X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Dejanira

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 11:00
24 marca o godzinie 20:05 zapraszamy do radiowej Trójki na premierowe słuchowisko Antoniego Libery "Dejanira" w reżyserii autora.
Antoni Libera
Antoni LiberaFoto: W. Dorosz

Premiera na "Scenie Teatralnej Trójki" w tym miesiącu będzie szczególna. Po raz pierwszy, na pewno pierwszy raz w XXI wieku, Teatr Polskiego Radia zrealizował dla nas adaptację tekstu klasycznego. Autorem spolszczenia tragedii Sofoklesa pod tytułem "Trachinki", adaptacji oraz reżyserem słuchowiska jest Antoni Libera – tłumacz m.in. wszystkich dramatów Samuela Becketta, Szekspira, i Kawafisa, badacz literatury, a także  autor słynnej powieści "Madame". Becketta również reżyserował Antoni Libera.

Ostatnio pracował on nad spolszczeniem wszystkich siedmiu tragedii Sofoklesa, które ocalały z jego ogromnego dorobku. Zostały one opublikowane w dwóch tomach. Pierwszy zawiera "trylogię tebańską", drugi - "cykl trojański" oraz "Trachinki" właśnie. Ta, ostatnia w drugim tomie sztuka, nigdy w Polsce nie była wystawiona, a opowiada historię śmierci Herosa – Heraklesa. Antoni Libera postanowił tę historię nam przybliżyć , adaptując "Trachinki" i czyniąc zarazem główną bohaterką żonę Heraklesa – Dejanirę, stąd – tytuł słuchowiska.

Fakt, że zaprezentujemy sztukę antyczną, wiąże się z faktem kolejnym – po raz pierwszy od lat bohaterowie premiery na STT będą mówili wierszem (jedenastozgłoskowcem). To może wywołać "efekt obcości" w słuchających nas, stąd szczególnie ważna będzie tym razem rozmowa z autorem i reżyserem słuchowiska, poprzedzająca premierę.


                                             

Sofokles "Dejanira"

Przekład: Antoni Libera

Adaptacja: Antoni Libera

Reżyseria: Antoni Libera 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Moss 

Obsada:

Halina Łabonarska, Magdalena Smalara, Łukasz Lewandowski, Jarosław Gajewski, Mariusz Bonaszewski, Marta Kurzak, Monika Kwiatkowska,