Rosja 2018

Rosja 2018: wielkie widowisko w Soczi. Hat-trick Ronaldo zapewnił Portugalii remis [2. DZIEŃ MUNDIALU NA ŻYWO]

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 21:59
Za nami drugi dzień XXI mistrzostw świata w piłce nożnej. W meczu otwarcia na Łużnikach w Moskwie Rosjanie rozgromili reprezentację Arabii Saudyjskiej 5:0. W piątek odbyły się kolejne trzy mecze, w tym wieczorny hit w grupie B Portugalia - Hiszpania. Szlagierowe starcie zakończyło się remisem 3:3.
  • Studio piłkarskich mistrzostw świata Rosja 2018 - 15.06 cz.1 (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Aktualni mistrzowie Europy, Portugalczycy zmierzą się w Soczi z mistrzami świata sprzed ośmiu lat - Hiszpanami (IAR)
  • Jerzy Dudek przyznał, że oba kraje są mu bliskie i będzie obserwował to spotkanie ze szczególnym zainteresowaniem (IAR)
  • Były reprezentacyjny napastnik, mistrz olimpijski Włodzimierz Lubański także jest przekonany, że będzie to pasjonujące spotkanie (IAR)
  • Zdaniem byłego reprezentanta Polski i uczestnika mundialu w 2002 roku Macieja Murawskiego, grupa B ma dwóch wyraźnych faworytów (IAR)
  • Relacja Tomasza Kowalczyka z meczu Egipt-Urugwaj (PR1)
  • Andrzej Janisz zapowiada mecz Portugalii z Hiszpanią (PR1)
  • Studio piłkarskich mistrzostw świata Rosja 2018 - 15.06 cz.2 (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Filip Jastrzębski opowiada o pierwszej połowie meczu Maroko-Iran (PR1)
  • Hubert Małowiejski przyznaje, że nie ma przełomu w sprawie Kamila Glika (PR1)
  • Filip Jastrzębski o meczu Maroko-Iran, a Michał Pazdan o swojej formie (Prosto z mundialu/Jedynka)
  • Tomasz Kowalczyk podsumowuje mecz Egipt-Urugwaj (PR1)
  • Filip Jastrzębski podsumowuje mecz Maroko-Iran (PR1)
  • Andrzej Janisz komentuje mecz Portugalia - Hiszpania cz.1 (PR1)
  • Filip Jastrzębski komentuje pierwszą połowę meczu Portugalia-Hiszpania (PR1)
  • Relacja Roberta Skrzyńskiego z Moskwy (PR1)
  • Filip Jastrzębski komentuje drugą połowę meczu Portugalia-Hiszpania cz. 1(PR1)
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego - korespondenta Polskiego Radia w Moskwie (PR1)
Cristiano Ronaldo po zdobyciu bramki
Cristiano Ronaldo po zdobyciu bramki Foto: PAP/EPA/FRIEDEMANN VOGEL

Od 14 czerwca do 15 lipca cały świat opanuje piłkarska gorączka. Nie inaczej będzie na portalu PolskieRadio.pl. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy unikalny serwis, na którym można śledzić wszystkie wydarzenia związane z mundialem w Rosji. Ponadto zapraszamy do słuchania relacji naszych wysłanników na antenach Jedynki i Trójki.

Rosja 2018

W meczu otwarcia gospodarze wysoko pokonali reprezentację Arabii Saudyjskiej 5:0. W pierwszym piątkowym spotkaniu Urugwaj pokonał 1:0 Egipt i w tabeli grupy A ustępuje obecnie tylko Rosji.

Wystartowała także grupa B - Irańczycy, dzięki bramce samobójczej w doliczonym czasie gry, pokonali Maroko 1:0. Z kolei o godzinie 20 rozpoczął się pierwszy szlagier tegorocznych mistrzostw świata: Portugalia kontra Hiszpania.

Po doskonałym, trzymającym w napięciu spotkaniu obie drużyny podzieliły się punktami. Klasą dla siebie był Cristiano Ronaldo, który zdobył wszystkie trzy bramki dla drużyny Portugalii. Po drugiej stronie dwukrotnie do siatki trafił Diego Costa, a jedno trafienie zanotował Nacho.

Po 12 latach nieobecności na mundialu zagra reprezentacja Polski, która pierwszy swój mecz rozegra dopiero we wtorek. Rywalami biało-czerwonych w grupie H będą kolejno: Senegal (19 czerwca w Moskwie), Kolumbia (24 czerwca w Kazaniu) i Japonia (28 czerwca w Wołgogradzie). Na transmisje meczów zapraszamy do radiowej Jedynki.

Relacja LIVE z drugiego dnia MŚ w Rosji:

MY TYMCZASEM KOŃCZYMY JUŻ NASZĄ RELACJĘ! Dziękujemy Państwu za współnie spędzony dzień i już teraz zapraszamy na relację na żywo z trzeciego dnia mistrzostw, którą znajdziecie Państwo na naszej stronie już w sobotni poranek. Dobrej nocy!

