X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Rzeczpospolita Obojga Narodów" Paweł Jasienica

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 12:00
Lata 60. były najlepszym okresem w twórczości Jasienicy. To wtedy opublikował "Polskę Jagiellonów" i "Polskę Piastów" – historyczne eseje, które stały się wielkimi bestsellerami.
Audio
Rzeczpospolita Obojga Narodów Paweł Jasienica
"Rzeczpospolita Obojga Narodów" Paweł JasienicaFoto: mat. prasowe

Zwieńczeniem cyklu miała być trzytomowa "Rzeczpospolita Obojga Narodów". Na przeszkodzie stanęła jednak historia. Pisarz padł bowiem ofiarę antyinteligenckiej nagonki w roku 1968. Dlatego dwa pierwsze tomy "Srebrny wiek" i "Calimatis reginum" ukazały się jeszcze za jego życia w roku 1967, a ostatni już po śmierci autora. Trzytomowe dzieło napisane jest z prawdziwie epickim rozmachem. Obejmuje okres ponad dwustu lat. Od wygaśnięcia dynastii Jagiellonów do trzeciego rozbioru i upadku państwa. Wyjątkowość "Rzeczpospolitej Obojga Narodów" polega na tym, że Jasienica nie tylko przedstawia fakty. Pisarz wyjaśnia także mechanizmy rządzące procesami dziejowymi i przedstawia swoją wizję historiozoficzną. W jej centrum znajduje się sprawne państwo, które potrafi stworzyć kulturę promieniującą na całą Europę.