Teatr Polskiego Radia

Imieniny Pana Miecia

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2021 08:00
W najbliższą niedzielę 2 stycznia  zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe  słuchowisko Tomasza Lerskiego i Michała Fogga pt."Imieniny Pana Miecia" w reżyserii Dobrosławy Bałazy.
Kadr z nagrania słuchowiska Imieniny Pana Miecia
Kadr z nagrania słuchowiska "Imieniny Pana Miecia"Foto: W. Kusiński

Rok 2021 był rokiem Mieczysława Fogga, a to z okazji 120 rocznicy urodzin piosenkarza, który stał się symbolem polskiego pieśniarstwa. Postać Mieczysława Fogga łączy dziś pokolenia. Kariera tego artysty trwała nieprzerwanie 60 lat, co jest bez precedensu w dziejach polskiej muzyki rozrywkowej. Ale Mieczysław Fogg jest kimś więcej, niż tylko artystą kabaretu, estrady i radia, posiadaczem największej ilości złotych płyt. Stał się członkiem rodziny chyba każdego z nas. Nadal jest postacią żywą, pamiętaną przez starszych i odkrywaną na nowo przez młodszych. Nadal jest słuchany, obecny, przypominany. Niektóre piosenki, które wykonywał, stały się czymś więcej, niż tylko ulotną, przemijającą modą. "Marsz Mokotowa", który śpiewał podczas powstania warszawskiego czy nieśmiertlena i bardzo wymowna, wyciskająca najwięcej łez słuchaczom "Piosenka o mojej Warszawie", to z pewnością symbole o wielkim, historycznym znaczeniu, a wiążące się przecież ściśle z osobą tego artysty. 1 stycznia, w Nowy Rok, przypadają imieniny Mieczysława. Zapraszamy zatem do odwiedzenia niezapomnianego Pana Miecia w dniu jego święta w jego warszawskim domu. W otoczeniu rodziny i przyjaciół z dawnych lat - Miry Zimińskiej, Andrzeja Boguckiego, Ludwika Sempolińskiego, a nawet Jerzego Waldorffa. Rozmowę przy stole przerywa na chwilę telefon - to Marta Eggerth z Nowego Jorku... Słuchowisko osadzone jest w trudnych realiach końca lat siedemdziesiątych, co z pewnością będzie asumptem do snucia dodatkowych wspomnień, a dla słuchaczy młodszych pewnego rodzaju lekcją historii. Autorami słuchowiska są: Tomasz Lerski oraz prawnuk piosenkarza - Michał Fogg.   

   

Tomasz Lerski, Michał Fogg "Imieniny Pana Miecia"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka

Obsada:

Kazimierz Kaczor, Jolanta Wołłejko, Marta Lipińska, Stefan Knothe, Włodzimierz Press, Mirosław Wieprzewski, Sebastian Machalski

 

Na słuchowisko "Imieniny Pana Miecia" zapraszamy w niedzielę (02.01) tuż po godz. 21.00.