Teatr Polskiego Radia

Hałastra

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 08:00
W najbliższą niedzielę 21 listopada  zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe  słuchowisko Tomasza Lerskiego pt. "Hałastra" w reżyserii Adama Wojtyszko.
Nagranie słuchowiska Hałastra
Nagranie słuchowiska "Hałastra"Foto: W. Kusiński

W roku 2021 przypadła 200. rocznica śmierci Napoleona Bonaparte, postaci wiele znaczącej dla polskiej historii. Z tej okazji prezentujemy słuchowisko Tomasza Lerskiego, opowiadające o trzecim pobycie Napoleona w Warszawie, w grudniu 1812 roku, kiedy wracał pokonany z wyprawy na Moskwę. Jeden dzień spędził w hotelu Angielskim przy ulicy Wierzbowej, gdzie przyjął szereg ważnych osobistości, m. in. Stanisława Kostkę Potockiego - prezesa Rady Ministrów Księstwa Warszawskiego. Klęska wielkiej armii napoleońskiej, której towarzyszyły bardzo liczne oddziały polskie, w wojnie z Rosją, wzbudziła uzasadniony przestrach i wielką konsternację. Wraz z klęską Francji byt Księstwa Warszawskiego zachwiał się w posadach. Słuchowisko jest studium upadku człowieka, który traktowany był i czczony jak bóg i mąż opatrznościowy, zaś w chwili swego największego dramatu i klęski okazał pogardę tym, którzy byli gotowi oddać za niego życie.


Tomasz Lerski "Hałastra"

Reżyseria: Adam Wojtyszko

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Krzysztof Szczepaniak, Wojciech Solarz, Klaudia Kulinicz, Piotr Furman, Jarosław Boberek, Sławomir Pacek, Łukasz Kurczewski, Arkadiusz Janiczek

Na słuchowisko "Hałastra" zapraszamy w niedzielę (21.11) tuż po godz. 21.00.