PORTUGALIA - HISZPANIA 3:3 | KONIEC MECZU

21:52 - Aktywniejsi w końcówce Portugalczycy, ale nie byli w stanie przechylić na swoją korzyść szali wyniku! Kapitalny mecz kończy się remisem!

Miejmy nadzieję, że całe mistrzostwa będą tak wspaniałe, jak zakończony przed chwilą mecz!

21:50 - Skurcze zaczynają łapać Ronaldo. 5-krotny zdobywca Złotej Piłki położył się na murawie, trzymając się za staw skokowy.

21:49 - Miał szansę Quaresma, ale hiszpańscy obrońcy go zablokowali!

21:47 - Jeszcze cztery minuty powalczą piłkarze. Czy komuś uda się zadać decydujący cios?

21:44 - GOOOOOOOOOOOOOOOOOOL DLA PORTUGALII! MAMY REMIS! Fantastyczny strzał Cristiano Ronaldo z rzutu wolnego. De Gea mógł tylko odprowadzić piłkę wzrokiem!

21:39 - Strzał z dystansu Aspasa, ale Patricio nie miał kłopotu ze złapaniem piłki.

21:36 - Pique ucierpiał, ale zastopował atak Ronaldo, który był bliski wyjścia sam na sam. Stoper Barcelony powinien za chwilę wrócić na murawę.

21:34 - Nie powiększy swego dorobku bramkowego Costa. Strzelca dwóch goli zmienia Iaqo Aspas. Doskonały mecz napastnika Atletico Madryt.

21:32 - Portugalczycy próbują, ale brakuje im trochę konkretów. Teraz niecelnie kopnął Quaresma.

21:28 - Szansę na hat-tricka miał Costa, ale strzelił obok bramki po dobrym dograniu Jordiego Alby.

21:26 - Zmiana też u Hiszpanów. Andres Iniesta zmieniony przez Thiago Alcantarę. Legendę Hiszpanów pożegnały gorące oklaski fanów zgromadzonych na stadionie w Soczi.

21:25 - Santos zmienia także drugiego ze skrzydłowych. Za Bernardo Silvę wchodzi doświadczony Ricardo Quaresma.

21:23 - Pierwsza zmiana w meczu. Trener Fernando Santos wprowadza Joao Mario w miejsce Bruno Fernandesa.

21:19 - Kapitalnie w obronie radzi sobie Sergio Ramos. Kolejny raz wyjaśnił sytuację pod bramką Hiszpanii.

21:16 - Naprawdę kapitalne uderzenie Nacho. Piłka odbiła się od obu słupków, zanim zatrzepotała w siatce.

21:15 - HISZPANIA NA PROWADZENIU! CZTERY MINUTY, KTÓRE WSTRZĄSNĘŁY PORTUGALIĄ! Fenomenalny gol z dystansu Nacho. Obrońca nie dał szans na interwencję portugalskiemu bramkarzowi!

21:11 - GOOOOL! HISZPANIA WYRÓWNUJE. Costa nie chce być gorszy od Ronaldo - Sergio Busquets zgrał piłkę głową po dograniu z rzutu wolnego tuż pod bramkę. Tam był pochodzący z Brazylii napastnik i pokonał Rui Patricio. Mamy remis!

21.05 - Narazie obydwie drużyny bardzo spokojnie. Częściej przy piłce, co zrozumiałe, Hiszpanie...

21.02 - Zaczynamy drugą połowę!

20.49 - Bramka, którą zdobył Costa wzbudziła spore kontrowersje.

20.46 - KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. Portugalia prowadzi 2:1 po dwóch bramkach Cristiano Ronaldo. Czy Hiszpanie będą w stanie odrobić straty w drugiej części gry?

20.44 - GOOOOOOL - CRISTIANOOOOO RONALDOOOOOOO. Co za błąd Davida de Gei - próbował łapać piłkę po uderzeniu CR7, ale ta przełamała jego ręce. Portugalia znowu na prowadzeniu.

20.42 - Rui Patricio pewnie wyłapał uderzenie Isco. Pomocnik Realu Madryt jest dzisiaj bardzo aktywny.

20.40 - Przewaga optyczna po stronie Hiszpanów. Ich rywale muszą liczyć głównie na kontry. Trzeba jednak przyznać, że "La Furia Roja" nieco zwolniła tempo.

20.34 - Kilka spokojniejszych minut, ale to chyba tylko cisza przed burzą! Strzał Andresa Iniesty tuż obok słupka bramki Rui Patricio. Zabrakło centymetrów.

20.28 - David Silva strzelał z wolnego, ale trafił w Cristiano Ronaldo.

20.25 - Hiszpanie przejmują inicjatywę! W poprzeczkę trafia Isco.

