Polskie Radio
Section05
Teatr Polski w Warszawie

"Tango" Mrożka w Teatrze Polskim. Opowieść o współczesnych problemach

- Ala jest dla mnie człowiekiem bez tożsamości. Chciałabym nie obronić tej postaci, chciałabym, żeby widz lub widzka, którzy przychodzą do teatru, pomyśleli sobie: "matko, nie chciałbym/nie chciałabym być nigdy takim człowiekiem, powykrzywianym na wszystkie strony" - tak o swojej postaci w spektaklu "Tango" mówiła aktorka Anna Cieślak, gość "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie Dwójka Jakub Kukla spektakl Anna Cieślak

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Tanga" w Teatrze Polskim

W roku 2023 przypada 110. rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie oraz 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Pierwszą tegoroczną premierą, inaugurującą cykl wydarzeń poświęconych rocznicom, będzie "Tango" według dramatu tego autora. Przedstawienie wyreżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Kostrzewski Martyna Podolska reżyser spektakl Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie premiera Emilian Kamiński

Svitlana Oleshko: na terytorium Ukrainy trwa III wojna światowa

- Tytuł "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa" jest zapożyczony od amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera. Chodziło mu o II wojnę światową na terenach Ukrainy. I o tym też jest nasz spektakl. Brzmi to dzisiaj naprawdę tragicznie. Moim zdaniem trwa już III wojna światowa, i to znów na terytorium Ukrainy - mówiła w "Poranku Dwójki" Svitlana Oleshko, ukraińska scenarzystka, reżyserka i pedagog, uchodźczyni z Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina spektakl Dwójka Teatr Polski w Warszawie Paweł Siwek TEATR

"Dekalog" i "Romantyczność". Na co do teatru w październiku?

- Widz nie ma poczucia, jakby oglądał archaiczną historię. Wszystko to jest absolutnie aktualne i uniwersalne. Nie ma tam żadnego posmaku zwietrzałej przeszłości - mówił o spektaklu "Dekalog" Wojciecha Farugi w Teatrze Narodowym w Warszawie Dominik Gac, krytyk teatralny i teatrolog.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Kieślowski Dwójka Teatr Narodowy w Warszawie Krzysztof Piesiewicz Dominik Gac Teatr Polski w Warszawie Adam Mickiewicz Białoruś

"Romantyczność" w Teatrze Polskim. Polsko-białoruska współpraca teatralna

Na deskach Teatru Polskiego w Warszawie zaprezentowano przygotowany na podstawie dzieła Adama Mickiewicza spektakl "Romantyczność". Teatralny Nowogródek, gdzie 200 lat temu rozbrzmiewały języki polski, białoruski i litewski, wraz z polskimi artystami na scenę przenoszą byli aktorzy Teatru im. Janki Kupały w Mińsku. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski TEATR Teatr Polski w Warszawie spektakl Ballady i Romanse Adam Mickiewicz

"Ta muzyka jest niezwykła". Kuszewski o spektaklu i Chopinie

- Ta muzyka jest niezwykła. Zabiera nas wszystkich, nie tylko widzów, ale chyba też aktorów, w jakiś inny wymiar. To jest piękna, wspólna podróż - mówi w Programie 1 Polskiego Radia o spektaklu "Pani Pylińska i sekret Chopina" Kacper Kuszewski. Sztuka zostanie wystawiona na deskach Teatru Polskiego już na początku września.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Fryderyk Chopin Kacper Kuszewski Teatr Polski w Warszawie

Grażyna Barszczewska: Wciąż czuję się potrzebna

W sobotę (12.03) w Teatrze Polskim w Warszawie odbył się specjalny pokaz spektaklu "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa w reżyserii Krystyny Jandy. To przedstawienie połączone było z jubileuszem 50-lecia pracy artystycznej Grażyny Barszczewskiej, która w spektaklu wcieliła się w rolę ziemianki Lubow Raniewskiej.
Zobacz więcej na temat:  Grażyna Barszczewska Martyna Podolska KULTURA Anton Czechow Teatr Polski w Warszawie aktorstwo

Fundacja im. Darii Trafankowskiej dla aktorów w potrzebie

- Idea, która nam przyświeca, takiego codziennego trudu, pomagania naszym kolegom, ona się gdzieś odzwierciedla w tych emocjach, które widzieliśmy w widzach podczas świątecznej zbiórki w Teatrze Polskim w Warszawie - mówiła w "Poranku Dwójki" Katarzyna Traczyńska z zarządu Fundacji im. Darii Trafankowskiej.
Zobacz więcej na temat:  aktorzy pomoc ngo choroba Dorota Landowska Teatr Polski w Warszawie Paweł Siwek akcja charytatywna Dwójka