Teatr Polskiego Radia

Wspomnienia chałturzystki - Z tamtej strony

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2023 08:00
W najbliższą niedzielę, 8 października, zapraszamy do radiowej Jedynki na słuchowisko wg autobiografii Stefanii Grodzieńskiej pt. "Wspomnienia chałturzystki - Z tamtej strony" w adaptacji i reżyserii Adama Wojtyszko.
Adam Wojtyszko - reżyser słuchowiska Wspomnienia chałturzystki - Z tamtej strony
Adam Wojtyszko - reżyser słuchowiska "Wspomnienia chałturzystki - Z tamtej strony"Foto: W. Kusiński

Stefania Grodzieńska odsłania kulisy działalności estradowej, zdradza tajemnice aktorskiej kuchni, a jednocześnie z wyczuciem satyryka - spostrzegawczo i humorystycznie - komentuje rzeczywistość Peerelu.

"Czy wiesz co to jest chałtura? W pierwotnym i zasadniczym znaczeniu słowem chałtura określamy dodatkową pracę, pozbawioną ambicji, a podjętą wyłącznie dla zarobku.

To jest chałtura.

Czy wiesz, co myśli "chałturzystka" przed wyjściem na scenę? Mogłam prowadzić spokojne życie, pracować w domu czy biurze, mogłam mieć troje dzieci, mogłam być inżynierem albo dyrektorem, albo ogrodniczką(...), albo być wykolejeńcem i w ogóle nic nie robić. Słowem, mogłam być normalnym człowiekiem(...)Teraz na wszystko jest za późno. Nieodwołalnie zbliża się chwila, kiedy wyjdę na scenę w złej sukni, potwornie uczesana, z pustką w głowie, nie umiejąc swoich i tak fatalnych tekstów."

Słuchowisko powstało na podstawie książki Stefanii Grodzieńskiej „ Wspomnienia chałturzystki”.


Stefania Grodzieńska "Wspomnienia chałturzystki" 

Adaptacja: Adam Wojtyszko

Reżyseria: Adam Wojtyszko

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Muzyka: Zuzanna Falkowska

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Monika Pikuła, Leon Charewicz, Robert Kowalski, Marta Chodorowska, Joanna Halinowska, Łukasz Kurczewski, Przemysław Wyszyński


Na słuchowisko "Wspomnienia chałturzystki - Z tamtej strony" zapraszamy w niedzielę (08.10.) tuż po godz. 20.00. Program 1 PR