Rosja 2018

Rosja 2018: Urugwaj rozbił Rosję w meczu o zwycięstwo w grupie A. Obie ekipy czekają na rywali w 1/8 finału

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 18:55
Piłkarze Urugwaju pokonali w Samarze gospodarzy turnieju – Rosję 3:0 (2:0) i zapewnili sobie zwycięstwo w grupie A mistrzostw świata. Pokonani także awansują do 1/8 finału.
  • Magazyn "Prosto z Mundialu" cz. 6 W audycji relacje Tomasza Kowalczyka z meczu Urugwaj-Rosja oraz Macieja Jastrzębskiego ze spotkania Arabii Saudyjskiej z Egiptem. (PR1)
  • Relacja Tomasza Kowalczyka z meczu Urugwaj-Rosja (PR1/Studio Mundial)
Luis Suarez
Luis Suarez Foto: PAP/EPA/WALLACE WOON

Rosjanom, którzy po meczach z Arabią Saudyjską i Egiptem mieli lepszy bilans bramkowy od przeciwników, wystarczał remis. Od początku było jednak widać czysto piłkarską przewagę „Urusów”. Piłkarze z Ameryki Południowej co i rusz niepokoili Igora Akinfiejewa, który miał pełne ręce roboty w rosyjskiej bramce.

Na prowadzenie podopieczni Oscara Tabareza wyszli w dziesiątej minucie, gdy świetnym strzałem z rzutu wolnego wykonywanego tuż przed polem karnym popisał się Luis Suarez. W odpowiedzi groźnie uderzał Denis Czeryszew, ale strzał piłkarza Villarealu odbił Fernando Muslera.

Rosjanom skrzydła podcięła druga stracona bramka. W 23. minucie na bramkę uderzył z woleja Diego Laxalt, a piłka jeszcze odbiła się od nóg Czeryszewa, kompletnie myląc Akinfiejewa. Początkowo bramkę zaliczono Laxaltowi, jednak ostatecznie decyzja została zmieniona i rosyjski skrzydłowy, który w poprzednich meczach zdobył trzy gole, tym razem wpisał się na listę strzelców jako zdobywca trafienia samobójczego.

„La Celeste” nadal przeważali, a ich sytuacja stała się jeszcze lepsza w 36. minucie, gdy czerwoną kartkę otrzymał Igor Smolnikow. Rosyjski obrońca w ciągu dziewięciu minut złapał dwa żółte kartoniki i sędzia Malang Diedhiou z Senegalu wyrzucił go z boiska.

Druga połowa także stała pod znakiem dominacji Urugwaju. Dużo problemów rosyjskiemu golkiperowi sprawiał Edinson Cavani. Atakujący szukał swojej bramki, ale długo brakowało mu szczęścia. Podobnie jak Gaetano de Arrascaecie, który był bliski zdobycia gola bezpośrednio z rzutu rożnego.

Rosjanie nie mieli pomysłu na grę, której nie poprawiło wejście typowanego przed turniejem na gwiazdę „Sbornej” Fiodora Smołowa. Urugwaj napierał, a w końcówce Akinfiejew świetnie obronił bombę z dystansu autorstwa Cristiana Rodrigueza.  Swoich sił co chwila próbowali też Suarez i Cavani, aż w końcu, w ostatniej minucie regulaminowego czasu gry, napastnik PSG wpisał się na listę strzelców.

Cavani dobił z najbliższej odległości piłkę po strzale głową Diego Godina, który obronił Akinfiejew. Bramka ta przypieczętowała wygraną, a dla Cavaniego była pierwszą zdobytą na rosyjskim mundialu.

Dzięki wygranej, Urugwaj z kompletem punktów i bez straconego gola wygrał rywalizację grupową. Jest czwartą ekipą w historii, która dokonała tej sztuki. Wcześniej fazę grupową bez straty gola i punktu kończyły Brazylia (1986 rok), Włochy (1990) i Argentyna (1998).

Rosjanie zakończyli rywalizację w grupie A na drugiej pozycji i także awansowali do najlepszej szesnastki turnieju. Obie rywalizujące na stadionie w Samarze ekipy swoich rywali w 1/8 finału poznają w poniedziałek wieczorem, gdy dobiegną końca ostatnie mecze grupy B.

Grupa A: Urugwaj - Rosja 3:0 (2:0).

Bramki: 1:0 Luis Suarez (10-wolny), 2:0 Denis Czeryszew (23-samobójcza), 3:0 Edinson Cavani (90).

Żółta kartka - Urugwaj: Rodrigo Bentancur. Rosja: Jurij Gazinski, Igor Smolnikow. Czerwona kartka za drugą żółtą - Rosja: Igor Smolnikow (36).

Sędzia: Malang Diedhiou (Senegal). Widzów: 41 970.

Urugwaj: Fernando Muslera - Sebastian Coates, Diego Godin, Martin Caceres - Nahitan Nandez (73. Cristian Rodriguez), Matias Vecino, Lucas Torreira, Rodrigo Bentancur (63. Giorgian De Arrascaeta), Diego Laxalt - Luis Suarez, Edinson Cavani (90+3. Maximiliano Gomez).

Rosja: Igor Akinfiejew - Igor Smolnikow, Ilja Kutiepow, Siergiej Ignaszewicz, Fiodor Kudriaszow - Aleksandr Samiedow, Roman Zobnin, Aleksiej Miranczuk (60. Fiodor Smołow), Jurij Gazinski (46. Daler Kuzjajew), Denis Czeryszew (38. Mario Fernandes) - Artiom Dziuba.

pm

Reprezentacja Urugwaju w piłce nożnej pokonała w Rostowie nad Donem Arabię Saudyjską 1:0 (1:0) w meczu grupy B i zapewniła sobie awans do 1/8 finału mistrzostw świata. Pokonani stracili szanse na wyjście z grupy.