Teatr Polskiego Radia

Dziwne jest serce kobiece

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2020 08:00
27 września o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na słuchowisko pt. "Dziwne jest serce kobiece" zrealizowane na podstawie wspomnień Zofii Skąpskiej.
Kadr z nagrania słuchowiska Dziwne jest serce kobiece
Kadr z nagrania słuchowiska "Dziwne jest serce kobiece"Foto: Joanna Pach - Żbikowska

Wspomnienia Zofii Skąpskiej to nieczęste połączenie sagi rodzinnej, mocno osadzonej w realiach historii całego Narodu. Przełom XIX i XX wieku, dążenie do niepodległości, emancypacja... a jednocześnie codzienność życia atmosferą przypominająca "Noce i Dnie" Marii Dąbrowskiej, czy serial "Z biegiem lat, z biegiem dni..." Andrzeja Wajdy i Edwarda Kłosińskiego. Wspomnienia zyskały przychylność Józefa Hena, Wiesława Myśliwskiego i Eustachego Rylskiego, oraz wielu recenzentów, a książka wyróżniona była w kilku literackich i historycznych Nagrodach.

Wspomnienia Zofii Skąpskiej dają szczegółowy i plastyczny opis życia codziennego „inteligencji ziemiańskiej” w pierwszym dwudziestoleciu XX wieku. Są niewątpliwie interesującym dokumentem epoki, zawierającym opisy inicjatyw społecznych, kulturalnych i oświatowych na wsi galicyjskiej oraz kultury ludowej i ówczesnych zwyczajów.
Eustachy Rylski napisał - „Wspomnienia Zofii Skąpskiej z dwóch pierwszych dekad XX wieku to bardzo interesująca historia rodzinna, rozprawiająca się z uporczywą opinią o polskim ziemiaństwie jako klasie próżniaczej. To książka o patriotyzmie rozumianym jako norwidowski obowiązek, odporności na razy zadawane nam przez życie, ……”
Dodatkową zaletą wspomnień jest obszerny i plastyczny opis dramatycznych lat I wojny światowej widzianej z perspektywy majątku ziemskiego w Galicji, który musi gościć i żywić na przemian żołnierzy jednej (austriackiej) lub drugiej (rosyjskiej) armii, a ponadto jeszcze polskich legionistów.

  

Słuchowisko „Dziwne jest serce kobiece” powstało na podstawie wspomnień Zofii Skąpskiej.

Adaptacja: Rafał Skąpski, Tomasz Lerski

Reżyseria: Dobrosława Bałazy 

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada:

Grażyna Barszczewska, Elżbieta Gaertner, Jolanta Wołłejko, Hanna Kinder – Kiss, Barbara Zielińska, Joanna Pach – Żbikowska, Justyna Bojczuk, Krzysztof Szczepaniak,

 

 

Na słuchowisko "Dziwne jest serce kobiece" zapraszamy w niedzielę (27.09) tuż po godz. 21.00.