X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Jezioro Bodeńskie" Stanisław Dygat

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 16:15
Typowy młodzieńczy bunt, poszukiwanie autentyczności wbrew schematom, intelektualne dojrzewanie w "Jeziorze Bodeńskim" jest też starciem z polskością.
Audio
Jezioro Bodeńskie Stanisław Dygat
"Jezioro Bodeńskie" Stanisław DygatFoto: mat. prasowe

Po wybuchu II wojny światowej, mieszkający w Polsce, obywatele francuscy trafili do obozu internowania w Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim. Wśród nich był również przyszły pisarz Stanisław Dygat. To właśnie tam powstała jego debiutancka powieść, wydana rok po zakończeniu wojny, a wiele lat później z sukcesem przeniesiona na ekran przez Janusza Zaorskiego.  W obozie internowania bohater książki, przypominający samego autora, spotyka międzynarodowe towarzystwo. W związku z tym sam musi zdecydować kim naprawdę jest. Z jednej strony jest Francuzem, z drugiej Polakiem. Niepodległościowa i heroiczna tradycja go uwiera, a jednocześnie czerpie z niej dumę. Niczym Gombrowicz próbuje odrzucić dawną mitologię narodową i przedwojenne formy. Typowy młodzieńczy bunt, poszukiwanie autentyczności wbrew schematom, intelektualne dojrzewanie w "Jeziorze Bodeńskim" jest też starciem z polskością. Polskością, od której nie sposób się wyzwolić.  

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak