Rosja 2018

Rosja 2018: mocny początek gospodarzy. Prasa pod wrażeniem, ale "nie można wpaść w euforię"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 14:00
"Bajeczny", "oszałamiająco udany" początek mundialu - takimi komplementami rosyjska prasa obdarza piątkowy mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w Rosji na moskiewskim stadionie Łużniki. Reprezentacja gospodarzy pokonała 5:0 Arabię Saudyjską.
Selekcjoner reprezentacji Rosji Stanisław Czerczesow
Selekcjoner reprezentacji Rosji Stanisław Czerczesow Foto: PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Od 14 czerwca do 15 lipca cały świat opanuje piłkarska gorączka. Nie inaczej będzie na portalu PolskieRadio.pl. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy unikalny serwis, na którym można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem w Rosji. Ponadto zapraszamy do słuchania relacji naszych wysłanników na antenach Jedynki i Trójki. 

baner Mundial_FB.jpg
Rosja 2018

Prasa zaznacza jednak, że po tej wygranej nastąpi trudniejszy etap, jakim będzie kolejny mecz z Egiptem.

Wynik 5:0 to odpowiedź "dla wszystkich tych, którzy nie wierzyli w naszą drużynę" - pisze wysokonakładowa "Komsomolskaja Prawda". Dziennik podkreśla, że na trybunach rozlegało się podczas czwartkowego meczu "dawno zapomniane" słowo pod adresem rosyjskiej reprezentacji: "Mołodcy!" (ros. Zuchy!).

Zwycięstwo było potrzebne "Sbornej" po to, by uwierzyła w swoje siły - zauważa "Komsomolskaja Prawda". I, jak wybija w tytule na pierwszej stronie jeden z głównych moskiewskich dzienników, "Kommiersant", "reprezentacja Rosji odnalazła w sobie futbol".

Analizując przebieg pojedynku "Kommiersant" zauważa, że w jego trakcie "gra Rosjan nie tylko nie straciła barw, a nabrała nowych", a trener reprezentacji Stanisław Czerczesow trafnie ocenił wszystko: nastrój, taktykę i zmiany graczy na boisku. Gol Denisa Czeryszewa dziennik nazywa "genialnym, jeśli chodzi o technikę i precyzję" i pyta: "kiedy komuś z piłkarzy rosyjskich udało się podobne arcydzieło?".


"Kommiersant" przypomina, że na zeszłorocznym Pucharze Konfederacji reprezentacja Rosji również rozpoczęła od wygranej. Chociaż Czerczesow zastrzegł po meczu z Arabią Saudyjską, że przed kolejnym meczem z Egiptem "o tej grze należy zapomnieć", by nie wpaść w euforię, to jednak "jak można zapomnieć taką grę?" - pyta dziennik.

Rządowa "Rossijskaja Gazieta" ocenia, że w meczu otwarcia piłkarze rosyjskiej reprezentacji "zrobili to, do czego ich wzywali kibice", spełnili oczekiwania i "uczynili to o wiele skuteczniej, niż od nich oczekiwano".

Również ta gazeta chwali trafne decyzje Czerczesowa, który - jak przypomina - przed mundialem był obiektem ostrej krytyki. Teraz - wskazuje dziennik - "ważne jest, by po takim oszałamiającym początku nie wpaść w euforię". Bowiem "główne wyzwanie jest jeszcze przed drużyną Czerczesowa" i będzie to pojedynek z Egiptem 19 czerwca w Petersburgu. "Nie ma czasu na świętowanie sukcesu" - ostrzega "Rossijskaja Gazieta".

(mb)

Czytaj także

Rosja 2018: szok w Arabii Saudyjskiej po porażce w meczu otwarcia. "Biorę pełną odpowiedzialność przed księciem i obywatelami"

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 12:33
Rozczarowanie i szok dominują w tekstach piątkowych wydań gazet w Arabii Saudyjskiej po meczu otwarcia piłkarskich mistrzostw świata, w którym reprezentacja tego kraju przegrała z Rosją 0:5. "Nawet najwięksi pesymiści się tego nie spodziewali" - zaznaczono.
rozwiń zwiń