X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Dziennik 1954" Leopold Tyrmand

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 09:50
Zapiski Tyrmanda to fascynujący dokument schyłkowego stalinizmu.
Audio
Dziennik 1954 Leopold Tyrmand
"Dziennik 1954" Leopold TyrmandFoto: materiały promocyjne

W przypadku tej książki podstawową wątpliwością była jej autentyczność. Potęgował to fakt, że wydano ją dopiero w roku 1980. Krytycy twierdzili, że Tyrmand nie mógł przewidzieć rozwoju wydarzeń w komunistycznej Polsce. A jednak badania potwierdziły, że dziennik powstał właśnie w roku 1954. Pisarz prowadził swoje zapiski przez kilka miesięcy po zamknięciu "Tygodnika Powszechnego", który odmówił publikacji nekrologu Stalina. Kończy je w pół zdania, kiedy podpisuje umowę na powieść "Zły", która stanie się jego największym sukcesem literackim. Zapiski Tyrmanda to fascynujący dokument schyłkowego stalinizmu. Pisarz,znany później jako propagator jazzu, już wtedy przejawia ogromne zainteresowanie zachodnią popkulturą i modą, ale jego kolorowe skarpetki dopiero w przyszłości staną się legendarne. W początkach roku 1954 jest na marginesie. Śledzi rozgrywki na szczytach władzy, analizuje społeczne nastroje i spotyka się z ludźmi w podobnej sytuacji, np. ze Zbigniewem Herbertem.