Teatr Polskiego Radia

Ułańska jesień

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2020 08:00
25 października o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Ułańska jesień" autorstwa Jakuba Domoradzkiego.
Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, źr. Wikimedia Commonsdp
Generał Bolesław Wieniawa-Długoszowski, źr. Wikimedia Commons/dpFoto: arch.

Teatr Polskiego Radia zaprasza na kolejne słuchowisko z cyklu „Dzieci bliżej historii”. Tym razem głównym bohaterem słuchowiska będzie gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski – jedna z najbarwniejszych postaci w historii Polski.

W niedzielę 25 października o godz. 18.05 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko z cyklu „Dzieci bliżej historii” pt. „Ułańska jesień” autorstwa Jakuba Domoradzkiego. Słuchowisko opowiada o nastoletnim Łukaszu, który przygotowuje się na bal przebierańców o tematyce historycznej. Chcąc pokazać się jako osoba kreatywna i nieszablonowa, jednocześnie pragnąć zrobić dobre wrażenie na swojej koleżance Wiktorii, postanawia przebrać się za gen. Wieniawę-Długoszowskiego. Pomagają mu w tym mama i dziadek.

Gen. Bolesław Wieniawa-Długoszowski (1881-1942) był wybitnym wojskowym, politykiem, artystą i dyplomatą. Był nie tylko osobistym adiutantem marszałka Piłsudskiego, ambasadorem RP we Włoszech i następcą prezydenta Mościckiego na najwyższym urzędzie w państwie, ale przede wszystkim człowiekiem wielkiego honoru, klasy i elegancji. Do dzisiaj pozostaje też skarbnicą niekończących się anegdot, żartów i legend.

 

Na słuchowisko zapraszamy w niedzielę 25 października do Pierwszego Programu Polskiego Radia o godzinie 18.00.


***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Jakub Domoradzki "Ułańska jesień"

Reżyseria: Tomasz Zacharewicz

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Tomasz Zacharewicz


Obsada:

Małgorzata Prochera, Janek Szydłowski, Jakub Strach, Anna Wodzyńska, Zbigniew Konopka, Kinga Tabor,

 

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.