Teatr Polskiego Radia

Elżbieta Szymucha

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2023 07:00
Z domu Kowalska, urodziła się w 1943 r. Pierwsza żona Gienka Matysiaka, którego poznała w 1963 r., kiedy to jako pielęgniarka opiekowała się chorym Gienkiem. Między młodymi rozkwitło uczucie.
Elżbieta Szymucha

Elżbieta ukończyła studia medyczne i została lekarzem pediatrą. Po rozwodzie z Gienkiem w 1987 r. związała się z Olgierdem Szymuchą, z którym miała córkę Joasię. W 2001 r. została wdową. Mieszka na warszawskim Ursynowie. Ostatnio uczuciowo związana z Henrykiem (emerytowanym lotnikiem). Elżbieta jest na emeryturze, ale cały czas udziela porad lekarskich.

Joanna Jędryka – aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (1965). Debiutowała w 1964 r. w Teatrze Powszechnym w Łodzi w przedstawieniu „Gra interesów” J. Benevente (reż. M. Kaniewskiej).

Po dyplomie była związana, najpierw z Teatrem im. Jaracza w Łodzi (1965-1968), zagrała tu m.in. w: „Kto się boi Wirginii Woolf”, „Czarownicach z Salem”, „Ogniem i mieczem”, „Przełomie”, potem z Teatrem Ateneum w Warszawie (1968-1980): „Wujaszek Wania”, „Głupi Jakub”, „Peer Gynt”, „Biesy”, "Panna Tutli-Putli”, „Oni”, oraz z warszawskim Teatrem Kwadrat (1980-1989): „Pamiętnik Pani Hanki”, „Czyje to życie”. Związana również z Teatrami na Woli i Teatrem Ochoty.

Obecnie występuje w filmach, serialach, gra w teatrze, nagrywa słuchowiska radiowe dla dorosłych i dla dzieci (m.in.: „Wojna i pokój” L. Tołstoja, „Pożegnanie z bronią” E. Hemingwaya, „Kochałam Tyberiusza” E. Dored, „Pogoda dla bogaczy” I. Shawa, „Doktor Murek” T. Dołęgi-Mostowicza). Wzięła również udział w reklamach telewizyjnych. Od kilkunastu lat kreuje postać Elżbiety Szymuchy, byłej żony Gienka Matysiaka w powieści radiowej „Matysiakowie”.