20.23 - DIEGO COSTA I GOL! Ależ zabawił się ze stoperami hiszpański napastnik i pewnym strzałem nie dał szans Rui Patricio. Portugalczycy domagali się nieuznania gola po domniemanym faulu na Pepe, jednak sędzia Rocchi wskazał na środek boiska.

20.22 - Teraz świetną kontrę "Selecao" zmarnował Guedes, który niepotrzebnie przyjmował piłkę zagraną mu przez CR7.

20.21 - Świetny atak Hiszpanów. Andres Iniesta popędził lewym skrzydłem, wyłożył piłkę Davidowi Silviie, ale tylko rzut rożny.

20.18 - Rzut wolny dla Portugalii po faulu Sergio Busquetsa. Strzał Ronaldo z prawej strony zatrzymany jednak przez mur.

20.16 - Wyszli z kontrą Portugalczycy, ale Sergio Ramos po profesorsku zablokował Goncalo Guedesa.

20.08 - Ależ była szansa na wyrównanie! David Silva przestrzelił jednak po świetnym zgraniu Diego Costy.

20.03 - GOL DLA PORTUGALII! Ronaldo pewnym strzałem nie dał żadnych szans Davidowi de Gei.

20.01 - Ależ początek! Rzut karny dla Portugalii! Nacho fauluje Cristiano Ronaldo i sędzia Rocchi pokazuje na jedenastkę!

20.00 - Rozpoczynają Hiszpanie!

19.57 - Hymny za nami. Za chwilę początek spotkania.

19.53 - Mecz poprowadzi włoski sędzia Gianluca Rocchi.

19.51 - Piłkarze wychodzą z tunelu na murawę!

19.35 - Wszyscy zastanawiają się, jak na grę Hiszpanów wpłynie zamieszanie ze zmianą selekcjonera. Czy Fernando Hierro będzie umiał trafić do piłkarzy? Początek derbów Półwyspu Iberyjskiego za 25 minut.

19.30 - A w takich składach rozpoczną obie drużyny:

19.20 - Bohaterowie dzisiejszego wieczoru dotarli już do Soczi.

19.00 - A już za godzinę prawdziwy hit całej fazy grupowej - Portugalia podejmie Hiszpanię!

Grupa B: Maroko - Iran 0:1 | KONIEC MECZU

18.55 - KONIEC MECZU! Pan Cekir gwiżdże po raz ostatni. To drugie zwycięstwo w historii występów piłkarzy Iranu na mistrzostwach świata. 20 lat temu pokonali Stany Zjednoczone.

18.54 - GOOOOL DLA IRANU! Dośrodkowanie z rzutu wolnego i bramka samobójcza... Trzeba przyznać, że Bouhaddouz ładnie uderzył szczupakiem. Niestety, do swojej bramki.

18.52 - Aż sześć minut dolicza turecki arbiter

18.50 - Całkowicie siadło tempo meczu. Z minuty na minutę piłkarze grają wolniej, bardziej schematycznie, a ich zagrania są mniej celne. Szykuje się pierwszy bezbramkowy remis na mistrzostwach.

18.43 - Tymczasem typowany na lidera Iranu Jahanbaksh doznał urazu mięśnia i musi zejść z boiska. Napastnik zostaje zniesiony na noszach i jego dalszy udział w turnieju staje pod znakiem zapytania. W jego miejsce na boisku pojawił się Saman Ghoddos.

18.39 - Ależ szansę miał Hakim Ziyech! Strzał gwiazdy Marokańczyków odbił jednak irański golkiper.

18.36 - Podwójna zmiana w zespole Maroka. Nordina Amrabata, który doznał urazu, zastępuje jego młodszy brat - Sofiane. Na boisku pojawia się też Aziz Bouhaddouz, który zmienia El Kaabiego.

18.26 - W 68. minucie  pierwsza zmiana w meczu. Kapitan Masoud Shojaei schodzi z boiska w drużynie irańskiej. Trener Carlos Queiroz wprowadza w jego miejsce Mahdiego Taremiego.

18.23 - Brakuje nieco dobrych akcji i skuteczności w drugiej połowie.

18.18 - Jak na razie tempo gry dużo spokojniejsze, niż w pierwszych 45 minutach. Czyżby piłkarze pokazali już to, co mają najlepsze?

18.05 - Zaczynamy drugą połowę!

17.49 - Koniec pierwszej połowy - bezbramkowej, ale bardzo interesującej. Liczymy, że w drugiej padną gole.

17.45 - Ależ okazję mieli Persowie! Po stracie Belhandy sam na sam z bramkarzem był Azmoun, ale strzał nogami obronił Munir Ej Kayoui. Dobitka króla strzelców Eredivisie - Alirezy Jahanbaksha także nie przyniosła gola.

