X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Zimne kraje" Marcin Świetlicki

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 10:20
U progu lat 90. do polskiej literatury z impetem wkroczyło tzw. pokolenie brulionu. Trzydziestoletni poeci i prozaicy sprzeciwiali się prymatowi doświadczeń zbiorowych nad indywidualnymi, nie chcieli pisać o Polsce i wielkich tematach. Po upływie ćwierć wieku widać wyraźnie, że najważniejszą książką dokumentującą tamten czas są "Zimne kraje" Marcina Świetlickiego.
Audio
Zimne kraje Marcin Świetlicki
"Zimne kraje" Marcin ŚwietlickiFoto: materiały promocyjne

Myliłby się jednak ktoś, kto by sądził, że poeta miał na to ochotę, już wtedy pokazywał, że jest osobny i że zdaje sprawę tylko ze swoich przeżyć. Dobitnie wyraził to w głośnym wierszu "Nieprzysiadalność". Fraza "jestem w nastroju nieprzysiadalnym" weszła wręcz do języka potocznego. Ale, chcąc nie chcąc, Świetlicki stał się poetą pokoleniowym zwłaszcza za sprawą głośnego wiersza "Dla Jana Polkowskiego", pisanego w opozycji do poetów starszej generacji, którzy "gdyby w tym mieście nadal mieszkał smok/wysławialiby smoka".