X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

Wincenty Witos - trzykrotny premier i przywódca ruchu ludowego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 15:00
Jeden z najbardziej wyrazistych i wpływowych polityków II Rzeczpospolitej był wybitnym mężem stanu, kształtował też świadomość narodową polskich chłopów.
Audio
  • Wincenty Witos - trzykrotny premier i przywódca ruchu ludowego
Wincenty Witos podczas wystąpienia w Rakszwie w 25. rocznicę swojej działalności politycznej (1933)
Wincenty Witos podczas wystąpienia w Rakszwie w 25. rocznicę swojej działalności politycznej (1933)Foto: wikipedia/domena publiczna

Wincenty Witos należał do grona czołowych polityków II Rzeczpospolitej. Był trzykrotnym premierem, wybitnym mężem stanu, charyzmatycznym przywódcą ruchu ludowego. Historycy uznają go za jedną z najważniejszych postaci na scenie politycznej tamtego okresu, która bezsprzecznie przyczyniła się do tworzenia i umacniania II Rzeczpospolitej. Premierem był trzykrotnie: od 24 lipca 1920 do 13 września 1921, od 28 maja 1923 do 14 grudnia 1923 i od 10 maja 1926 do 14 maja 1926. Karierę polityczną rozpoczął w 1895, gdy wstąpił do Stronnictwa Ludowego, w latach 1908–1914 był posłem do galicyjskiego Sejmu Krajowego, od 1909 do 1931 pełnił funkcję wójta rodzinnych Wierzchosławic. Mimo pełnienia zaszczytnych funkcji państwowych, nigdy nie zapomniał o swoich chłopskich korzeniach.

Jak dziś ocenia się trzykrotnego premiera II Rzeczpospolitej? Jakie są jego największe osiągnięcia w tworzeniu Niepodległej? W debacie o Wincentym Witosie biorą udział wybitni polscy historycy: prof. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego i z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanstycznego w Siedlcach oraz prof. Grzegorz Nowik z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk i z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Audycja jest współfinansowana przez Fundację "Pomoc Polakom na Wschodzie" w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za Granicą.

Do wysłuchania audycji zaprasza Ewa Plisiecka. Wybrane fragmenty pamiętników Wincentego Witosa czyta Krzysztof Dumała. Realizacja i oprawa muzyczna Magdalena Górecka-Balcer.