17.38 - Na murawę upadł lider Irańczyków - Serdar Azmoun, jednak piłkarz będzie mógł kontynuować grę. Nie będzie więc, na szczęście, kolejnej wymuszonej kontuzją zmiany na rosyjskim mundialu.

17.32 - Bardzo aktywny jest dzisiaj Amine Harit. Marokańczyk przedarł się w pole karne i uderzył na bramkę, jednak zbyt lekko, by zaskoczyć Alirezę Beiranvanda. W Sankt-Petersburgu wciąż bez goli.

17.25 - Dosyć nowatorskie wykonanie wyrzutu z autu zaprezentował Amiri...

17.23 - Kontrę mieli Irańczycy, jednak mający mnóstwo miejsca Karim Ansarifard kompletnie ją zepsuł, oddając piłkę marokańskim obrońcom.

17.20 - Ależ zamieszanie pod bramką Iranu! W ciągu kilku sekund mieli swoje szanse Benatia, Harit i Ziyech, ale piłka do siatki nie wpadła. Tylko rzut rożny.

17.10 - Blisko strzelenia gola był Ayoub El Kaabi. Strzał marokańskiego napastnika jednak obok bramki.

17.06 - Dobra wrzutka Nordina Amrabata z prawej strony, ale strzał głową Younesa Belhandy nad irańską bramką. Póki co, Persowie są tłem dla przeciwników.

17.05 - Początek dla Marokańczyków. Trwa oblężenie irańskiej bramki. Kolejny rzut rożny.

17.02 - Zaczynamy! Pan Cuneyt Cekir rozpoczął mecz.

16.57 - Hymny już za nami. Marokańczycy wystąpią na mundialu po raz czwarty, ale pierwszy od dwudziestu lat. Dla Irańczyków to piąty start, jednak nigdy nie wyszli z grupy.

16.50 - Piłkarze obu drużyn już w tunelu stadionu w Sankt-Petersburgu. W spotkaniu trudno wskazać faworyta.

Kibice zastanawiają się, jak na Irańczyków wpłyną problemy podczas przygotowań. Przypomnijmy, że gracze z Azji mieli problem ze znalezieniem sparingpartnerów, a nawet... z dostawą obuwia ze względu na sankcje, jakie wobec ich państwa nałożyły Stany Zjednoczone.

Czytaj dalej:
Rosja 2018: firma "Nike" nie dostarczy butów piłkarzom reprezentacji Iranu. "Nie powinniśmy być zamieszani w takie rzeczy"

16.36 - W rankingu FIFA Irańczycy są klasyfikowani na 37. miejscu, a Marokańczycy - cztery pozycje niżej. Patrząc na klasę obojga grupowych rywali, jedynie wygrana w dzisiejszym meczu może dać którejś z drużyn szanse na awans.

16.33 - Warto dodać, że Maroko i Iran nie utrzymują stosunków dyplomatycznych. Będzie to więc mecz z wieloma podtekstami.

16.30 - Pół godziny do starcia dwóch drużyn, które w grupie B mają stanowić tło dla Hiszpanii i Portugalii. Oto składy, w jakich wystąpią:

16.10 - Jak się okazuje, strzelec decydującej bramki ma osobliwe sposoby na dekoncentrację przeciwnika...

16.00 - A już za godzinę początek pierwszego meczu grupy B. Maroko podejmie Iran.

Tymczasem rozpoczyna się konferencja prasowa reprezentacji Polski! Na pytania dziennikarzy odpowiadać będą Michał Pazdan, Jacek Góralski i szef banku informacji - Hubert Małowiejski.

Grupa A: Egipt - Urugwaj 0:1 | KONIEC MECZU

15.55 - KONIEC MECZU! "Faraonowie" dzielnie walczyli, ale nie byli w stanie wyrównać. Urugwaj zapisuje na swoje konto pierwsze trzy punkty do tabeli grupy A!

15.50 - 5 doliczonych minut nadziei dla Egipcjan.

15.48 - GOL DLA URUGWAJU! Po rzucie rożnym najwyżej wyskoczył Jose Maria Gimenez i wyprowadza "Urusów" na prowadzenie!

15.46 - Znakomity strzał Cavaniego z rzutu wolnego zatrzymuje się na słupku! Żaden z jego kolegów nie potrafił jednak dobić piłki.

15.41 - Tym razem Suarez świetnie obsłużył Cavaniego, ale piłkę odbił El Shenawy. Doskonała interwencja bramkarza Egiptu.

15.40 - Dużo ożywienia wniósł w szeregi Egiptu nowoprowadzony Kahraba. Tym razem skrzydłowy dograł do Mohameda Elneny'ego, ale strzał pomocnika Arsenalu nad bramką. Tymczasem kolejna zmiana w drużynie "Faraonów" - Sobhy zmienia Wardę.

Mohamed Salah wciąż na ławce rezerwowych.

