Teatr Polskiego Radia

Każdy żyje jak umie, czyli Skąd się wzięli "Sami swoi"

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2011 13:45
Zapraszamy na sześćdziesiąty ósmy odcinek powieści radiowej Andrzeja Mularczyka. W obsadzie znakomici polscy aktorzy. Reżyseruje Janusz Kukuła.

Autor:
Andrzej Mularczyk

Reżyser i adaptator:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Krzysztof Gosztyła (Narrator), Marian Opania (Jan), Piotr Zelt (Komisarz)

/ 

Historia pierwowzorów słynnych postaci Kargula i Pawlaka, znanych z filmu „Sami swoi”. Pełna humoru i zadumy opowieść o losach ludzi zamieszkujących kresy dawnej Rzeczpospolitej od odzyskania przez Polskę niepodległości aż do wielkiej wędrówki ludów po II wojnie światowej. Serial kończy się sceną, która rozpoczyna film „Sami swoi”.

W nagraniu udział wzięło 76 znakomitych aktorów. Narratorem jest Krzysztof Gosztyła, a główne role kreują: Marian Opania i Łukasz Lewandowski (Jan, pierwowzór postaci Pawlaka) i Sławomir Pacek (pierwowzór Kargula).

Kompozycja serialu jest szufladkowa – stary Pawlak snuje opowieść o swoim burzliwym życiu, pełnym przywiązania do polskiej ziemi, namiętności i przygód w Argentynie.

Odc. 68

We wsi zaczyna się akcja rozkułaczania. Aktywiści liczą ziemię poszczególnych gospodarzy, ich zbiory i inwentarz. Po akcji siewnej Chwan, jako dziesiętnik, musi zgłosić meldunek o ilości obsianych pól. Ale jak zgłosić coś, co się w ogóle nie odbyło, bo śnieg zalega jeszcze na polach? Jaśko oszukuje komisarza i zgłasza niebotycznie dużą liczbę obsianych hektarów. Kłamie tak bezczelnie, że towarzysz Drozdow zaczyna bić mu brawa. Daje tym samym do zrozumienia, że nie o prawdę tu chodzi, a o wyniki, które można wpisać do protokołu. Przychodzi jednak dzień, w którym sowieckie oddziały w popłochu opuszczają Krużewniki. We wsi piją z radości, nie przypuszczając jednak, że za chwilę wkroczą do niej niemieckie czołgi.