X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Mała apokalipsa" Tadeusz Konwicki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 11:00
Z perspektywy lat widać, że "Mała apokalipsa" to najlepszy literacki portret schyłku lat 70. przed narodzinami "Solidarności".
Audio
Mała apokalipsa Tadeusz Konwicki
"Mała apokalipsa" Tadeusz KonwickiFoto: mat. prasowe

Najgłośniejsza książka pisarza ukazała się w roku 1979 w podziemnym wydawnictwie NOW-a. W oficjalnym obiegu "Mała apokalipsa" wyszła dopiero po upadku komunizmu. Cóż, ówczesnej władzy podobać się nie mogła, ale i opozycji również nie przedstawiała tak, jak jej członkowie, by sobie tego życzyli. Bohaterem książki jest pisarz przypominający samego Konwickiego. Pochodzi z Wileńszczyny, służył w AK, zaangażował się w komunizm, a potem w antykomunistyczną opozycję. Pewnego dnia otrzymuje zaskakującą propozycję od kolegów z opozycji. W geście protestu ma dokonać samospalenia pod warszawskim Pałacem Kultury i Nauki. Bohater uważa pomysł za absurdalny, twierdzi że jego gest nie zostanie zauważony. Jednak całodzienna wędrówka po Warszawie, kolejne spotkania z ludźmi, sprawiają, że nie jest już taki pewien swojej decyzji. W ostatniej scenie słyszymy jego słowa, które nagle się urywają. Z perspektywy lat widać, że "Mała apokalipsa" to najlepszy literacki portret schyłku lat 70. przed narodzinami "Solidarności". W roku 1993 film według powieści nakręcił we Francji Costa-Gavras.