15.31 - Ładne uderzenie zza pola karnego Ahmeda Fathy'ego, jednak piłka ląduje w rękach Fernando Muslery. W odpowiedzi świetną szansę miał Suarez, jednak futbolówkę spod nóg wygarnął mu egipski bramkarz. Zbyt długo czekał ze strzałem napastnik Barcelony...

15.25 - Na stadionie zaczynają być słyszalne gwizdy. Kibice nie są zbyt usatysfakcjonowani widowiskiem...

15.21 - Zmiana także w ekipie "Faraonów". Kahraba zmienia Mohsena. Można stwierdzić, że gdyby nie odnotowywanie zmian, nie mielibyśmy Państwu wiele do przekazania z tego meczu. Obie drużyny wciąż grają bardzo zachowawczo.

15.18 - Dwie zmiany w szeregach "Urusów". Na murawie meldują się Carlos Sanchez i Cristian Rodriguez, którzy zmieniają De Arrascaetę i Nahitana Nandeza.

15.08 - Mamy pierwszą zmianę w meczu, niestety - wymuszoną. Tarek Hamed musi opuścić murawę po starciu z Geatano De Arrascaetą. W jego miejsce trener Hector Raul Cuper wprowadza Sama Morsy'ego.

15.04 - Ależ szansę miał Suarez na samym początku drugiej połowy! W akcji dwóch gwiazd drużyny z Ameryki Południowej Edinson Cavani wypuścił piłkarza Barcelony, ale uderzenie Luisa Suareza odbił Mohamed El Shenawy.

15.02 - Piłkarze powoli wracają na murawę. Czy faworyzowani piłkarze Urugwaju zagrają lepiej, niż przed przerwą?

14.47 - Sędzia Bjoern Kuipers kończy pierwszą część spotkania, które jak na razie nie stoi na najwyższym poziomie. Dużo walki w środku pola, ale bardzo mało klarownych sytuacji. W drugiej połowie liczymy na więcej.

14.40 - Tymczasem w Arabii Saudyjskiej futbolowe władze wciąż nie mogą pogodzić się z wczorajszą porażką. Tamtejsza federacja piłkarska poinformowała, że kilku piłkarzy zostanie ukaranych finansowo.

14.25 - Blisko był Luis Suarez! Gwiazdor "Urusów" po rzucie rożnym trafił jednak tylko w boczną siatkę.

14.22 - Niewiele dzieje się na stadionie w Jekaterynburgu. Egipcjanie nie przestraszyli się faworytów.

14.14 - Po 15 minutach o kilka procent częściej przy piłce Egipcjanie (51% - 49%). Miejmy nadzieję, że spotkanie się rozkręci.

14.01 - W takich składach zaczęli:

Egipt: 23-Mohammad El Shenawy - 7-Ahmed Fathy, 2-Ali Gabr, 6-Ahmed Hegazy, 13-Mohamed Abdel-Shafy - 17-Mohamed Elneny, 8-Tarek Hamed - 22-Amr Varda, 21-Mahmoud Trezeguet, 19-Abdalla Said - 9-Marwan Mohsen.

Urugwaj: 1-Fernando Muslera - 4-Guillermo Varela, 2-Jose Gimenez, 3-Diego Godin, 22-Martin Caceres - 8-Nahitan Nandez, 15 -Matias Vecino, 6-Rodrigo Bentancur, 10-Giorgian De Arrascaeta- 21-Edinson Cavani, 9-Luis Suarez.

13.55 - Egipt - Urugwaj: hymny obu ekip. Zaczynamy!

13.50 - Za dziesięć minut pierwszy gwizdek holenderskiego arbitra Bjoerna Kuipersa.

13.40 - Wracamy do pierwszego dnia XXI MŚ:
"Bajeczny", "oszałamiająco udany" początek mundialu - takimi komplementami rosyjska prasa obdarza piątkowy mecz otwarcia piłkarskich mistrzostw świata w Rosji na moskiewskim stadionie Łużniki. Reprezentacja gospodarzy pokonała 5:0 Arabię Saudyjską.

W innych nastrojach jest prasa na Półwyspie Arabskim"Słaby występ i dotkliwa przegrana".

13.36 - 20 minut i kolejna porcja piłkarskich emocji.

13.35 - Portugalia - Hiszpania: spotkanie odbędzie się na stadionie Fiszt, który był miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia igrzysk Soczi 2014. Na potrzeby piłkarskie został specjalnie przebudowany.

13.27 - Soczi:
boisko, na którym piłkarze reprezentacji Polski przygotowują się w Soczi do meczów mistrzostw świata, było przygotowywane przez półtora roku. „Jednak przed Polakami byli tutaj Holendrzy i Anglicy” – przyznał odpowiedzialny za boisko Gleb Gutijew.

13.25 - Wiemy, że w reprezentacji Hiszpanii mała afera, ale nowy selekcjoner uspokaja - "Musimy przestać myśleć o przeszłości skupić się na meczu z Portugalią. Nie ma czasu na lamentowanie, musimy zachowywać się dojrzale" - przyznał Hierro.

