Teatr Polskiego Radia

Goetel

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 16 kwietnia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Jarosława Jakubowskiego pt.  „Goetel”, w reżyserii Aleksandry Głogowskiej.
Krzysztof Stelmaszyk
Krzysztof StelmaszykFoto: W. Kusiński

„Goetel” to opowieść o ostatnich miesiącach, które w Polsce spędził Ferdynand Goetel. W międzywojniu był prawdziwym pisarskim celebrytą, prezesem Polskiego PEN Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich. Jego książki sprzedawały się w wielotysięcznych nakładach. Okupacja zmieniła wszystko.

W kwietniu 1943 roku Goetel uczestniczył w międzynarodowej delegacji, którą do lasu katyńskiego zaprosiły władze niemieckie. Tam przekonał się, że zbrodni na polskich oficerach dokonali Sowieci. Pisarz zapłacił wysoką cenę za wierność prawdzie. Już w czasie okupacji oskarżany o kolaborację z Niemcami, po wojnie znalazł się na celowniku nowej władzy i został skazany na zapomnienie.

Akcja słuchowiska rozgrywa się w 1945 roku, gdy Goetel przebywa w Krakowie, ukrywając się przed nagonką i grożącym mu procesem karnym. Jego antagonistami są: młody poeta Adam Ważyk i prokurator Roman Martini. Scenariusz powstał między innymi na kanwie książek wspomnieniowych Ferdynanda Goetla: „Czasy wojny” i „Patrząc wstecz”.  


Jarosław Jakubowski "Goetel"

Reżyseria: Aleksandra Głogowska 

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne: Aleksandra Głogowska

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Krzysztof Stelmaszyk (Ferdynand Goetel), Dominika Kluźniak (Halina Winowska), Olga Sarzyńska (Jadwiga „Dziunia” Wasiakówka), Dariusz Wnuk (Roman Martini), Adam Cywka (Adam Ważyk), Lech Łotocki (Zygmunt Wasilewski), Zbigniew Konopka (Kraska), Jan Litvinovitch (Grudmann, radca Propagandaamtu) , Kamil Pruban (Oficer niemiecki, Pogranicznik)

Ze specjalnym udziałem dzieci Ferdynanda Goetla: Elżbiety Goetel i Romana Goetla


Na słuchowisko "Goetel" zapraszamy w niedzielę (16.04.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR