X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Sztuka i rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:00
12 maja o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko serbskiego pisarza Borislava Pekića "Sztuka i rzeczywistość" w reżyserii Nono Dragovića.
Andrzej Seweryn
Andrzej SewerynFoto: M. Mróz

Serbski pisarz i działacz polityczny Borislav Pekić jest jedną z wielkich postaci literackich XX w.
Dramat „Sztuka i rzeczywistość” łączy wątek kryminalny z dyskursem o przenikaniu się życia i sztuki.  Akcja dzieje się pewnej nocy w mieszkaniu znanego pisarza, do którego drzwi puka terrorysta tuż po dokonaniu krwawego zamachu bombowego.
Pekić często pracował nad kilkoma powieściami naraz, zapisując także swoje komentarze, rejestrujące proces twórczy. Niech więc sam pisarz opowie nam o swojej sztuce.
„Większość moich sztuk to rodzaj przewietrzania dylematów, na które sobie pozwalałem pisząc powieści. Takie notatki na marginesie.
Wyłowiłem z trzeciego tomu powieści „Złote Runo” strzępki tematu i zrobiłem z nich dramat „Sztuka i rzeczywistość”, esej dialogiem o mieszczańskiej i artystycznej moralności z jej własnymi intelektualnymi złudzeniami, esej o bombach, przez te złudzenia usprawiedliwianych, aż do pewnej pięknej nocy, kiedy te bomby zapukały również do ​​ drzwi tych, którzy te złudzenia żywili.
Dziś (lata siedemdziesiąte) Sztuka, ze względu na swoje prawa, swą niezależność i swobodę,  walczy z Rzeczywistością, w której głośny dyskurs wiodą bomby miejskiej guerilli i w której ideologie budują hermetyczne izolatory opinii, spokojnie przystosowując swoje narody do idealnej przyszłości, która już się dzieje, a gospodarka i rentowność wywierają na ludzi zwierzęcą presję, niebezpieczną ponieważ jest - słodka.
Tragedią struktury naszego myślenia jest jednakże to, że zrozumienie jest usprawiedliwieniem w sensie myślowym, a usprawiedliwienie jest zrozumieniem w sensie moralnym. Zrozumieć oznacza, że ​​będziemy w stanie to uzasadnić. Uzasadnić oznacza, że ​​już rozumiemy. Gdzie w praktyce istnieją granice i jak ich bronić - trudno jest ustalić.”

 Nono Dragović

                                   

Borislav Pekić "Sztuka i rzeczywistość"

Przekład: Maryla Siwkowska-Łatuszyńska, Grzegorz Łatuszyński

Adaptacja: Nono Dragović

Reżyseria: Nono Dragović 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowani muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada:

Andrzej Seweryn, Ewa Kasprzyk, Bronisław Wrocławski, Katarzyna Walter, Zbigniew Suszyński, Andrzej Krusiewicz, Mikołaj Klimek, Karol Kwiatkowski,