13.15 - "Faraonowie" już na stadionie. Również "La Celeste" - trwa rozgrzewka.

13.07 - Kolejna świetna grafika przy okazji spotkania Egiptu z Urugwajem.

13.05 - Prosto z Soczi: o godz. 16.00 startuje konferencja z udziałem Huberta Małowiejskiego, Michała Pazdana i Jacka Góralskiego.

13.00 - Godzina i zaczynamy granie w Jekaterynburgu. Wszyscy zapewne czekają na dzisiejszy szlagier w grupie B i mecz Portugalia - Hiszpania. Początek o godzinie 20.00. Zobaczmy w jakich przypuszczalnych składach mogą wyjść obie ekipy?

Portugalia: 1-Rui Patricio - 5-Raphael Guerreiro, 6-Jose Fonte, 3-Pepe, 21-Cedric - 10-Joao Mario, 8-Joao Moutinho, 14-William, 11-Bernardo Silva - 7-Cristiano Ronaldo, 17-Goncalo Guedes.

Hiszpania: 1-David De Gea - 18-Jordi Alba, 15-Sergio Ramos, 3-Gerard Pique, 4-Nacho - 5-Sergio Busquets, 10- Thiago Alcantara, 6-Andres Iniesta, 22-Isco, 21-David Silva - 19-Diego Costa.

12.53 - Piątkowy rozkład jazdy MŚ. Pierwszy mecz już za godzinę:

dsd

12.52 -
Głównym arbitrem meczu Maroko - Iran będzie Turek Cuneyt Cakir.

12.45 - W ostatnich pięciu spotkaniach Maroko wygrało aż cztery razy i zanotowało jeden remis w meczu z Ukrainą. Zespół Iranu wygrał dwa spośród trzech ostatnich meczów. Drużyna z Zatoki Perskiej przegrała z Turcją. Dwa inne spotkania zostały odwołane (z Kosowem i Grecją).

12.35 - A wczoraj było jeszcze tak: "Mohamed wrócił do zdrowia bardzo szybko. Mogę powiedzieć, że niemal na sto procent zagra z Urugwajem. Na drodze mogą stanąć tylko jakieś nieprzewidziane sytuacje. Robimy wszystko, aby czuł się komfortowo i nie bał o swoje zdrowie. Lekarze o wszystkim go informują" - powiedział selekcjoner Hector Cuper.

12.30 - Taką jedenastkę delegował od pierwszych minut Oscar Tabarez:

12.25 - Jednak bez Mohameda Salaha..

12.20 -
Iran na mundialu zagra po raz piąty w historii oraz drugi z rzędu. Na MŚ 2014 w Brazylii również wprowadził go Queiroz, który z reprezentacją tego kraju pracuje od siedmiu lat. Drużyna z Zatoki Perskiej była drugą po Brazylii ekipą, która z eliminacji zapewniła sobie udział w rosyjskim turnieju. Rywalizację w strefie azjatyckiej przebrnął bez porażki.

12.03 - Do meczu Egipt - Urugwaj niespełna dwie godziny, tymczasem kibice zaczynają się schodzić pod stadion..

11.52 -
Może coś na ząb przed pierwszym dzisiejszym meczem? Nasz kolega Adam Malecki sprawdził co serwują w Rosji..

11.50 - Australijczyk Tim Cahill
zdobył przynajmniej jednego gola na poprzednich trzech turniejach o mistrzostwo świata. Jeśli dokona tego także w rozpoczętym w czwartek mundialu w Rosji, dołączy do takich piłkarzy jak Brazylijczyk Pele oraz Niemcy Uwe Seeler i Miroslav Klose.

11.40 - A Wy od którego mundialu zaczęliście przygodę?

11.37 -
Do pierwszego meczu jeszcze dwie godziny. Zobaczmy jednak w jakich przypuszczalnych składach zagrają dwie pierwsze ekipy z grupy B, które wybiegną na murawę o godz. 17.00:

Maroko: 12-Munir Mohamedi - 3-Hamza Mendyl, 6-Romain Saiss, 5-Medhi Benatia, 2-Achraf Hakimi - 7-Hakim Ziyech, 14-Mbark Boussoufa, 10-Younes Belhanda, 8-Karim El Ahmadi, 16-Nordin Amrabat - 13-Khalid Boutaib.

Iran: 1-Alireza Beiranvand - 5-Milad Mohammadi, 8-Morteza Pouraliganji, 4-Rouzbeh Cheshmi, 15-Pejman Montazeri - 7-Masud Shojaei, 3-Ehsan Hajsafi, 9-Omid Ebrahimi - 11-Vahid Amiri, 20-Sardar Azmoun, 18-Alireza Jahanbakhsh.

