Polskie Radio
Section05
Olga Boznańska

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. "Pozyskaliśmy kilka wybornych dzieł sztuki"

- Na okoliczność 75-lecia dane nam było pozyskać do kolekcji kilka wybornych dzieł sztuki. Był to prezent Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dodam, prezent przewidywalny, bo zależało nam, żeby do naszej kolekcji trafiły dzieła, które wzbogacą nasze galerie stałe. Był to jeden z naszych głównych warunków - mówił w Dwójce prof. Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Narodowe we Wrocławiu jubileusz Jakub Kukla Dwójka KULTURA Wrocław Olga Boznańska Piotr Oszczanowski

Olga Boznańska. Wystawa niczym gwiazdkowa niespodzianka dla mieszkańców Gdańska

- Wybraliśmy około pięćdziesięciu prac, które w idealny sposób przedstawiają Boznańską i wszystkie tematy, które ją interesowały. Mamy tu i portrety, i martwe natury, i pejzaże - mówiła w Dwójce Urszula Kozakowska, kuratorka wystawy "Olga Boznańska. Ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie" w Muzeum Gdańska.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska Gdańsk wystawa malarstwo Jakub Kukla Dwójka KULTURA SZTUKA

Trwa kampania MSZ #IamPolka - Outstanding Polish Women

Przedsiębiorcze, samodzielne, pełne inicjatyw, empatii, woli pomocy innym, biorące sprawy w swoje ręce - takie właśnie są Polki. Odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach: w nauce, sporcie, biznesie, działalności społecznej i politycznej. Od marca są też ambasadorkami polskości na wszystkich kontynentach w ramach akcji #IamPolka - OUTSTANDING POLISH WOMEN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emigracja MSZ kobieta Maria Skłodowska-Curie Irena Sendlerowa Wisława Szymborska Olga Tokarczuk Olga Boznańska Wanda Rutkiewicz Anna Walentynowicz Krystyna Chojnowska-Liskiewicz Małgorzata Frydrych

"Polki". Historia życia Olgi Boznańskiej

- Obraz Dziewczynka z chryzantemami, to ikona sztuki polskiej. Gdy myśli się o Oldze Boznańskiej, to ten obraz pojawia się przed oczami. Z jednej strony obraz dziecka, a z drugiej strony, zapowiedź śmierci - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Piotr Bernatowicz, krytyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski piosenka Maryna Miklaszewska Magdalena Merta Olga Boznańska malarstwo

Angelika Kuźniak: życie Olgi Boznańskiej było tęczowo-barwne

Nazywana była "szarą malarką". Swoje myślenie o sztuce wyrażała w postaci licznych portretów, które pochłaniały ją do reszty. Związana z Krakowem, później Monachium, postanowiła na stałe osiedlić się w Paryżu. To właśnie w tym mieście osiągnęła sukces. Nigdy nie założyła własnej rodziny, kochała za to zwierzęta - psy, kanarki i myszy. Olga Boznańska - malarka przełomu XIX i XX wieku - została bohaterką książki "Boznańska. Non finito" Angeliki Kuźniak.
Zobacz więcej na temat:  Angelika Kuźniak Martyna Podolska Olga Boznańska malarstwo SZTUKA KULTURA

Angelika Kuźniak: Boznańska chciała, by jej obrazy ją przeżyły

- To nie jest tak, że to była starsza pani w zupełnie niemodnej gipiurowej sukni z trenem, która się snuła po paryskim bruku i zabierała ze sobą kurz, ale w niej dział się cały świat - mówiła w Dwójce autorka biografii słynnej polskiej malarki "Boznańska. Non finito", która 30 października będzie miała swoją premierę.
Zobacz więcej na temat:  Olga Boznańska malarstwo Angelika Kuźniak Paweł Siwek KULTURA SZTUKA biografia