Teatr Polskiego Radia

Wybór

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 08:00
2 grudnia o godzinie 21:00 zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Barbary Petrozolin – Skowrońskiej pt.  „Wybór” w reżyserii Marii Marcinkiewicz - Górnej.
Nagranie słuchowiska Wybór
Nagranie słuchowiska "Wybór"Foto: W. Kusiński

W słuchowisku WYBÓR  przenosimy się do dziewiętnastowiecznej Warszawy, a akcja toczy się  w  czasie   burzliwych i dramatycznych miesięcy:  od października 1861 roku,  gdy wprowadzony został stan wojenny – do  powstania styczniowego.

Głównym bohaterem jest doktor Tytus  Chałubiński,  czterdziestoletni wówczas, sławny warszawski lekarz, profesor Akademii Medyko-Chirurgicznej, następnie współtwórca i profesor  Szkoły Głównej Warszawskiej.  Ważną rolę grają tu  też:  jego straszy kolega doktor Wiktor Szokalski, ojciec polskiej okulistyki, w młodości uczestnik powstania listopadowego, oraz młody asystent doktora Chałubińskiego, doktor Ignacy Baranowski.   Wszyscy trzej, znakomicie wykształceni -  należeli do elity inteligencji warszawskiej tamtego okresu, a  ich poglądy i postawy znane są   z  ich pamiętników.

Autentyczną postacią jest także trzydziestoletnia  żona doktora  Chałubińskiego Anna z Leszczyńskich Chałubińska, z ziemiańskiej rodziny, tu jako typowa dla tamtej epoki i jej środowiska,  pełna zapału polska patriotka i gorliwa katoliczka.   

Postacie Marysi, niani dzieci Chałubińskich i Józka,  jej narzeczonego, następnie  męża, działacza Organizacji Miejskiej  ,,czerwonych”   i uczestnika powstania styczniowego – to postacie fikcyjne, ale typowe dla środowiska plebejskiej Warszawy.

Słuchowisko łączy cechy dokumentu z fikcją literacką, zgodną z realiami epoki i wiedzą o tamtych czasach, a dotyczy problemów najistotniejszych także w innych okresach historii Polski: pytania - bić się czy nie bić? Jakie drogi do niepodległości należy wybierać? Co jest zdradą?  Pozwala dyskutować i myśleć jaki jest najlepszy  WYBÓR?   

Barbara Petrozolin-Skowrońska, autorka utworu scenicznego  pt.  ,,Wybór albo miłość i zdrada” ,  który  stał się podstawą tego  słuchowiska,  jest także autorką książki  ,,Król Tatr z Mokotowskiej 8. Portret doktora Tytusa Chałubińskiego” , wyd. 2, Iskry, 2020.

 

Barbara Petrozolin – Skowrońska „Wybór”

Adaptacja: Barbara Petrozolin – Skowrońska, Maria Marcinkiewicz – Górna

Reżyseria: Maria Marcinkiewicz – Górna

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada: 

Andrzej Ferenc, Dorota Landowska, Paweł Pabisiak, Krzysztof Szczepaniak, Justyna Kowalska, Radomir Rospondek,

 

Na słuchowisko "Wybór" zapraszamy w czwartek (02.12) tuż po godz. 21.00.