11.34 - Bramkarz reprezentacji Urugwaju i Galatasaray Fernando Muslera ma rodzinne wsparcie..

11.20 - Maroko - Iranareną spotkania będzie Stadion Kriestowskij w Sankt-Petersburgu - jedyny rosyjski obiekt mistrzostw świata, który ma rozsuwany dach. Pojemnością (68 143) ustępuje tylko stołecznym Łużnikom. Jego budowa trwała dziesięć lat. Była pasmem skandali korupcyjnych, niewyjaśnionych bankructw wykonawców, unieważnionych przetargów, a nawet dymisji politycznych i podejrzeń o niewolnicze wykorzystywanie pracowników z Korei Północnej. Ostatecznie kosztował ponad 700 mln dolarów, czyli pięciokrotnie więcej niż początkowo zakładano.

11.12 - CIEKAWOSTKA:
Maroko jest niepokonane od roku. Pogromcy nie znalazło w żadnym z ostatnich 18 spotkań. Tylko Hiszpania (20) i Belgia (19) mogą się pochwalić lepszą serią u progu MŚ.

11.00 - Reprezentacje Egiptu i Urugwaju grały już ze sobą w przeszłości. 16 sierpnia 2006 roku w Aleksandrii drużyna gości wygrała 2:0.

10.50 - Ile warte są gwiazdy Egiptu i Urugwaju? Wg transfermarkt.de Mohamed Salah wyceniony jest na 150 milionów euro, z kolei napastnik "La Celeste" Luis Suarez na 70 mln.

10.37 - Nasz kolega Tomasz Kowalczyk w akcji.

10.32 -
Możecie cały czas śledzić nasz specjalnie przygotowany mundialowy serwis Polskiego Radia.

s

10.29 - Również "Lwy Atlasu" długo nie występowały na mundialu. Maroko wraca po 20 latach przerwy. W 1998 roku byli bliscy wyjścia z grupy.

10.21 - Piłkarze reprezentacji Polski przed obiadem będą mieli odprawę, a po południu trening w ośrodku „Sputnik-Sport”. Część piłkarzy, przede wszystkim Kamil Glik i Rafał Kurzawa, przejdzie zabiegi fizykoterapeutyczne.

10.10 - Kolejną pozycją w piątkowym menu będzie pierwszy mecz w grupie B o godzinie 17.00 - Maroko kontra Iran. Co myśli na temat tej grupy selekcjoner drużyny z Zatoki Perskiej? "Trafiliśmy do najtrudniejszej grupy" - ocenił Carlos Queiroz.

09.50 - Polski akcent na meczu w  Jekaterynburgu. Paweł Gil będzie sędzią AVAR, czyli asystentem arbitra wideo, podczas piątkowego meczu Egipt - Urugwaj w grupie A piłkarskich mistrzostwa świata – ogłosiła FIFA.

09.48 - Prosto z Soczi: kolejna konferencja prasowa z udziałem biało-czerwonych już od godziny 16.00.

09.45 - Moskwa:
wracając jeszcze do wczorajszego meczu Rosja - Arabia Saudyjska. Nasz korespondent Maciej Jastrzębski miał przyjemność porozmawiać z selekcjonerem "Sbornej" Stanisławem Czerczesowem, byłym opiekunem Legii Warszawa..

09.40 -
Zespół "Faraonów" wraca na mundial po.. 28 latach przerwy. Ostatni raz grali na tym turnieju we Włoszech w 1990 roku.

09.35 -
Ronald Matarrita nie wystąpi w mistrzostwach świata w Rosji z powodu kontuzji prawego uda - poinformowała w komunikacie kostarykańska federacja piłkarska. Obrońcę New York City w kadrze zastąpi Kenner Gutierrez z Alajuelense.

09.30 - Prosto z Soczi: jeśli ktoś ma jeszcze jakieś wątpliwości w jakich strojach zagrają biało-czerwoni to ma odpowiedź..

09.17 -
Sędzią głównym meczu Egipt - Urugwaj będzie dobrze wszystkim znany Holender Bjoern Kuipers.

09.10 - Kolejna ciekawostka, tym razem związana z podopiecznymi Hectora Cupera: najstarszym zawodnikiem jaki może wystąpić na turnieju jest egipski bramkarz Essam El Hadary - 45 lat i cztery miesiące.

09.05 - Trochę statystyk przed drugim spotkaniem w grupie A: reprezentacja Egiptu nie wygrała żadnego z ostatnich pięciu meczów (trzy porażki, dwa remisy). W ostatnim meczu przed mundialem przegrała z Belgią 3:0. Z kolei podopieczni Oscara Tabareza w ostatnich 5 potyczkach wygrali trzy razy, przegrali z Austrią i bezbramkowo zremisowali z Polską.

08.57 - Tak przygotowywała się drużyna "Faraonów". Salah sprawi sobie prezent na dzisiejsze urodziny?

