali 2:1, awansując na mundial w Rosji.

Senegal po raz pierwszy na mistrzostwa zakwalifikował się w 2002 roku, co już było wielkim sukcesem. Bez wątpienia była to jedna z największych sensacji mistrzostw, zakończyli udział na ćwierćfinale przegrywając dopiero po „złotym golu” z późniejszym medalistą - Turcją. Po drodze sensacyjnie ograli broniących tytułu Francuzów. Prezentowali się bardzo dobrze kondycyjnie, a ich gra mogła się podobać kibicom.

2002 rok "Lwy Terangi" mogą zaliczyć do udanych - po porażce 2:3 z Kamerunem zajęły też drugie miejsce w Pucharze Narodów Afryki.

Posadę selekcjonera Aliou Cisse objął w marcu 2015 roku, wcześniej zbierając doświadczenie przy reprezentacji U23. Był jednym z tych piłkarzy, którzy stanowili trzon zespołu na mundialu w Korei Południowej i Japonii, gdzie Senegal dotarł do ćwierćfinału.

W 2017 roku pod jego wodzą Senegal po raz drugi w historii kraju awansował na mistrzostwa świata.  

Dotychczas Polska reprezentacja nie grała z Senegalem, jednak myśl szkoleniowa z kraju nad Wisłą nie jest obca w Afryce. Henryk Kasperczak obejmował stery "Lwów Terangi" w 2006 roku, wprowadzając ich do Pucharu Narodów Afryki 2008 w Ghanie. 

Z afrykańskimi drużynami biało-czerwoni na mundialu mierzyli się do tej pory trzy razy. W 1978 roku pokonali Tunezję 1:0, cztery lata później bezbramkowo zremisowali z Kamerunem, a w 1986 roku w Meksyku uzyskali taki sam rezultat w starciu z Marokiem.

Największa gwiazda:

Aktualnie bez wątpienia największą gwiazdą jest Sadio Mane, który stał się najdroższym afrykańskim piłkarzem w historii. W 2016 roku zawodnik dołączył do Liverpoolu za 34 mln funtów.

W tej chwili Mane jest jednym z najbardziej wyróżniających się piłkarzy z Afryki, którzy grają na boiskach Europy. Jest to zawodnik, wokół którego selekcjoner buduje zespół - szybkość, siła i technika czynią go jednym z decydujących argumentów jakie posiada grupowy rywal Polski. 

Na kogo należy zwrócić uwagę:

Tutaj akurat jest w czym przebierać, przeciwnicy biało-czerwonych mają w czym przebierać. W obronie jest wyceniany na 50 milionów euro Kalidou Koulibaly, reprezentujący barwy Napoli, który parę stoperów tworzy z grającym w Hannowerze Salifem Sane, w roli defensywnego pomocnika będzie występował Cheikhou Kouyate z londyńskiego West Hamu, wspomagany przez Idrissę Gueye z Evertonu.

Wśród piłkarzy ofensywnych trzeba wyróżnić Keitę Balde oraz Ismaila Sarra, którzy za sprawą swojej dynamiki potrafią bez problemu rozrywać obronne szeregi rywali.

Miejsce w rankingu FIFA: 27

Największe sukcesy: II miejsce w Pucharze Narodów Afryki w 2002 roku

Grupa na MŚ w Rosji: H Polska (19.06 godz. 17.00), Japonia (24.06 godz. 17.00), Kolumbia (28.06 godz. 16.00)

Największe sukcesy na MŚ: ćwierćfinał w 2002 roku

Bilans eliminacji MŚ w Rosji: 9 spotkań, 5 zwycięstw, 3 remisy, 1 porażka. Bramki: 17:6

Selekcjoner: Aliou Cisse

23-osobowy skład Senagalu na mistrzostwa świata: 

Bramkarze: Abdoulaye Diallo (Stade Rennais FC, Francja), Alfred Gomis (SPAL 2013, Włochy), Khadim N’Diaye (Horoya AC, Gwinea)

Obrońcy: Kalidou Koulibaly (SSC Napoli, Włochy), Kara Mbodj (RSC Anderlecht, Belgia), Lamine Gassama (Alanyaspor Kulübü, Turcja), Moussa Wagué (KAS Eupen, Belgia), Youssouf Sabaly (FC Girondins de Bordeaux, Francja), Saliou Ciss (Valenciennes FC, Francja), Salif Sane (Hannover 96, Niemcy)

Pomocnicy: Badou N’Diaye (Stoke City FC, Anglia), Cheikh N’Doye (Birmingham City FC, Anglia), Cheikhou Kouyaté (West Ham United FC, Anglia), Alfred N’Diaye (Wolverhampton Wanderers FC, Anglia), Idrissa Guèye (Everton FC, Anglia)

Napastnicy: M’Baye Niang (Torino FC, Włochy), Diafra Sakho (Stade Rennais FC, Francja), Moussa Konaté (Amiens SC, Francja)
Ismaïla Sarr (Stade Rennais FC, Francja), Keïta Baldé (AS Monaco FC, Monako), Mame Biram Diouf (Stoke City FC, Anglia)
Moussa Sow (Bursaspor Kulübü, Turcja), Sadio Mané (Liverpool FC, Anglia)