Teatr Polskiego Radia

Babcia i wnuczek, czyli noc cudów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 12:00
Zapraszamy na słuchowisko na postawie farsy Konstantego Ildefonsa Gałaczyńskiego. Adaptacja i reżyseria radiowa Janusza Kukuły. Nagranie z 1993 r.
Autor: 
Konstanty Ildefons Gałczyński

Reżyseria: 
Janusz Kukuła
Autor muzyki: 
Jan Oleszkowicz
Inni współtwórcy: 
Janusz Kukuła - adaptacja

Obsada: 
Irena Kwiatkowska - Babcia
Artur Barciś - Wnuczek
Edyta Jungowska
Piotr Bajor
Jerzy Bończak
Ryszard Dreger
Andrzej Fedorowicz
Roman Kłosowski
Piotr Pręgowski.


Konstanty Ildefons Gałczyński: "Babcia i wnuczek, czyli noc cudów". Farsa z Prologiem i Intermedium w dwóch aktach - w adaptacji i reżyserii Janusza Kukuły. 

Jest to zabawna sztuczka z akcją, przepleciona lirycznymi "perełkami", funkcjonującymi dziś jako znane, odrębne wiersze - np. "Powiedz mi, jak mnie kochasz". Zaczyna się tajemniczo: "Express Wieczorny. Dodatek nadzwyczajny. Cud w leśniczówce. Korspondent "American Press John Rutaba donosi, że w opuszczonej leśniczówce nad Jeziorem Nidzkim pojawił się dzik z głową Batorego. Miejscowa ludność od trzech dni koczuje przed leśniczówką w prowizorycznych szałasach, znosząc dzikowi ofiary w postaci sera, jajek i suszonych grzybów. Stanisław Olejniczak miejscowy grabarz, w stanie metafizycznego uniesienia zeskoczył z miejscowej dzwonnicy, nie ponosząc żadnych obrażeń cielesnych, a w dodatku odzyskując słuch i powonienie oraz zaprzestając raz na zawsze gry w "oko". Główna bohaterka utworu Gałczyńskiego, tytułowa babcia jest wręcz "pasjonatką cudów". Oczywićie, wymusza na swoim wnuku Zbyszku wyprawę na Mazury...

Farsę tę przypominamy ze względu na wspaniałą rolę zmarłej niedawno wielkiej aktorki komediowej - Ireny Kwiatkowskiej, która grała Babcię także na scenie /w Teatrze Nowym w W- wie w 1986 roku/.