X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Niepodległa 2018

"Zostało z uczty bogów" Igor Newerly

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 14:20
Przede wszystkim jest to fascynująca opowieść o Rosji czasów wojny i rewolucji. Newerly, który pochodził z rodziny polsko-rosyjskiej trafia do położonej w głębi kraju Penzy. Potem ruszy jednak w podróż po bezkresnych stepach, gdzie będzie świadkiem masakr, bitew i licznych zwrotów politycznych typowych dla wojny domowej.
Audio
Zostało z uczty bogów Igor Newerly
"Zostało z uczty bogów" Igor NewerlyFoto: materiały promocyjne

Trzeba prawdziwego talentu, żeby odnieść sukces powieścią socrealistyczną. Igorowi Newerly’emu to się udało. Jego "Pamiątka z celulozy", opowieść o pracownikach pewnej włocławskiej fabryki, odniosła sukces zarówno w wersji książkowej, jak i filmowej. Można jednak powiedzieć, że cała dalsza kariera pisarza przebiegała w cieniu tej książki, sławiącej komunizm i klasę robotniczą. Aż do czasu kiedy, w połowie lat 80., postanowił opisać swoją młodość w powieści "Zostało z uczty bogów". Przede wszystkim jest to fascynująca opowieść o Rosji czasów wojny i rewolucji. Newerly, który pochodził z rodziny polsko-rosyjskiej trafia do położonej w głębi kraju Penzy. Potem ruszy jednak w podróż po bezkresnych stepach, gdzie będzie świadkiem masakr, bitew i licznych zwrotów politycznych typowych dla wojny domowej. Ale też im jest starszy, tym bardziej chce w tym uczestniczyć, bo wierzy że bolszewicy oferują lepszą przyszłość. Szybko się rozczaruje. Po pobycie w więzieniu NKWD, ucieknie przez zieloną granicę do Polski.