Teatr Polskiego Radia

"Kurka wodna" Witkiewicza. Transmisja z Teatru Polskiego

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2018 12:00
W cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" zapraszamy na spektakl w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz, który będzie miał swoją premierę 17 czerwca. Przedstawienie będzie transmitowane za pośrednictwem anteny Programu 2, a także na Facebooku Dwójki oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl.
Anna Cieślak
Anna CieślakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

P2350138.jpg
"Polski w Dwójce". Zobacz "Niespodziankę" K. H. Rostworowskiego

"Kurkę wodną" Stanisław Ignacy Witkiewicz napisał w 1921 roku, jej prapremiera odbyła się rok później na deskach Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie. Jest to okres w twórczości Witkacego, kiedy powstała większość jego sztuk, czas doskonalenia w praktyce dramatopisarskiej teorii Czystej Formy. Dramat ten podlega więc jej zasadom, chce wstrząsnąć widzem, wywołać postulowany "wstrząs metafizyczny", a to za pomocą fabuły, jak i budowy utworu. Próba opisu sztuki może być tylko chybiona, ze względu na rozliczne zamierzone i typowe dla Witkacego nonsensowne rozwiązania fabularne. Dość powiedzieć, że tytułowa Kurka Wodna, Elżbieta Flake-Prawacka prosi swojego kochanka Edgara Wałpora, by ten ją zastrzelił. Daje mu tym samym szansę na "wielki czyn", który pozwoli mu uzyskać tożsamość poprzez "wielkie przekroczenie" norm. Sen miesza się z rzeczywistością, odległa przyszłość przychodzi do bohaterów dramatu za uderzeniem gongu zwiastującego nowy akt sztuki. U Witkacego wszystko jest możliwe.


andrzej seweryn  1200_.jpg
"Polski w Dwójce". Andrzej Seweryn o wspólnym cyklu Polskiego Radia i Teatru Polskiego

Spektakl powstaje w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", jaki w roku stulecia niepodległości Polski radiowa Dwójka i Teatr Polskiego Radia realizują z Teatrem Polskim w Warszawie, prezentując najważniejsze dramaty, jakie powstały w ostatnim stuleciu.


Stanisław Ignacy Witkiewicz

"Kurka wodna"

adaptacja i reżyseria – Anna Wieczur-Bluszcz
reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska
współpraca – Krzysztof Audycki
muzyka – Patryk Zakrocki i Paweł Szamburski

obsada:
Jerzy Schejbal (Ojciec – Wojciech Wałpor), Piotr Bajtlik (ON – Edgar Wałpor), Anna Cieślak (Kurka Wodna – Elżbieta Flake-Prawacka), Katarzyna Herman (Lady – Księżna Alicja of Nevermore), Przemysław Wyszyński (Tadeusz), Krzysztof Kwiatkowski (Drań – Ryszard de Korbowa-Korbowski recte Maciej Witkoś), Piotr Cyrwus (Efemer Typowicz), Adam Cywka (Izaak Widmower), Antoni Ostrouch (Alfred Ewader), Adam Biedrzycki (Lokaj – Jan Parblichenko), Marcin Kwaśny (Szpicel – Adolf Smorgoń), Michał Rusiński (Synek – Tadzio)

***

Na audycję "Polski w Dwójce" zapraszamy w niedzielę (17.06) w godz. 12.00-13.30. Transmisja na antenie Programu 2, a także na Facebooku Dwójki oraz na stronie dwojka.polskieradio.pl.

bch/mko