Teatr Polskiego Radia

Ostatnia akcja Antka Rozpylacza

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 08:00
29 listopada o godzinie 18:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na kolejne słuchowisko dla dzieci z cyklu "Dzieci bliżej historii" pt. "Ostatnia akcja Antka Rozpylacza" autorstwa i reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Nagranie słuchowiska Ostatnia akcja Antka Rozpylacza
Nagranie słuchowiska "Ostatnia akcja Antka Rozpylacza"Foto: Polskie Radio

O Antku Rozpylaczu, bohaterze Powstania Warszawskiego powinno usłyszeć każde polskie dziecko, zwłaszcza jeżeli mieszka w stolicy. Był 21 letnim żołnierzem batalionu "Sokół", na tajnych kompletach studiował na Politechnice Warszawskiej. W pierwszych dniach Powstania odznaczył się wyjątkowym bohaterstwem. Posiadając zrzutowego "rozpylacza" - pistolet maszynowy sten, siał postrach wśród Niemców. Dzięki swemu zaangażowaniu w walce zyskał miano Antka Rozpylacza. Podobno każdego zabitego odznaczał na lufie swego karabinu. Zginął 8 sierpnia na rogu ul. Brackiej i Alej Jerozolimskich, miejsce to upamiętnia wmurowana tablica. Jego pomocnikiem był 12- letni Miki Bandyta, niezwykle waleczny łącznik. Słuchowisko opisuje w sposób niemal dokumentalny te postaci, ponieważ powstało na kanwie wspomnień Stefana Godlewskiego, jednego z przyjaciół Antka Rozpylacza, któremu udało się przeżyć  Powstanie i wojnę.

 

Na słuchowisko zapraszamy w niedzielę 29 listopada do Pierwszego Programu Polskiego Radia o godzinie 18.00.


***

"Dzieci bliżej historii" to oryginalne przedsięwzięcie Teatru Polskiego Radia i Polskiej Fundacji Narodowej, w ramach którego wybitni autorzy, reżyserzy i aktorzy przedstawiają najmłodszym odbiorcom trudną tematykę historyczną w przystępnej formie radiowego słuchowiska. 

- W cyklu "Dzieci bliżej historii" podejmujemy się ważnego zadania opowiadania o historii i ludziach, którzy odegrali w niej znaczącą rolę. To trudne wyzwanie, ale bardzo się staramy, by najmłodsi słuchacze Polskiego Radia poprzez słuchowiska poznawali losy i motywacje Bohaterów - mówi Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.

***

Dobrosława Bałazy "Ostatnia akcja Antka Rozpylacza"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski


Obsada:

Joanna Pach - Żbikowska, Mirosław Wieprzewski, Julia Kołakowska - Bytner, Jakub Strach, Damian Kulec,


 

Projekt finansowany jest przez Polską Fundację Narodową.