08.47 -
W Soczi już nie mogą się doczekać pierwszego meczu..

08.45 -
Co słychać u debiutantów tegorocznych MŚ? Najmniejszy kraj spośród finalistów piłkarskich mistrzostw świata w Rosji, licząca 334 tysiące mieszkańców Islandia, traktuje mundial jako narodowy festiwal.

08.30 - Do pierwszego piątkowego meczu zostało co prawda jeszcze prawie pięć godzin, ale zobaczymy jakie jedenastki mogą dzisiaj delegować na murawę obaj selekcjonerzy:

Egipt: 1-Essam El-Hadary - 2-Ali Gabr, 6-Ahmed Hegazy, 7-Ahmed Fathy, 13-Mohamed Abdel-Shafi - 8-Tarek Hamed, 17-Mohamed Elneny, 21-Mahmoud Trezeguet, 19-Abdallah Said; 14-Ramadhan Sobhi, 10-Mohamed Salah.

Urugwaj: 1-Fernando Muslera - 4-Guillermo Varela, 2-Jose Jimenez, 3-Diego Godin, 22-Martin Caceres - 8-Nahitan Nandez, 15-Matias Vecino, 6-Rodrigo Bentancur, 10-Giorgian De Arrascaeta - 21-Edinson Cavani, 9-Luis Suarez.

08.27 - Swoje 26. urodziny obchodzi dzisiaj gwiazda Liverpoolu i być może tegorocznych mistrzostw świata w Rosji - Egipcjanin Mohamed Salah.

08.17 - Jekaterynburg:
areną meczu Urugwaj - Egipt będzie stadion w Jekaterynburgu, który powstał na potrzeby mundialu w wyniku przebudowy zabytkowego obiektu. Aby uzyskać wymaganą liczbę miejsc, a nie burząc historycznego planu, zdecydowano się dostawić tymczasowe sektory na wielkich niezadaszonych rusztowaniach za bramkami.

08.04 -
Czyżby niespodzianka w dzisiejszym meczu ze strony selekcjonera Urugwaju Oscara Tabareza? Luis Suarez w bramce..

08.00 - CIEKAWOSTKA
przed meczem "La Celeste": od 1970 roku Urugwaj nie wygrał swojego pierwszego meczu MŚ. W sześciu ostatnich inauguracyjnych spotkaniach doznał trzech porażek i trzykrotnie remisował.

07.54 - Na początek piątkowego menu meldunek z Jekaterynburga. Mecz Egiptu z Urugwajem uzupełni pierwszą kolejkę w grupie A piłkarskich mistrzostwa świata w Rosji. Prawdopodobnie do ostatnich godzin będzie się ważył udział w spotkaniu Mohameda Salaha, który leczy kontuzję barku. "Jestem optymistą i wierzę, że będzie w stanie zagrać. Jest na to szansa, bo w ostatnich dniach trenował z zespołem i jego stan znacznie się poprawił" - przyznał selekcjoner Hector Cuper.

07.38 - Dotychczas 16 - państw było organizatorem (współorganizatorem) mundialu. Tyle razy do MŚ zakwalifikował się Meksyk - najwięcej spośród reprezentacji, które nigdy nie zdobyły trofeum.

07.31 - Nasz kolega z Moskwy Maciej Jastrzębski od rana przepytuje kibiców odnośnie mundialu.

07.25 -
Przed Nami kolejny dzień pełen piłkarskich emocji. Dzisiaj zakończy się pierwsza kolejka w grupie A, wczoraj Rosjanie rozgromili na Łużnikach w Moskwie Saudyjczyków 5:0 i zajmują pierwsze miejsce w swojej grupie. Jak będzie dzisiaj?

O godz. 14.00 Egipt zmierzy się z Urugwajem (Grup A)

O godz. 17.00 Maroko zagra z Iranem (Grupa B)

O godz. 20.00 hit Portugalia - Hiszpania (Grupa B)

Mateusz Brożyna, Paweł Majewski | PolskieRadio.pl | IAR | PAP

Zobacz więcej na temat: Piłka nożna Rosja 2018 SPORT

W Rosji rozpoczęły się XXI mistrzostwa świata w piłce nożnej. Po 12 latach przerwy na mundialu zagra reprezentacja Polski, z kolei tytułu wywalczonego cztery lata temu w Brazylii bronić będą Niemcy. W meczu otwarcia Rosja wysoko pokonała Arabię Saudyjską.

Dziennikarze hiszpańskiego programu telewizyjnego "El Chiringuito" informują o coraz bardziej napiętej sytuacji w tamtejszej reprezentacji piłkarskiej. Według ich doniesień, na treningu kadry miało dojść do spięcia między kapitanem drużyny - Sergio Ramosem, a prezesem tamtejszej federacji piłkarskiej (RFEF) Luisem Robielesem. Obu panów miał rozdzielać kolega Ramosa z linii obronnej - Gerard Pique.