X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Przyznano Wielkie Splendory 2016

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 20:43
Aktorzy Ewa Wiśniewska i Andrzej Ferenc; były dyrektor Teatru Polskiego Radia Henryk Rozen i zespół twórców i realizatorów powieści radiowej „Matysiakowe” - to laureaci tegorocznych Splendorów. Tradycyjnie w pierwszy poniedziałek grudnia Teatr Polskiego Radia nagrodził artystów i twórców za kreacje w słuchowiskach radiowych oraz wkład w rozwój radia artystycznego.
Audio
Statuetki Wielkiego Splendora, foto: PRWojciech Kusiński
Statuetki Wielkiego Splendora, foto: PR/Wojciech Kusiński

Ewa Wiśniewska podkreślała, że jest bardzo szczęśliwa, mogąc odebrać takie wyróżnienie. – Ta praca to przyjemność obcowania z bardzo dobrą literaturą, wyobraźnią. Te postacie, które odtwarzamy, to jest coś cudownego. To wspaniała zabawa, przy ciężkiej pracy – mówiła.

Andrzej Ferenc o pracy w Teatrze Polskiego Radia marzył już po skończeniu szkoły teatralnej. – Zrozumiałem, że to jest dla aktora super przygoda, bo wymaga od nas gotowości, otwartości na zmierzenie się. Tutaj jest teatr, tutaj jest prawdziwe granie. Mikrofon lubi prawdę, to jest taka próba – wyjaśniał. Dodał, że to za każdym razem wyzwanie, by opowiedzieć świat, którego nie widać.

„Matysiakowie” to najstarsze i najdłużej kontynuowane słuchowisko w Polsce. W grudniu mija 60 lat, kiedy ta powieść pojawiła się na antenie Polskiego Radia. Z tej okazji za dorobek w dziedzinie twórczości radiowej Honorowym Wielkim Splendorem wyróżniono jego twórców i realizatorów.

Ludmiła Łączyńska znana słuchaczom z roli Wisi Matysiakowej gra w słuchowisku prawie od początku: – Matysiakowie to kawałek mojego drugiego życia. To jest dla mnie cos wspaniałego, niebywałego i co pomogło mi w życiu bardzo. Jestem wzruszona listami od słuchaczy, oni bardziej pamiętają treść niż my. Dla aktora ich miłość jest najważniejsza.

Specjalną nagrodę – Splendor Splendorów przyznano Henrykowi Rozenowi, byłemu dyrektorowi Teatru Polskiego Radia. Laureat zaznaczył, że ma wkład w wykształcenie wszystkich reżyserów Polskiego Radia. – To był głęboko przemyślany plan, by byli następcy, tych ludzi, którzy dźwigali od przedwojnia tradycję radia. Podkreślił także, że starał się otworzyć Teatr na świat.  

Po raz siódmy przyznano nagrodę Tele-Splendora im. Włodzimierza Ławniczaka, wręczaną twórcom swobodnie poruszającym się w świecie słuchowisk i spektakli telewizyjnych. Otrzymał ją aktor i artysta kabaretowy Andrzej Zaorski. Tegoroczna gala odbyła się w Studiu S2 w Warszawie.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu była Maria Furdyna.

Polskie Radio 24/ip
__________________

Data emisji: 5.12.2016

Godzina emisji: 19:15