Teatr Polskiego Radia

Pani Chorążyna

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2024 08:00
W najbliższą sobotę, 6 kwietnia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Piotra Zaremby pt. „Pani Chorążyna” w reżyserii Jerzego Machowskiego.
Kadr z nagrania słuchowiska Pani Chorążyna
Kadr z nagrania słuchowiska "Pani Chorążyna"Foto: Krzysztof Świeżak/PR

Tytułowa postać jest autentyczna. Hanna, córka ziemiańskiej rodziny Bieńkowskich, wyszła przed wojną za chłopskiego syna Janka Chorążego. Chciała uczyć chłopów kultury rolnej, a wiejskie kobiety także życiowej niezależności. W roku 1945 jako wojenna wdowa Hanna Chorążyna zaangażowała się w PSL Stanisława Mikołajczyka. Była posłanką formacji, która próbowała powstrzymać budowę komunistycznej dyktatury. Mikołajczyk wysłał ją zimą z 1946 na 1947 rok na najtrudniejszy odcinek: do Wrocławia. Miała w zrujnowanym poniemieckim mieście, gdzie władza mogła robić z polskimi osiedleńcami wszystko, zadanie prowadzenia opozycyjnej kampanii wyborczej. Sama rejestracja list okazała się zadaniem na miarę konspiratorki.

Spotkała tam drugą miłość życia i była to jej największa życiowa pomyłka. Równocześnie przyszło jej się zmagać z inną silną kobietą: Julią Brystygierową, dyrektorką V Departamentu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Trafiła do więzienia, ale ten pojedynek miał zaskakujący finał. Wszystkie zdarzenia z jej życia są autentyczne, odkryte przez Piotra Zarembę w pamiętnikach głównej bohaterki, w archiwach bezpieki, a nawet w osobistych relacjach. Mietek Chorąży, tu młodziutki szwagier posłanki, jako sędziwy sławny lekarz opowiedział autorowi w roku 2017 kluczową historię.


Piotr Zaremba "Pani Chorążyna"

Reżyseria: Jerzy Machowski

Realizacja akustyczna: Maciej Kubera

Muzyka: Ignacy Zalewski

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska

Obsada:

Lidia Sadowa, Paulina Gałązka, Sławomir Orzechowski, Andrzej Mastalerz, Ewa Kania, Jędrzej Hycnar, Edyta Januszewska, Mateusz Weber, Filip Orliński

 

Na słuchowisko "Pani Chorążyna" zapraszamy w sobotę (06.04.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR