Teatr Polskiego Radia

Nakarmić kamień

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 10:00
22 września o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Bronki Nowickiej "Nakarmić kamień" w adaptacji i reżyserii Artura Urbańskiego.
Danuta Stenka
Danuta StenkaFoto: Polskie Radio

„Nakarmić kamień” to książka poetycka Bronki Nowickiej, laureatka Nagrody Literackiej „Nike” 2016

„Nakarmić kamień” to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Bronkę Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, "zatrzymanych" w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.

Trudno tę prozę poetyzującą ugryźć, intymny świat dziecka zdaje się nie dopuszczać nikogo z zewnątrz. Łatwo za to w niego wsiąknąć, nasycić zmysły bezkompromisową narracją. Tutaj każda rzecz obrasta w znaczenie przy pomocy języka, który wybija ze strefy komfortu.


                 

Bronka Nowicka "Nakarmić kamień"

Adaptacja: Artur Urbański

Reżyseria: Artur Urbański

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Artur Urbański

Obsada:

Danuta Stenka, Sandra Korzeniak, Mateusz Łasowski, Anna Chodakowska, Halina Łabonarska, Antonina Żbikowska, Artur Urbański,

Gwary:

Bożena Furczyk, Kamil Pruban, Mateusz Kwiecień