Teatr Polskiego Radia

Kartoteka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2024 08:00
W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Tadeusza Różewicza pt. „Kartoteka”  w adaptacji i reżyserii Jakuba Cumana.
Kartoteka
KartotekaFoto: Polskie Radio

Jedna z najważniejszych powojennych sztuk polskich, i pierwszy powojenny dramat o nowoczesnej, otwartej budowie. Premiera „Kartoteki” w 1960 roku stała się przełomem w polskim teatrze, a autorowi – Tadeuszowi Różewiczowi – otworzyła drogę do scen na całym świecie, rozpoczynając twórczość jednego z największych dramaturgów drugiej połowy XX. wieku.

Bohater „Kartoteki” jest bezimiennym everymenem. Bezimiennym, a właściwie obdarzonym wieloma imionami: Henryk, Wiktor, Staś, Władzio, Wacek… Próbuje skonfrontować się, odnaleźć własną tożsamość dzięki postaciom, które do niego przychodzą z przeszłości, ze wspomnień, snu, może podświadomości. Obserwujemy go spacerującego po swym życiu wstecz i w przód. Czasem ma 7 lat, kiedy indziej 40. Dramatyzm, który jest tu fundamentem akcji, to dramatyzm nie sytuacji konkretnych, a zderzenia nadziei z bezsensem życia.

W interpretacji „Kartoteki” A.D. 2024, w adaptacji i reżyserii Jakuba Cumana, udział biorą: Mateusz Rusin, oraz Jerzy Radziwiłowicz, Janusz R. Nowicki, Maria Ciunelis, Henryk Niebudek, Dominika Ostałowska, Eliza Rycembel, Agata Dudacy, Andrzej Mastalerz i Przemysław Bluszcz.

 

Tadeusz Różewicz "Kartoteka" 

Adaptacja: Jakub Cuman

Reżyseria: Jakub Cuman

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Jacek Grudzień

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska 

Obsada:

Mateusz Rusin, oraz Jerzy Radziwiłowicz, Janusz R. Nowicki, Maria Ciunelis, Henryk Niebudek, Dominika Ostałowska, Eliza Rycembel, Agata Dudacy, Andrzej Mastalerz, Przemysław Bluszcz.

 

 

Na słuchowisko "Kartoteka" zapraszamy w niedzielę (21.04.) tuż po godz. 21.00. Program 1 PR