Teatr Polskiego Radia

Biografia – poezja Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 08:00
4 listopada o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Dobrosławy Bałazy "Biografia – poezja Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej" w reżyserii autorki.
Kadr z nagrania słuchowiska Biografia
Kadr z nagrania słuchowiska "Biografia"Foto: M. Rebzda

Słuchowisko "Biografia - poezja Marii Pawlikowskiej - Jasnorzewskiej" jest próbą opowiedzenia o postaci poetki w nieco inny sposób, niż ten do którego przyzwyczaili się ludzie  ucząc się o niej lub po prostu ciesząc się jej najbardziej znanymi utworami wykonywanymi przez np. Ewę Demarczyk. Czytelnicy poezji Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej znają głównie jako poetkę piszącą o miłości, której nic prócz egzaltowanych uniesień nie interesuje. Są w błędzie... II wojna światowa i przymusowa emigracja spowodowały u polskiej Safo ogromną przemianę. Przemianę zauważalną w jej twórczości, nastawieniu do ludzi, w postrzeganiu świata. Nagle ta poetka miłości stała się chłodną dokumentalistką swej emigracyjnej egzystencji naznaczonej chorobą, z którą przegrała 9 lipca 1945 roku. Zamierzeniem głównym tego słuchowiska stało się ukazanie poetki na tle wydarzeń historycznych, które wstrząsnęły Europą i na zawsze zmieniły jej oblicze. Maria Pawlikowska - Jasnorzewska z niezwykłą przenikliwością potrafiła to ocenić i opisać w swojej poezji. W słuchowisku występują znakomici aktorzy, a muzyka stanowi oryginalną próbę oddania nastroju, jest niepowtarzalną improwizacją fortepianową jej twórcy - Mariana Szałkowskiego.

 

Dobrosława Bałazy „Biografia – poezja Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej”

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Obsada: 

Marta Kurzak, Ewa Serwa, Mirosław Wieprzewski, Julia Kołakowska – Bytner, Michał Podsiadło, Przemysław Wyszyński


Na słuchowisko "Biografia – poezja Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej" zapraszamy w czwartek (04.11) tuż po godz. 21.00.