Teatr Polskiego Radia

Pani Generałowa czyli rzecz o Jadwidze Zamoyskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2023 08:00
W najbliższą sobotę 18 marca, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Dobrosławy Bałazy pt. "Pani Generałowa" w reżyserii autorki.
Kadr z nagrania słuchowiska Pani Generałowa
Kadr z nagrania słuchowiska "Pani Generałowa"Foto: Cezary Piwowarski/PR

"Pani Generałowa" to słuchowisko biograficzne o postaci niezwykłej, charyzmatycznej, natchnionej i wizjonerskiej.  W 1852 r. Jadwiga wyszła za mąż za późniejszego generała Władysława Zamoyskiego. Ich związek małżeński był, na owe czasy, związkiem partnerskim. Rozumiała i podzielała obowiązki i służbę męża dla kraju. Wpadła na pomysł utworzenia szkoły gospodarczej.  W statucie Zakładu Kórnickiego,  jako cel zapisano: „Dać kobietom możność uzupełnienia wychowania w zakresie obowiązków życia domowego, wprawiając je do potrójnej pracy, ręcznej, umysłowej i duchowej, do zasadniczego przestrzegania porządku i oszczędności sił, czasu i mienia”.  Zorganizowano instytucję w Kórniku. Czwartego lipca  1921 r. obchodzono w Kórniku 90-lecie urodzin Jadwigi Zamoyskiej. Pragnąc uczcić jej zasługi,  odwiedził ją w zamku Kórnickim Marszałek Piłsudzki, Naczelnik Państwa,  i odznaczył Krzyżem Polonia Restituta. Przyjaźń, jaką obdarzali ją Papieże: Leon XII i Pius X, sprawiła, że Zamoyska z uwagą śledziła działalność Kościoła.  W Polsce pragnęła przyczynić się do podniesienia poziomu  moralnego społeczeństwa przez wychowanie religijne, przez pracę fizyczną, umysłową i duchową.  Dowodzi tego jej wielkie osiągnięcie – Zakład Kórnicki,  który wbrew jej  obawom przetrwał aż do 1947 roku. U współczesnych  Polaków, którym bliskie  są jej ideały rodzi się oczekiwanie i nadzieja, że Generałowa Jadwiga Zamoyska, wielka wychowawczyni, „Matka Polek”, może  doczeka się kiedyś zaliczenia w poczet Sług Bożych i Błogosławionych. W rolę Generałowej i jej dzieci, oraz mentora i przyjaciela - oratorianina, o. Kajetana wcielili się znakomici aktorzy starszego i młodszego pokolenia: Ewa Serwa, Stefan Knothe, Julia Kołakowska -Bytner, Katarzyna Tatarak, Aleksandra Radwan, Michał Klawiter, Angelika Balcerek.

 

Dobrosława Bałazy "Pani Generałowa"

Reżyseria: Dobrosława Bałazy 

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Ewa Serwa, Stefan Knothe, Julia Kołakowska -Bytner, Katarzyna Tatarak, Aleksandra Radwan, Michał Klawiter, Angelika Balcerek

 

Na słuchowisko "Pani Generałowa" zapraszamy w sobotę (18.03.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR