X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Teatr Polskiego Radia 2018

Czerwone maki i białe krzyże

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 11:00
Z okazji 75. rocznicy bitwy pod Monte Cassino 18 maja o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Edyty Poźniak i Andrzeja Sowy "Czerwone maki i białe krzyże" w reżyserii Jana Warenyci.
Ruiny klasztoru na Monte Cassino
Ruiny klasztoru na Monte CassinoFoto: Sammlung von Repro-Negativen (Bild 146)/ Das Bundesarchiv

Bitwa o Monte Cassino to jedno z największych zwycięstw polskiego oręża podczas II wojny światowej. Na ufortyfikowanym wzgórzu alianci przez 4 miesiące bezskutecznie próbowali pokonać niemiecki opór. Po zaciętych walkach wzgórze udało się opanować dopiero żołnierzom z 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. 18 maja 1944 r. nad ruinami klasztoru zawisła polska flaga, a w południe odegrano hejnał mariacki.

Pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino”, dzięki której pamięć o krwawej bitwie sprzed 75. lat, jest wciąż żywa, powstała w nocy z 17 na 18 maja 1944 r. na kilka godzin przed zdobyciem klasztoru. Słowa dwóch pierwszych zwrotek napisał żołnierz Feliks Konarski, a jego przyjaciel Alfred Schutz skomponował muzykę.

                            

Edyta Poźniak, Andrzej Sowa "Czerwone maki i białe krzyże" 

Reżyseria: Jan Warenycia 

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Agnieszka Szwajgier


Obsada:

Adam Ferency, Mateusz Weber, Dariusz Wnuk, Leon Charewicz, Zbigniew Konopka, Piotr Kozłowski, Andrzej Mastalerz, Krzysztof Szczepaniak, Marcin Przybylski,