Teatr Polskiego Radia

Kanarek umiera pierwszy

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 19 marca, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Marty Fox pt. "Kanarek umiera pierwszy" w reżyserii Marii Brzostyńskiej.
Kadr z nagrania słuchowiska Kanarek umiera pierwszy
Kadr z nagrania słuchowiska "Kanarek umiera pierwszy"Foto: Cezary Piwowarski/PR

Jest rok 1974. Na śląskim osiedlu familoków, w pobliżu szopienickiej Huty Metali Nieżelaznych, u dzieci występują różnego rodzaju poważne upośledzenia. Młoda lekarka Jolanta Wadowska- Król , próbuje znaleźć ich przyczynę. Zachęcona przez profesor Hager- Małecką z kliniki w Zabrzu, organizuje szeroko zakrojone badania krwi dzieci w całym rejonie. Z pomocą pielęgniarek, laborantek i innych kobiet, w tajemnicy przed władzami, przeprowadzają badania niemal 5000 dzieci. Zbierają i systematyzują wyniki. Ich rezultatem jest stwierdzona u dzieci ołowica. Przed młodą lekarką otwiera się kariera naukowa. Profesor Hager- Małecka jest promotorem pracy doktorskiej. Jednak zebrane materiały i analizy znikają w tajemniczych okolicznościach. Czy w gierkowskiej rzeczywistości uda się opublikować wyniki badań? Czy, dla ratowania życia i zdrowia rodzin tam żyjących , władze partyjne i lokalne zamkną hutę? Jak głębokie jest skażenie tego terenu? Czy kiedyś te tereny będą czyste ekologicznie? 

W słuchowisku wykorzystano  fragment tekstu  autorstwa Małgorzaty Król pt. „Szopieniecka Matka Boska”


Marta Fox "Kanarek umiera pierwszy"

Reżyseria: Maria Brzostyńska 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Maria Brzostyńska

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Grażyna Bułka, Ewa Leśniak, Katarzyna Kulik, Ewa Serwa, Lucyna Malec, Katarzyna Skolimowska, Paulina Sobiś, Sabina Bednarz, Jacek Brzostyński

 

Na słuchowisko "Kanarek umiera pierwszy" zapraszamy w niedzielę (19.03.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR