Teatr Polskiego Radia

Nawrócony

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 08:00
W najbliższy czwartek 19 maja zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko na podstawie noweli Bolesława Prusa pt."Nawrócony" w adaptacji i reżyserii Marii Marcinkiewicz - Górnej.
Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Stelmaszyk
Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Stelmaszyk Foto: W. Kusiński

„Nawrócony” jest mało znaną nowelą Bolesława Prusa, która pierwszy raz ukazała się na łamach „Kalendarza humorystycznego Muchy dla porządnych ludzi na rok 1881”. Głównym bohaterem jest pan Łukasz, zgorzkniały właściciel kamienicy skonfliktowany z całym otoczeniem, który  w swoim życiu oddaje się trzem namiętnościom: gromadzeniu przedmiotów i pieniędzy, wytaczaniem procesów sądowych oraz grze w preferansa. Początkowo wydaje się dalekim krewnym Scrooge’a z „Opowieści wigilijnej” Charlesa Dickensa, lecz czy w przypadku tego bohatera możliwy jest cud? Czy człowiek, który na własną prośbę jeszcze za życia trafia do piekła i tam zostaje poddany próbom ostatecznym może odmienić swój ziemski los? Słuchowisko jest czarną komedią o ludzkiej naturze, egotyzmie i skutkach doczesnej krótkowzroczności.


Bolesław Prus "Nawrócony"

Adaptacja: Maria Marcinkiewicz - Górna

Reżyseria: Maria Marcinkiewicz - Górna

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun

Kierownictwo produkcji: Mateusz Wyderka 

Obsada:

Krzysztof Gosztyła, Krzysztof Stelmaszyk, Krzysztof Szczepaniak, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz, Lucyna Malec, Elżbieta Nagel, Aleksander Kaźmierczak, Jan Kardasiński, Mateusz Wyderka

 

Na słuchowisko "Nawrócony" zapraszamy w czwartek (19.05) tuż po godz. 21.00.