Teatr Polskiego Radia

"Olgi Boznańskiej portret ostatni". Premiera w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 17:00
Z okazji 75. rocznicy śmierci Olgi Boznańskiej, radiowa Jedynka i Teatr Polskiego Radia zapraszają na słuchowisku Anny Bernat poświęcone życiu artystki na dwa lata przed jej śmiercią. Słuchowisko wyreżyserował Waldemar Modestowicz. W roli tytułowej Elżbieta Kępińska. Niedziela godz. 17.10. Zapraszamy! .
Elżbieta Kępińska (tytułowa Ciotunia) w studiu S-7
Elżbieta Kępińska (tytułowa Ciotunia) w studiu S-7Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Autor:

Anna Bernat

Reżyseria:

Waldemar Modestowicz

Realizator:

Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne:

Renata Baszun

Obsada:

Elżbieta Kępińska - Olga Boznańska

Stefan Pawłowski - Bronisław Mazowiecki (młody)

Janusz Rafał Nowicki - Bronisław Mazowiecki (stary)

Sławomir Orzechowski - Jan Szymański

Olga Boznańska - urodzona 15 kwietnia 1865 r. w Krakowie. W 1938 roku, kiedy odwiedza ją Bronisław Mazowiecki Olga ma 73 lata. Ma niski, trochę chrapliwy głos osoby palącej, często pokasłuje. Do szpitala Sióstr Miłosierdzia trafia 25 października, gdzie umiera 26 października 1940 r. - pochowana na cmentarzu des Champeaux w Montmorency pod Paryżem 31 października 1940.

Bronisław Mazowiecki 1 - (głos młody) Kiedy w 1938 r. dzięki panu Janowi Szymańskiemu, poznaje Olgę Boznańską ma 31 lat, jest krytykiem muzycznym, znawcą muzyki Fr.Chopina, bibliofilem. Urodził się w 1907 w Polsce. Jako 22-latek emigruje do Francji, jest nauczycielem gry na skrzypcach, uczy się języka francuskiego, kończy Uniwersytet w Grenoble, pracuje jako tłumacz w kopalni. Następnie kończy wydział ekonomiczny z tytułem doktora na Uniwersytecie Paryskim. Przez większość życia pracuje w Paryżu w Amerykańskiej Fundacji Forda. Bronisław Mazowiecki zmarł w Paryżu w 1997 roku, a dzięki staraniom rodziny, pochowany jest w Polsce. Zafascynowany osobą i malarstwem pani Olgi jest stałym gościem w jej pracowni przy 49, Bd. du Montparnasse. Po roku na wiosnę w 1939 roku Olga Boznańska proponuje mu namalowanie jego portretu. Jest to ostatni portret namalowany przez Boznańską. Bronisław Mazowiecki odwiedza Boznańską, aż do jej śmierci w 1940 roku.

Bronisław Mazowiecki 2 - 1990 r.- 83 lat (głos starszy) po odwiedzeniu wystawy w Bibliotece Polskiej w Paryżu, w 50. rocznicę śmierci Olgi Boznańskiej wybiera się na jej grób do Montmorency.

Jan Szymański   - w 1938 r. ma 51 lat  - radca ds. kulturalnych Ambasady Polskiej w Paryżu -   ur.10 września 1887 r. w Poznaniu - opiekuje się Olgą Boznańską pod względem materialnym i zdrowotnym. Co trzecie słowo powtarza „złoty panie” - stary kawaler, umiera w Paryżu 21 lutego 1963 r. Pochowany na cmentarzu w Montmorency.