Teatr Polskiego Radia

Paweł Sala "Tyle słońca w całym mieście, albo odbiorcy długu"

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 09:00
W niedzielę (5 sierpnia 2018 roku) radiowa Trójka zaprasza na słuchowisko Pawła Sali "Tyle słońca w całym mieście, albo odbiorcy długu".  

W słuchowisku mamy pokazane dwa przeciwstawne sobie środowiska. Z jednej strony młodych aspirujących bankowców tuż po studiach ekonomicznych, na praktykach w banku. Ich głównym przedstawicielem jest Adam, bardzo utalentowany w swojej dziedzinie, mający wysokie aspiracje zawodowe. Adam pochodzi z dobrze sytuowanej kochającej się rodziny reprezentującej wysoki poziom moralny.

Na drugim biegunie jest środowisko kombinatorów, oszustów i wyłudzaczy kredytów bankowych na fałszywe dokumenty reprezentowane przez Lili. To kobieta na swój sposób zaradna i obrotna, potrafi podszyć się pod fikcyjną osobę i w przekonujący sposób wyłudzić kredyt na fałszywe dokumenty. Lili ma swoich pomocników – mężczyzn, którymi faktycznie dowodzi.

Te dwa środowiska nie powinny się nigdy ze sobą spotkać, a jednak Lili trafia do banku, gdzie praktykuje Adam. Drugim niefortunnym spotkaniem Lili – jej gangu z Adamem i jego kolegami z praktyk jest bar Syrenka, gdzie Ewa – narzeczona Adama postanowiła zorganizować swoje niekonwencjonalne urodziny. Traf chciał, że bar Syrenka jest miejscem spotkań kibiców do których zalicza się Lili i jej gang.

Zetknięcie się tych dwóch środowisk na tak małej przestrzeni powoduje szereg konfliktów i ostatecznie prowadzi do tragedii.

W akcję wpleciony jest motyw w którym zaproszony na uczelnię filozof udziela przyszłym bankowcom wykładu na temat „Etyka w bankowości…” Wątek ten staje się niejako komentarzem do dramatycznych wydarzeń, a zarazem przestrogą. Świetny w tej roli Adam Ferency.

Paweł Sala: Tyle słońca w całym mieście, albo odbiorcy długu

Reżyseria: Paweł Sala

Realizacja akustyczna: Tomek Perkowski, Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marcin Krzyżanowski

Obsada:

Paweł Dobek - Adam

Wiktoria Gorodeckaja - Ewa

Adam Ferency - Filozof

Michał Czachor - Andrzej

Igor Obłoza - Konrad

Michalina Łabacz - Justyna

Julian Świerzewski - Adaś

Sandra Korzeniak - Lili

Maciej Namysło - Maciek

Marcin Troński - Docent