Teatr Polskiego Radia

Pierścionek z tabliczką - rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2023 08:00
W najbliższą sobotę, 6 maja, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Tomasza Zacharewicza pt.  "Pierścionek z tabliczką - rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej” w reżyserii autora.
Twórcy słuchowiska  Pierścionek z tabliczką
Twórcy słuchowiska " Pierścionek z tabliczką"Foto: Cezary Piwowarski/PR

Jest to historia kobiety, dla której podstawowe wartości były wyznacznikiem jej wyborów. Jest to opowieść o dziewczynie, która nie uznawała kompromisów. Jest to słuchowisko, które ma przybliżyć postać jednej z najważniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku w kraju nad Wisłą. Aleksandra Piłsudska, była nie tylko drugą żoną marszałka. To jej właśnie w dużej mierze tworzące się państwo zawdzięczało dostawy broni. To ona miała odwagę wziąć udział w napadzie na pociąg, by zdobyć fundusze na walkę z zaborcami. To ona współtworzyła kobiecy batalion wspierający legionistów. To ona również udowadniała, że prawa wyborcze kobiet to nie jest mrzonka, tylko naturalna kolej rzeczy. Jest to słuchowisko o wyborach, o walce, o miłości i samotności.

Słuchowisko powstało w ramach cyklu patroni 2023.

W słuchowisku wykorzystano fragment sztuki Juliusza Słowackiego „Lilla Weneda”.


Tomasz Zacharewicz „Pierścionek z tabliczką – rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej”

Reżyseria: Tomasz Zacharewicz 

Realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk

Opracowanie muzyczne: Tomasz Zacharewicz

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska


Obsada:

Ewa Wiśniewska (Aleksandra Piłsudska), Michalina Łobacz (Aleksandra Szczerbińska (Piłsudska)), Zbigniew Konopka (Józef Piłsudski), Marta Lipińska (Karolina Zahorska),  Joanna Pach-Żbikowska (Hanka), Tomasz Borkowski (Porucznik)


Na słuchowisko "Pierścionek z tabliczką – rzecz o Aleksandrze Piłsudskiej" zapraszamy w sobotę (06.05.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR