Niepodległa 2018

Wincenty Witos - trzykrotny premier i przywódca ruchu ludowego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 15:00
Jeden z najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczpospolitej był wybitnym mężem stanu, kształtował też świadomość narodową polskich chłopów.
Audio
  • Wincenty Witos - trzykrotny premier i przywódca ruchu ludowego
Wincenty Witos podczas wystąpienia w Rakszwie w 25. rocznicę swojej działalności politycznej (1933)
Wincenty Witos podczas wystąpienia w Rakszwie w 25. rocznicę swojej działalności politycznej (1933)Foto: wikipedia/domena publiczna

Wincenty Witos należał do grona czołowych polityków II Rzeczpospolitej. Był trzykrotnym premierem, wybitnym mężem stanu, charyzmatycznym przywódcą ruchu ludowego. Historycy uznają go za jedną z najważniejszych postaci na scenie politycznej tamtego okresu, która bezsprzecznie przyczyniła się do tworzenia i umacniania II Rzeczpospolitej. Premierem był trzykrotnie: od 24 lipca 1920 do 13 września 1921, od 28 maja 1923 do 14 grudnia 1923 i od 10 maja 1926 do 14 maja 1926. Karierę polityczną rozpoczął w 1895, gdy wstąpił do Stronnictwa Ludowego, w latach 1908–1914 był posłem do galicyjskiego Sejmu Krajowego, od 1909 do 1931 pełnił funkcję wójta rodzinnych Wierzchosławic. Mimo pełnienia zaszczytnych funkcji państwowych, nigdy nie zapomniał o swoich chłopskich korzeniach.

Jak dziś ocenia się trzykrotnego premiera II Rzeczpospolitej? Jakie są jego największe osiągnięcia w tworzeniu Niepodległej? W debacie o Wincentym Witosie biorą udział wybitni polscy historycy: prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanstycznego w Siedlcach oraz prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Plisiecka. Wybrane fragmenty pamiętników Wincentego Witosa czyta Krzysztof Dumała. Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.