Teatr Polskiego Radia

"Tangibile: RadiOpera". Słuchowisko Lidii Amejko

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 13:00
- To słuchowisko, w którym jedną z bohaterek jest ..bela gabardyny, czyli mało znanego rodzaju tkaniny. W spektaklu rządzą też słowa takie jak satyna, altembas i drelich – zdradziła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, opowiadając o najnowszej produkcji Dwójki, która będzie miała premierę w sobotę 17 lutego.
Audio
  • Katarzyna Hagmajer-Kwiatek o premierze słuchowiska "Tangibile: Radiopera" (Poranek Dwójki)
  • Rozmowa z twórcami słuchowiska "Tangibile: RadiOpera" (Wybieram Dwójkę)
Anna Sroko-Hryń, Brygida Turowska, Monika Węgiel, Julia Kołakowska, Aleksandra Radwan
Anna Sroko-Hryń, Brygida Turowska, Monika Węgiel, Julia Kołakowska, Aleksandra RadwanFoto: Wojciech Kusiński/PR

- Może się wydawać, że słuchanie spektaklu, w którym roi się od skomplikowanych słów, może być ogromnym wyzwaniem. Celem Lidii Amejko, autorki tekstu, było jednak to, by słowa brzmiały jak muzyka – dodała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek, opowiadając o słuchowisku, które jest przepełnioną metaforami opowieścią o naturze sztuki.

Lidia Amejko poprzez historię płaszcza z czarnej gabardyny i jego właścicielki opowiada historię zagłady tego świata. Jak napisała autorka tekstu: "w moim utworze wiele określeń, opisujących charakter dźwięków oraz ich wzajemnych relacji, wywodzi się z rzeczywistości  starej jak ludzkość -  ze sztuki tkania. Utkana materia stała się dla mnie dotykalną muzyką, a muzyka, jej  bliźniacza siostra, to ulotna i niewidzialna materia. Niegdyś rozdzielone, od zawsze tęskniące za sobą, wracają do siebie w tym słuchowisku radiowym".

W produkcji kluczową rolę odgrywa muzyka stworzona i zagrana przez trzech znakomitych artystów - Jerzego Rogiewicza, Pawła Szamburskiego i Patryka Zakrockiego.

Obsada: Anna Sroka-Hryń, Włodzimierz Press, Julia Kołakowska, Monika Węgiel, Aleksandra Radwan, Brygida Turowska, Mateusz Weber, Janusz Wituch, Jakub Wieczorek, Paweł Szczęsny, Szymon Roszak i Anna Wieczur-Bluszcz

Reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (17.02) w godz. 19.00-20.00.

mz/bch