Teatr Polskiego Radia

Wielcy aktorzy. Radiowe kreacje mistrzów.

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2013 12:55
Zapraszamy na pierwszą w cyklu audycji Iwony Malinowskiej z udziałem historyka teatru - Joanny Godlewskiej, autorki "Najnowszej historii teatru polskiego". Bohaterem pierwszej audycji będzie Wieńczysław Gliński.

Celem audycji jest przypomnienie wybitnych polskich aktorów, nieżyjących już, którzy wzruszali nas i bawili ze sceny, ekranu a przede wszystkim przez mikrofon. W archiwum Polskiego Radia znajduje się wiele nagrań wielkich ról aktorów, którzy kreowali je swoim charakterystycznym głosem.
Rozpoczynamy od przypomnienia dokonań twórczych zmarłego 5 lat temu Wieńczysława Glińskiego - aktora, który pierwsze kroki przed mikrofonem stawiał w rozgłośni wileńskiej, jako 12-letni chłopak. 
Po wojnie, mimo młodego wieku, był już "doświadczonym" aktorem. W 1948 roku zagrał w Teatrze Polskim w  Warszawie  Ludmira w "Panu Jowialskim" Aleksandra Fredry u boku takic sław jak Aleksander Zelwerowicz i Ludwik Solski.
Rok później prawie w tej samej obsadzie teatralnej został nagrany spektakl radiowy. I od fragmentu tego nagrania rozpoczynamy  przegląd kreacji radiowych Wieńczysława Glińskiego, sytuując je w panoramie innych dokonań artystycznych i zawirowań biograficznych.
W audycji usłyszą Państwo także fragmenty ról: Chlestakowa w "Rewizorze" Mikołaja Gogola, Leonarda Strzygi - Strzyckiego w "Porwaniu Sabinek"  w przeróbce Tuwima, Papkina w "Zemście" Aleksandra Fredry, Ojca w słuchowisku Jarosława Abramowa-Newerlego "Ping - pong z Salomeą" i głównego bohatera w słuchowisku  Ferenca Karinthy "Drobne ogłoszenia".
Wszystkie odcienie głosu i  interpretacji ról z przewagą w repertuarze komediowym. Następna audycja - za 2 tygodnie.
18 lipca (czwartek) godz. 15.00